Chyba první: Přílišné přilnutí k číslům a linkám
V naší Kotlině české mají investoři často problém reagovat na neočekávané zásahy do trhu, jako jsou rychlé intervence centrálních bank a novinky oznámené jako první na sociální síti Twitter (investoři do Tesly mi dají v tomto za pravdu).
Je to jednoduše tím, že v Česku málokdo aktivně používá Twitter a už vůbec nenarazíte na uživatele odebírající službu Bloomberg.
Češi se tak orientují příliš na čísla a linky, které tvoří technickou analýzu. V době krize koronaviru je přitom klíčové být u každého proslovu prezidenta Spojených států Amerických nebo jednotlivých osobností Evropské unie.
V této době je zásadní ponížit své přilnutí k technické analýze a smočit nohy ve fundamentech. Znamená snad bleskový nůž z nebe u akcií Boeing, že už nikdy nebudou lítat letadla? Znamená snad nepředstavitelná ztráta ropy, že už nebudou jezdit automobily? Dlouhodobý rámec často dokáže nabídnout klid.
Je potřeba se nadechnout a zamyslet se, jakou hodnotu ve skutečnosti má v horizontu několika měsíců po krizi jednotlivá akcie nebo komodita.
Chyba druhá: Orientace na lagující indikátory
Pokud nejste zběhlí v investiční hatmatilce, tak lagující indikátory jsou jednoduše ty, které pracují s delším časovým obdobím. Většinou jde o indikátory, které se profilují směrem k různorodým průměrům. Mezi takové patří velice známý a často užívaný klouzavý průměr a exponenciální klouzavý průměr, které samozřejmě znáte pod anglofonním názvem Moving Average a Exponencial Moving Average.
Jistě si vážený čtenář umí představit, že průměr vypočítaný ze stovky svíček jen sotva zareaguje na překvapivý nárůst volatility. Tyto pomalu reagující indikátory poté dávají nepříjemné signály, které ale nemají téměř žádnou výpovědní hodnotu o síle, kterou jednotlivá akcie či komodita zrovna má.
A přitom právě tyto průměry často tvoří páteř technické analýzy, o kterou se trading opírá.
POZOR Klouzavý průměr je často součástí jiných indikátorů, jako je například MACD.
Chyba třetí: Neklid a horká hlava
Ač cena některých komodit a akcií vypadá lákavě, je potřeba v této době nad vstupem do pozice přemýšlet hned čtyřikrát.
Situace se během pandemie mění velice rychle. Z historického hlediska je jasné, že některé odvětví průmyslu a služeb budou zasaženy až o několik kvartálů později.
V této době, kdy se rapidně mění geopolitická a industriální situace napříč trhy a odvětvími, je nutností brát v potaz velkou řadu rozličných faktorů. Hlavním z nich budiž kupní síla. Se zastavenou výrobou a některými službami se bude muset brát v potaz to, že lidé jednoduše nemají na nákupy věcí, které nejsou nezbytné. I těm nejlepším investorům z Wall Street se stává, že se nedokážou na problematiku podívat skrze oči obyčejného člověka, který má tisíce jiných starostí než si kupovat novou Teslu.
Shrnuto a sečteno je dobré si na vstup počkat. V této situaci klidně několik měsíců, protože se podmínky mění každým dnem.
Jiří Makovský