Z mého pohledu se do pomalu rozjíždějících se měnových bitev příliš nezapojuje Japonsko. Byť místní centrální banka už dlouhou dobu drží úrokovou sazbu na záporných 0,10 % a praktikuje kvantitativní uvolňování (QE), hůře pro japonský jen by už být nemělo. Bank of Japan se totiž k žádnému dalšímu kroku nechce odhodlat. QE zpomaluje, protože kvůli obrovskému objemu aktiv na rozvaze centrální banky ztrácejí některé cenné papíry svou likviditu. Úrokové sazby také neplánuje dále snižovat, protože japonské penzijní fondy investující především do vládních dluhopisů by zkrachovaly.
Japonský jen tak může těžit z uvolnění měnové politiky jinde. Na měnovém páru USD/JPY je tento vztah evidentní, protože americká centrální banka by měla začít se snížením úrokových sazeb už na konci tohoto měsíce. I ve srovnání s eurem by však měl mít JPY navrch. Výnosy německých 10letých dluhopisů se znovu propadly pod japonské, které mají už 0,20 % p.a. náskok. Přitom před 10 lety nabízely německé dluhopisy 2 procenta ročně navíc.
Vývoj spreadu mezi německými a japonskými 10letými výnosy vládních dluhopisů (v % p.a.):
Pro pokles EUR/JPY hovoří navíc nulová japonská inflace, která by měla zajistit sílu japonskému jenu i do budoucna. I přesto se měnový pár EUR/JPY obchoduje stále relativně vysoko. Dosavadní klesající trend by se tak měl udržet, zvlášť pokud prezident Evropské centrální banky Mario Draghi přijde během léta s dalším krokem k oslabení eura.
Případné negativní události z globální ekonomiky vyvolané zhoršením americko-čínské obchodní války nebo především pak zhoršením situace v Evropě by měly hrát japonskému jenu do karet vzhledem k jeho statutu bezpečného přístavu. I v rámci nekonečných záporných úrokových sazeb se tak dá hledat kurzový výnos.
Vývoj měnového páru EUR/JPY (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg