Do této kategorie se nyní může částečně zařadit ruský rubl (RUB), kterému jsem se spolu s ropou věnoval v předchozím textu. I brazilský real (BRL) zůstává na relativně atraktivních úrovních, ale u Brazílie se velký fundamentální obrat k lepšímu příliš čekat nedá.
Měnou, které se chci dnes nejvíce věnovat a která nejvíce splňuje definici výše, je turecká lira. Turecko se sice nyní nachází v kruté recesi, kdy za poslední dvě čtvrtletí klesl místní HDP o celá 4 %, Turecko však prošlo radikální léčbou, kdy během necelého roku vyrovnalo většinu svých makroekonomických nerovnováh.
Vývoj běžného účtu platební bilance v Turecku (v mil. USD měsíčně):
Obchodní bilance se spolu s běžným účtem po dlouhých letech dostala do rovnováhy a Turecko tak nyní nepotřebuje na financování ekonomiky zahraniční kapitál. To z nákupu turecké liry dělá výrazně méně rizikovou měnu, než tomu bylo ještě před 12 měsíci, kdy se deficit běžného účtu prohloubil až na 7-8 % HDP.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku (v %):
Dobrým znamením je i minimální nesouhlas s měnovou politikou ze strany prezidenta Erdogana. Jeho neortodoxní přístup „levných peněz za každou cenu“ sice nyní při 24procentních úrokových sazbách trpí, ale i vláda si je zřejmě vědomá, že růst úroků v létě loňského roku ekonomiku zachránil od větší katastrofy venezuelského stylu.
Z těchto štědrých úrokových sazeb se mohou těšit investoři s dlouhou pozicí v lirách (short USD/TRY nebo EUR/TRY). Jádrová inflace s klesající poptávkou klesá a reálné úroky po odečtení inflace tak nyní dosahují 6 %, což je nejvíce u obchodovatelných měn a tento ukazatel atraktivity měny by se měl s pomalejším růstem cen dále zvyšovat.
Vývoj meziroční jádrové inflace v Turecku (v %):
Turecká lira se navíc v posledních týdnech dostala na zajímavé úrovně k nákupu i z technického pohledu. Během února došlo k výraznějšímu výběru zisků a lira oslabila k americkému dolaru zhruba o 6 %. Pokud v americkém Fedu znovu nezačnou mávat křídly jestřábi, nemělo by turecké liře nic bránit k posílení. Kromě kurzového zisku však není k zahození ani více než 20procentní úrokový diferenciál, který tradeři pocítí na ziskovosti své pozice každým dnem.
Vývoj měnového páru USD/TRY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters