Při pohledu na česká makroekonomická data se není představitelům ČNB co divit. Česká ekonomika je opravdu stále mimořádně odolná proti zpomalení v zahraničí – průmyslová výroba i zakázky stále rostou, stavebnictví, maloobchod i služby jsou novými tahouny ekonomiky a zaměstnanci se těší růstu mezd o 7 %. V takovém přepáleném prostředí, do kterého ještě přilévá oleje vláda svou expanzivní fiskální politikou, si zkrátka nemůže hospodářství dovolit nízké úrokové sazby nebo slábnoucí měnu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Inflace atakuje 3 % a pravděpodobně v září tuto hranici překročí, protože z meziroční srovnávací základny vypadne loňské zavedení slev na jízdné pro studenty a seniory (dopad cca 0,15 % do celkové inflace). V zájmu centrální banky tak je teď silná koruna a toho by si měli být tradeři prodávající EUR/CZK vědomi. Prozatím tedy není třeba likvidovat své krátké pozice na tomto měnovém páru – naopak vyčkávání a stagnace koruny vůči euru může přinést díky většímu úrokovému rozdílu již velice slušné kladné swapové body.
Naopak odstrašujícím příkladem v regionu je z pohledu měnové politiky Maďarsko. To píše podobný příběh jako Česká republika, kterou ještě ve velkém překonává. Maďarský HDP má letos vzrůst o 4,5 % a jádrová inflace se drží v blízkosti 4 % (viz graf). I přesto drží maďarská centrální banka depozitní úrokovou sazbu na záporných 0,05 %. Investoři tak nemají příliš důvodů držet forinty, které neposkytují žádné úročení, rychle se znehodnocují inflací a za měnou stojí vláda, která byla v roce 2010 nucena půjčit si kvůli schodkové platební bilanci u Mezinárodního měnového fondu.
Vývoj meziroční jádrové inflace v Maďarsku:
Není se tedy co divit, že měnový pár EUR/HUF v poslední době slušně roste. Oslabení forintu navíc ještě přiživí inflační tlaky a dále sníží motivaci mít v této měně uložené peníze. Long EUR/HUF je tedy relativně nízkorizikovou spekulací proti této dluhové párty, která se v Maďarsku rozjíždí. V případě zhoršení zahraničního sentimentu navíc bude forint jako riziková měna první na řadě k prodeji. Buďme rádi, že naše domácí ČNB bere na rozdíl od své maďarské kolegyně stabilitu koruny i inflační cíl vážně. Z tohoto týdne tedy vyplývá celkem jasně CZK long, HUF short.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB