V případě České republiky se sešlo více silných faktorů, které tlačí inflaci výše a na které musela ČNB reagovat prudkým zvýšením sazeb. Mezi ty všeobecně známé patří mimořádné nízká nezaměstnanost, růst cen energií a stavebních materiálů. Mimo to ale byla česká vláda velmi štědrá při snižování daní a přímé pandemické podpoře, dále nejsme blízko hlavního dodavatelského řetězce v Asii a v neposlední řadě musela naše centrální banka šlápnout na brzdu kvůli statutu koruny jako rizikovější měny emerging markets.
Vývoj spreadu mezi výnosem českého a německého 2letého dluhopisu, v bps p.a.
Dolar nebo euro si mohou dovolit nulové nebo záporné sazby i přes vysokou inflaci a na forexu jsou stále v kurzu díky jejich statutu rezervní měny. Pokud by v Česku zůstaly sazby blízko nule, oslabení měny by nás dostalo do podobné depreciačně-inflační spirály jako v Turecku. Srovnávat přístup ČNB a ECB proto z důvodu stability kurzu měny nedává smysl, o bezpečných přístavech americkém dolaru nebo švýcarském franku ani nemluvě.
Porovnání lednové meziroční inflace mezi ekonomikami:
V tabulce jsou seřazené země dle naléhavosti pro utažení měnové politiky i s důvody pro aktuální výši inflace. Česko i Spojené státy ekonomiku přepálily prohloubením schodku rozpočtu a zároveň jsou závislé na dovozech spotřebního zboží z Asie, což toto zboží výrazně zdražilo kvůli zpoždění dodávek a zdražení dopravy.
Velká Británie již lehce zvýšila úrokové sazby, ale situace v Londýně není tak naléhavá, část růstu cen je způsobená i jednorázovým šokem z brexitu. Eurozóna pak nemá příliš kam spěchat. Jádrová inflace je zhruba na cíli a odchylka celkové inflace je způsobena zdražením energií, které standardně centrální banka nemusí brát příliš v úvahu.
Meziroční vývoj inflace v Japonsku:
Největším překvapením jsou ale Čína a Japonsko, kde je stále inflace pod 1 %. Jak je to možné? Netrpí nedostatkem spotřebního zboží. Zdejší trhy jsou saturované, protože mají lokalizovanou výrobu od hraček po čipy. Pro čínské i japonské producenty dává smysl prodat raději na domácím trhu hned a levněji než se snažit rezervovat místo na přeplněných předražených lodích a čekat 2-3 měsíce na uskutečnění obchodu.
Stagnace mezd a nízká podpora ekonomiky ze strany vlády také přispívá k nízké inflaci. V kombinaci s velmi slabým kurzem jenu (viz graf) se stává Japonsko velmi levnou zemí v porovnání s USA nebo západní Evropou. Japonské akcie, nemovitostní fondy nebo i japonský jen samotný by měly mít lepší návratnost v porovnání s přepáleným americkým akciovým trhem. Short měnového páru USD/JPY, který se na 115 jenech za dolar pohybuje relativně vysoko, však budou zřejmě během tohoto roku znevýhodňovat právě rostoucí úrokové sazby v USA.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, tradingeconomics.com, worldgovernmentbonds.com