Inflaci dokáže zkrotit především pokles cen komodit. Pokud to v dnešní době nejde navýšením nabídky, přicházejí centrální banky se scénářem snížení spotřeby skrz vyšší úroky. Minulý týden byl na komoditních trzích cítit obrat. Býci si přestali být jistí a ceny surovin klesly. Nešlo jen o korekci několika komodit v návaznosti na nově příchozí data, nyní šlo o strach z plošné destrukce poptávky lehce připomínající říjen 2008 nebo březen 2020.
Vývoj ceny oceli (CNY/T) a pšenice (USD/T) za posledních 6 měsíců:
Investoři si uvědomili, že při aktuálních či dále rostoucích cenách ropy, oceli, bavlny, pšenice nebo kávy by centrální banky přišly s opravdovým zářezem, který by tak jako tak poslal globální ekonomiky do recese, snížil poptávku a s ní i ceny.
Vývoj ceny ropy (4hodinový graf – H4):
Válka proti inflaci na měnovém poli se rozjela naplno, k obratu přispělo odhodlání Evropské centrální banky (ECB) zvyšovat úroky o 50 bps nebo i překvapivé zvýšení sazeb ve Švýcarsku také o 50 bps, od kterého nikdo takový krok nečekal.
Vývoj úrokové sazby ve Švýcarsku za posledních 10 let:
Pokles cen komodit je tedy příznivým efektem, na který se investoři těšili. Mohl by přinést nižší inflační tlaky a úlevu do řad akciových, dluhopisových i nemovitostních investorů. Pokud tedy nemáte otevřenou dlouhou pozici právě v komoditách nebo v akciích přímo profitujících z vysokých cen surovin (např. těžební společnosti), je medvědí trh na komoditách příznivou zprávou.
Pokud se ve společném zájmu o pokles inflace přidá kromě drastického tlumení poptávky i zvýšení nabídky skrz novou kapacitu rafinérií, rozšíření těžby nebo dobrou zemědělskou úrodu, mohl by se svět vyhnout recesi, což by byl pozitivní impuls především pro akcie.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com