Jsme na začátku
Ačkoliv včerejší data inflace znovu upozornila, že se “zatím” není čeho obávat, což trhům víceméně pomohlo k dalším ziskům, podmínky nyní dozrávají do stádia, které jsou naprosto ideální pro inflaci, aby přestřelila 2 % cíl centrální banky. Nový přístup centrální banky sice dává inflaci poměrně dost prostoru k růstu nad 2 %, aby vykompenzovala dlouhé období nízké inflace. Nikdo ale neví, jak se FED zachová, když inflace přestřelí úrovně, se kterými je banka ještě komfortní.
Dosud investoři odmítali myšlenku extrémně rychlého ekonomického oživení a věřili, že recese způsobená pandemií povede k nenávratným ztrátám a návrat do normálu bude trvat několik let. Aktuální tempo ekonomického oživení však řadu investorů zmátlo. Oživení ekonomického růstu ve tvaru “V” odráží obnovený rizikový apetit v soukromém sektoru, u kterého se předpokládalo, že bude výrazně limitován. Tomu bezpochyby pomohla odpověď monetární a fiskální politiky, která podpořila ve velkém soukromý sektor.
Graf: Inflační očekávání tzv. 10 Year break-even rate (zdroj: fred.stlouisfed.org)
Do konce roku může přijít extrémně inflační ekonomika
Předpovědi už nyní naznačují, že americká ekonomika do třetí čtvrtletí roku 2021 získá zpět, co od začátku pandemie ztratila. Šlo by o pozoruhodný výsledek vzhledem k rozsahu škod, které lockdowny způsobily. Podobně by se měl vracet na původní úrovně také trh práce, což podpoří především poptávku a s poptávkou můžeme očekávat i růst inflačních tlaků. Půjde ale o přechodný stav, nebo povede rostoucí poptávka k soustavnému růstu inflace? Vše naznačuje tomu, že inflace má nejlepší podmínky k dlouhodobému růstu.
Bohatší soukromý sektor
Zde se vracíme zpět ke změně fiskální politiky, které se podařilo aktivně přerůst ztráty, které způsobila pandemie. Americké domácnosti totiž ztratily v příjmech přes 490 miliard dolarů, ale celkově získaly 1,3 bilionu dolarů. Celková částka příchozích transferů přitom ještě poroste s novým fiskálním balíčkem Joe Bidena. Problémem tak bude příliš velká likvidita v soukromém sektoru, odkud se peníze velmi rychle dostanou zpět do ekonomiky, což způsobí rychlejší inflační tlaky.
Bezesporu se k expanzivní fiskální přidává také monetární politika, jejímž cílem je maximální zaměstnanost a vytvoření tlaku na expanzi v ekonomice. To má své nezpochybnitelné výhody, ale také přináší důsledky. Cena, kterou budeme muset zaplatit, jsou rostoucí ceny v ekonomice. Inflace tak s velkou pravděpodobností přestřelí cíl centrální banky, která možná neočekává, jak rychlé ekonomické zotavení může být. Prozatím může FED s nízkou inflací a vysokou nezaměstnaností trhy velmi jednoduše přesvědčit, že vyšší sazby přijdou pozdě a postupně. Rychlejší oživení však dodá důvěru i spotřebitelům, kteří začnou uvolňovat své úspory a způsobí další inflační tlaky.
Turbulence na akciových trzích, které jsme viděli od začátku roku, tak zatím nejsou jedinými turbulencemi, se kterými se letos setkáme. Hodně bude záležet na komunikaci centrální banky, tempa růst trhu práce a odhadu budoucího vývoje. Riziko rychlejší inflace je totiž reálnější, než si centrální banka, nebo ministerstvo financí v USA chce možná přiznat.
Graf: Denní graf akciového indexu S&P 500 (zdroj: cTrader PurpleTrading)
Štěpán Hájek
Purple Trading