Lidé mají rádi příběhy. Ten můj obchodnický začal před osmi lety, resp. on začal už před jednadvaceti lety, kdy jsem nastoupil do finanční skupiny Patria. Tam jsem za patnáct let prolezl různé pozice a setkal se s různými přístupy k vydělávání peněz. Upřímně řečeno žádný nebyl přenositelný na malého individuálního obchodníka. Jelikož jsem byl v Patrii dlouho a chtěl vypadnout z korporace a jejich pravidel, přišlo mi jako nejjednodušší živit se obchodováním. Pustil jsem se do testování různých instrumentů a strategií. Začal jsem, jak jinak, forexem, přešel na futures a skončil u komodit, respektive komoditních futures. Až strategie, která byla v té době v Čechách celkem málo známá, mi přinesla všechno, co jsem od trhů vyžadoval – výnos, rozumné riziko, vhodný časový rámec, a hlavně celkem dost volna. Pro představu – proces hledání „mého“ stylu trval skoro dva roky…
I přesto, že jsem strategii za těch několik let vypiloval k obrazu svému, základní atributy zůstaly. V první řadě účet u Interactive Brokers, platformy, která je velmi funkční a levná. Jistě má své mouchy jako všechno, ale moc jich není. IBčku jsem věrný a nemám důvod ho nedoporučovat. I kdybyste se rozhodli obchodovat něco jiného než futures na komodity, neuděláte chybu, když ho využijete. K účtu jsem si zařídil analytické nástroje, a hlavně zdroj informací, podle kterého dělám investiční rozhodnutí. Taktéž s daty na mrci.com jsem dlouhodobě spokojen. A teď o co vlastně jde.
Komoditní spready jsou vlastně nástroj, který umožňuje využívat sezónních výkyvů komodit. Komodity se sice nějak hýbou, ale vždy existuje období se zvýšenou a sníženou poptávkou. Přece jen autem se jezdí víc v létě, topíme víc v zimě, nová sklizeň stojí víc, než stará a třeba taková sója nevydrží uskladněná věčně. Díky spreadu si zajistíte pohyb cen (je vám jedno, jestli vlastní komodita jde nahoru nebo dolů) – vám jde o to, že hovězí je levnější v prosinci než v červenci, a to tak, že každý rok. To že se tahle sezonalita děje, se dozvíte právě z dat MRCI včetně toho, jaký spread přesně zobchodovat. Ještě si pro úplnost definujme spread jako rozdíl mezi cenou futures v jednom měsíci a cenou v jiném měsíci. Pro začátek je dobré vybírat z doporučených MRCI obchodů, kterých je řádově patnáct, časem je možné naučit se tvořit vlastní spready, ale to už je běh na delší trať.
Vím, že tenhle začátek nebyl tak záživný, jak jsem sliboval, ale příště si ukážeme konkrétní příklady, tak vydržte. Nicméně z výše uvedeného lze vyvodit, resp. potvrdit jednu poučku. A totiž, že každému sedne jiná strategie, jiný obchodní styl. Na komoditní spready Vám stačí 1-2 hodiny denně a uděláte zhruba 2-3 obchody týdně. A přesto můžete být úspěšný tak, že vás to uživí. Na druhou stranu někomu chybí intraday adrenalin a spreadový styl mu nebude vyhovovat. Pro ty, které spready zaujaly, budu psát příště.
Martin Kodýdek
P.S. Trochu si přihřeji polívčičku. V říjnu mi vychází kniha Makléř. První beletrie z prostředí pražské burzy. Pokud byste se chtěli dozvědět víc, tak koukněte sem: https://www.makler-kniha.cz/. Makléře si již lze objednat v předprodeji zde: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/40071455/makler/ Je to takový Vlk z Wall Street po česku, tak snad nebudete zklamáni, pokud se rozhodnete pro koupi.