Ve chvíli, kdy si vytipujte obchod, který vám díky sezónnosti dává slušné šance na úspěch, zdaleka není vyhráno. Moje dlouhodobá úspěšnost se pohybuje okolo 60% (zcela konkrétně loni to bylo 57%, předloni 61%). To není úplně špatné, ale samozřejmě záleží do jakého kontextu tohle číslo zařadíte. Tím kontextem je míněno hlavně RRR (risk reward ratio). RRR vyjadřuje v jakém poměru je výše ztráty proti zisku. V intraday obchodování se parametry stop lossu a profit targetu nastavují poměrně snadno vzhledem k tomu, že v podstatě téměř vždy dochází k ukončení obchodu na jedné z hranic.
U spreadových obchodů tomu tak není. Jsou k tomu dva důvody – některé obchody mají, jak říkám já, plazivý charakter, prostě se někam plazí, ale není to moc daleko od vstupu. Na obchodě moc nevyděláte ani neproděláte, ale někdy ho zavřít musíte. Buď v rámci obchodních pravidel máte nastaveno, že tak učiníte po nějakém delším plazivém období nebo prostě musíte obchod ukončit, protože kratší noze spreadu „končí trvanlivost“ – jakmile dojde futures k určitému předem stanoveném termínu, musíte z obchodu vystoupit - když tak neučiníte, udělá tak automaticky Váš broker a to může dopadnout velmi špatně, protože druhá noha spreadu zůstane v provozu a pohybuje se sakra volatilně, jelikož už není zajištěná. Takže hlídejte si to datum dané většinou termínem FND (first notice day). Broker vás na tento termín sice upozorní mailem, ale lepší je před vstupem do obchodu radši otevřít stránky příslušné burzy a termín si zjistit předem (v podstatě jde jen o dvě burzy: www.cmegroup.com a www.theice.com).
Vraťme se k RRR. Nejsem v tom zas tak striktní a mám nastavenou minimální hranici 1:2, tzn. profit target dvakrát větší než stop loss (vyjádřeno v USD/kontrakt). Někdy ten potenciál je větší, třeba až 1:6, ale nikdy nepoužívám menší! Tenhle přístup mám odzkoušený a dlouhodobě prostě funguje. Je to zřejmé už při pohledu na procentuální úspěšnost. 60% a 1:2 je zkrátka funkční model, i když některé plazivé obchody nedosáhnou SL ani PT.
Pokud jste se vypořádali s výše zmíněným, ohrožují vás v podstatě jenom tři věci:
1. Celý koncept přestane fungovat – je to relativně malá pravděpodobnost, ale může se to stát. Nicméně velmi dobrým vodítkem mohou být velké změny v globální společnosti a změnu trendu chování lidí. Např. všichni přestanou jíst maso a budou se živit jenom tabletami.
2. Nemožnost nastavit pevný stop loss v obchodní aplikaci – brokeři tohle (zatím) neumí, protože se jedná právě o spready – koupí či prodejem sptreadu vstupujete fakticky na dva trhy, které žijí svým vlastním životem a poskytovat pevný SL je pro brokera riziko. Musíte tedy pracovat se svým (tzv.mentálním) stop lossem a v případě překročení hranice stop lossu obchod realizovat. Vzhledem k tomu, že u spreadů nezáleží na minutách a většinou ani na hodinách, tak to není zas tak velký problém, tedy pokud máte v pořádku hlavu.
3. Změna volatility – ano, to se může stát a také se to děje. Ale tohle není problém jen spreadů, ale většiny obchodovaných instrumentů počínaje akciemi a konče forexem. Prostě se stane „něco“ nečekaného a trh se začne chovat úplně jinak než před tím. Za těch sedm let se mi nicméně nestalo, že by ten pohyb byl opravdu likvidační. Hodně ale záleží na vhodné velikosti pozice.
Dnešní „povídání“ bych zakončil parametry nastavení stop lossu. U spreadů bych doporučoval pohybovat se s rizikem 5-6% z účtu na jeden obchod. Tahle velikost je ještě relativně bezpečná, že vám první tři obchody nevymetou účet a zároveň jste schopní v kontextu roku slušně vydělat. Nicméně záleží na Vašem přístupu a velikosti účtu. Menší účty (10 000- 30 000 USD) vydrží až 8%, ale to je opravdu maximum. Pokud nemáte vyloženou smůlu, tak můžete s tímto rizikem targetovat 50-100% ročně. Sám jsem takto na počátku obchodoval, ale musíte počítat s opravdu velkou volatilitou a tím, že budete muset pozice kontrolovat opravdu online. Já dávám přednost 6% a větší pohodě. Je to ale na vás …
Příště přidám zase nějaké obrázky, ať je ten článek trochu zajímavější. Zatím díky za pozornost a spreadům zdar!
Martin Kodýdek
P.S. Já vím, že otravuju, ale když už jsem tu knížku napsal (a vydal), tak mi přijde škoda, aby si jí nikdo nepřečetl. Je fakt celkem zábavná. První beletrie z prostředí pražské burzy Makléř vychází oficiálně tento čtvrtek, kdy bude (skoro) ve všech knihkupectvích a online si jí můžete u nakladatele objednat již dnes, ještě je teplá z tiskárny: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/40071455/makler/ Pozvánka na křest stále platí: https://www.facebook.com/events/2153846754840031/