Riziko je jediná věc, kterou můžeme v obchodování řídit, to je jedna z pouček, která mi dodává klid, když nejdou věci podle mého gusta, rozuměj pozice. Kontrola rizika umožňuje mít pod kontrolou i emoce. Ani ztrátová pozice tak nemusí být vyloženě nepříjemná věc, pokud jste smířený s tím, že ztráty jsou součástí hry a máte je pod kontrolou.
Jak jinak si ukázat řízení rizika než u ztrátové pozice. Jak jsem psal minule, mezi největší rizika patří u komoditních spreadů nemožnost zadat pevný stop loss a náhlá změna volatility. Obě dvě věci zkomplikovaly jeden z mých posledních obchodů, který skončil ztrátou. Na níže uvedeném grafu je vyžlucená plocha (období), kdy ze statistického hlediska spread zemního plynu (NG Jan19-Nov18) má tendenci růst. Modrá čára složená z posledních 15 let udává jasný pohyb směrem nahoru. Po nastoupení do pozice (v mém případě při napojení se na trend a pohybu vzhůru) si spread svůj pohyb „rozmyslel“ a vydal prudce opačným směrem.
Jak se chránit před takovými prudkými protisměrnými pohyby?
1. Předvídání možné změny volatility
V níže uvedené tabulce vidíme vývoj obchodů v předchozích 15 letech. Podle tohoto vývoje nám předkládá MRCI „protective stop“, který lze také vnímat jako doporučené riziko na jeden obchod. Já daný údaj pro sebe interpretuji jako maximální denní volatilitu. A přestože letos byla před tímto obchodem volatilita mnohem nižší, bylo možné odhadnout (díky historickému vývoji), jak moc až může vzrůst. Samozřejmě není to na 100%, ale funguje to opravdu velmi dobře.
2. Realizace stop lossu
Přestože nelze nastavit pevný stop loss v aplikaci, máte díky odhadu volatility vždy velmi slušnou šanci zachytit protisměrný vývoj, i když se trh náhle sune proti vám a realizovat mentálně nastavený stop loss. Zkrátka díky dobrému odhadu se i při rychlém obratu vaší pozice můžete bát maximálně sami sebe. V rámci jednoho obchodního dne totiž stačíte vždy pozici zavřít včas. Může se stát, že jednou za rok překročíte díky rychlému pohybu stop loss o 1-2% z hodnoty účtu (nad doporučovaných 6%). 7-8% ztráta z hodnoty účtu vás však nezabije.
Tak, dostávám se k poslední věci, na kterou směroval i dotaz. Není těch 6% (někdy dokonce 7 či 8%) na obchod příliš? Není, a to z tohoto hlavního důvodu – k maximálním ztrátám za rok prostě nedochází příliš často, jsou to jednotky. I kdyby první tři obchody byly maximálně ztrátové, tak pořád přicházíte o 18% z hodnoty účtu. A ze sedmileté zkušenosti prostě vím, že těch maximálních ztrát je při počtu obchodů cca 50 za rok (o mnoho víc příležitostí prostě nenajdete) maximálně 5. Pravděpodobnost, že půjdou za sebou je navíc hodně malá, a i tak byste odepsali 30%, což pořád není likvidační (ačkoliv velký problém to už je, ale ne neřešitelný). Pro ty, co jsem nepřesvědčil, riskujte třeba 3% na obchod – budete méně ve stresu a můžete pořád cílovat slušných 20-25%.
Martin Kodýdek
PS: Na závěr jako vždy trochu o Makléřovi. Vede se mu dobře. Aktuálně je druhou nejprodávanější novinkou v československé beletrii u Dobrovského, třetí v české beletrii v Albatrosu a čtvrtý v české literatuře v Luxoru. Těm, kdo si ho zakoupili děkuji. Kdo o tom uvažuje či slyší poprvé si dovoluji doporučit jeho stránky: https://www.makler-kniha.cz/