O co jde? Carry trade spočívá v otevření long pozice ve vysokoúročené měně proti měně nízkoúročené. Úrokový spread je prostřednictvím swapových bodů každý den připisován na účet tradera a ten pouze čeká – jeho obchod mu vydělává sám. Riziko, že trh půjde prudce proti němu, je nízké, protože volatilita se drží hluboce pod dlouhodobým průměrem. Aby byl carry trading efektivní, musí jít o dlouhodobý obchod v délce několika týdnů, nejlépe měsíců. Např. úrokový spread 10 % při páce 1:5 přináší zhodnocení 50 % p.a. plus případné kurzové zhodnocení. Čím déle bude tato pozice otevřená, tím déle se bude kapitál zhodnocovat o 1 % týdně.
Vývoj volatility na forexu:
Emerging markets
Nejzajímavější skupinou měn, které slouží k vysoce ziskovému carry tradingu, jsou měny rozvíjejících se trhů (emerging markets). Turecká lira (TRY) i brazilský real (BRL) patří mezi jejich hlavní reprezentanty a obě vynášejí přes 10 %. Díky jejich prudkému poklesu v minulém roce se obchodují na atraktivních úrovních k nákupu.
Vývoj brazilských úrokových sazeb v %:
Z fundamentálního hlediska je navíc turecká i brazilská ekonomika v mnohem lepší kondici než loni. Deficit běžného účtu, kterého se investoři báli, se v obou zemích postupně narovnává díky růstu exportu a vyšším úsporám. Inflace zůstává vysoko, ta je ale tažena především růstem dovozních cen, které se budou v následujících měsících díky stabilizaci měnového kurzu snižovat. Turecko i Brazílie jsou nyní díky slabé měně mimořádně konkurenceschopné a investoři se do jejich ekonomik vracejí, dokud mohou nakupovat levně. Kombinace možných úrokových i kurzových zisků proto nabízí výborný mix pro otevření carry trade (short EUR/TRY, short USD/BRL).
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Austrálie, Nový Zéland
V rámci hlavních měnových párů lze carry trading podobným způsobem aktuálně provádět pouze nákupem AUD nebo NZD, které vynášejí 2,50, resp. 3,00 %. Ostatní hlavní měny mají úrokové sazby blízko nuly. Jak australský, tak především novozélandský dolar nám však nepřipadají na atraktivních úrovních k nákupu a úroková kompenzace není dostatečná, aby eliminovala případné ztráty.
Ukázkovým carry tradem byl nákup měnového páru NZD/USD loni v létě, který kromě úrokového zhodnocení přidal také velice dobré kurzové zisky. Tato příležitost je však minulostí, na aktuálních úrovních vypadá NZD nadhodnocený s velkým rizikem poklesu kurzu. Tříprocentní polštář v podobě úrokových sazeb není dostatečný pro případný kurzový propad.
Vývoj měnového páru NZD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, dailyfx.com, tradingeconomics.com, Bloomberg