Americký akciový index S&P 500 se po prudkém lednovém růstu ještě rázněji zřítil a vrátil se na hodnoty z loňského listopadu. Propad byl velice rychlý, ačkoli zprávy z ekonomiky a z firemní sféry byly převážně dobré.
Na denním grafu indexu se pokles zastavil nad psychologicky významnou hladinou 2 500, přesněji o zhruba 40 bodů výše, kde je 200denní klouzavý průměr. V pátek index prudce otočil výše a ze ztráty bezmála 2 % se vyšplhal 1,5 % do plusu. Každá akce vyvolává reakci, po prudkých poklesech přicházejí sice mírnější, ale výrazné odrazy výše. Z předchozího supportu 2 700 se stala rezistence. Bude důležité, zda se nad ni S&P 500 dokáže vrátit.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Na týdenním grafu propad nepůsobí tak dramaticky, spíše vyznívá jako uvolnění přetlaku. Překvapila pouze rychlost sestupu cen (stejně jako v květnu 2010, srpnu 2011, srpnu 2015 a lednu 2016).
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) inverzně k cenám akcií v pátek nejprve o čtvrtinu rostl, aby nakonec 13 % odevzdal. Na týdenním grafu je vidět, že se dostal až na hodnoty z konce srpna 2015. Tehdy se konal razantní, asi pětidenní propad cen akcií, který se v září dorovnal. Momentálně je VIX na maximech z období propadu cen akcií v lednu 2016, také velice rychlého.
Vývoj indexu volatility VIX (týdenní graf – W1):
Závěr
Pokles cen akcií začal již před olympijskými hrami, letošní únor se tak jistě nezařadí mezi stabilní měsíce. Na denním grafu indexu S&P 500 se propad zastavil na 200denním průměru, na týdenním grafu nad 50týdenním průměrem.
Nikdo neví, zda páteční minimum indexu S&P 500 již bylo minimem aktuálního propadu, jakkoli by to přeprodané podmínky mohly naznačovat. Začne po víkendu další extrémně ztrátový a turbulentní týden? Pravděpodobně ne.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz