Každopádně ekonomická data stále létají v oblacích velice optimistického sentimentu a tento týden se propast mezi očekáváním a realitou ještě násobně prohloubila. Měkké indikátory jako spotřebitelská důvěra nebo ISM index vyrostly na několikaletá maxima. Naopak tvrdá data zklamala – stavebnictví v lednu kleslo o 1,0 % a spotřeba domácností i exporty shodně o 0,3 %.
Srovnání vývoje ISM a PMI indexu s reálným ekonomickým výstupem:
Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí tak zůstane i nadále pod dvěma procenty, což nenahrává dalšímu přehřívání ekonomiky, které by musela americká centrální banka (Fed) hasit. Změna však nastala v tržních očekáváních ohledně budoucích kroků Fedu. Investoři totiž počítají s růstem úrokových sazeb už na březnovém zasedání, implicitní pravděpodobnost zvýšení úroků je již 68 %. Americký dolar ale zatím nedokázal z tohoto jestřábího přístupu těžit. Vládní dluhopisy jsou totiž pod prodejním tlakem a trh se do nákupu dolaru nikterak nežene.
Jestli má pravdu optimistická nálada nebo nepřesvědčivá data o reálném výstupu ekonomiky napoví report z amerického trhu práce během příštího týdne, který je tradičně první důležitou sadou čísel o právě proběhlém měsíci. Při slabém růstu pracovních míst pod 150 tisíc spolu s pokračující stagnací mzdové inflace okolo 2,5 % můžeme počítat s odložením růstu úrokových sazeb a výprodejem dolaru. Do té doby se trh bude řídit komentáři členů Fedu a výroky prezidenta Trumpa. Jeho rally tak může i nadále pokračovat.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bureau of Economic Analysis, Zero Hedge, MT4