Jednou z velkých překážek, na kterou začínající tradeři narazí, je určitá osamělost v tomto odvětví. Je sice pravda, že existuje mnoho tradingových skupin, chatů, Discordů atd., ale i tak si trader musí všechny své obchody sám naklikat, vymyslet, naplánovat, sám v sobě zkonzultovat, odřídit, obhájit atp. Zkrátka trading je spíše osamělá disciplína, ale jen do doby, než si trader zvedne své sebevědomí natolik, že pochopí, že k tomu, aby mohl na finančních trzích působit, vůbec nikoho nepotřebuje. V tomto článku si připomeneme stres ze samoty, se kterým se nejspíše většina obchodníků již setkala, a také si ukážeme, jak na naší novu zálibu „trejdování“ reagovali naši blízcí.
Trading a domnělá samota
Když se nyní zpětně ohlédnu, tak musím sám sobě přiznat, že moje začátečnická snaha patřit do nějaké skupiny traderů, sdílet s nimi své nápady a hlavně se učit, byla způsobená především tím, že jsem si sám jako trader, nováček v tomto odvětví, nevěřil. Toto je velmi citlivý bod kariéry asi většiny obchodníků. Na jednu stranu existuje snaha od někoho nasávat poznatky a zkušenosti, na druhou stranu, pokud dotyčný u tradingu zůstane a po pár letech se otočí, musí uznat, že to až tak důležité není. To hlavní na čem záleží, je poznávání sebe sama a své obchodní strategie.
Když nyní čtu analýzy různých investičních aktiv, tak musím přiznat, že na většinu z nich vůbec nijak nereaguji, natož abych vůbec přemýšlel o tom, že bych ty instrumenty obchodoval. Opět se jedná o „stádový efekt“, ze kterého časem trader vystoupí, pokud získá důvěru sám v sebe a své obchodování.
Trading a naše okolí
Prvním záchytným bodem, ke kterému sáhne začínající trader, ve snaze nebýt při obchodování sám, je jeho nejbližší okolí. Rodiče, kamarádi, přítelkyně/manželka atd. zkrátka kdokoliv, kdo je aspoň trochu ochotný poslouchat nadšené vyprávění o tom, jak dolar dneska posílil, když včera oslabil…
Kdy se člověk pustí do něčeho nového, co jej naplňuje a co by mu v budoucnu mohlo i sloužit jako hlavní zdroj příjmů, vzniká zajímavé efekt, ve kterém lze chování účastníků velmi dobře popsat. Tento efekt se děje především u těch osob, které nejsou se svým „životem“ spokojeni. Trading je potencionálně velmi zisková příležitost o které většina neodborné veřejnosti ví, že je také extrémně riskantní. Jako začátečník jsem se setkal s tím, že mi mé okolí tvrdilo, jak je to zajímavé, nevěřili, co vše se dá obchodovat, že existuje mnoho strategií atd. a vesměs mě v mé tradingové činnosti, alespoň slovem podpořili.
Druhá fáze této komunikace s okolím nastává v okamžiku, kdy to po pár měsících nezabalíte, a vaše okolí začíná sledovat, že to s tradingem asi myslíte vážně. V této fázi se začínají ozývat první rýpalové, ohledně toho, že trading je riskantní, a že tím jen ztrácíte čas, a mnoho dalších důvodů, které vás mají ve vaší cestě brzdit. Zpětně viděno, toto je hodně úsměvné období, kdy se okolí obává pouze toho, že byste snad i mohli uspět a oni zůstanou sami na své startovní čáře. No, ale tehdy mě to pěkně štvalo.
Závěr
Úrovní vývoje tradera je mnoha a jsou individuální, stejně jako výzvy, kterými musí obchodník během svého vývoje projít. Jedno je ale jasné, trading je osamělá činnost pouze do té doby, než vznikne sebejistota a důvěra v to, co trader dělá. Poté již není potřeba pomyslná berlička, v podobě dalších traderů nebo neodborného okolí k tomu, aby se trader cítil dobře.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass