Britské volby
V první řadě jde o britské parlamentní volby konané ve čtvrtek 4.7., na které ve stínu předčasného hlasování ve Francii jaksi pozapomnělo. Přitom ve Velké Británii jde (na rozdíl od Francie) o ty nejdůležitější volby, ze kterých vzejde nový premiér. Pravdou je, že dle průzkumů by měli na celé čáře zvítězit labouristé a vystřídat v Downing Street konzervativce. Od nové jednobarevné vlády se dá čekat stabilita a další, byť opatrné, prohlubování schodku veřejných financí, což bude držet inflaci i úrokové sazby výše. Pro britskou libru relativně dobrá zpráva.
Vývoj voličských preferencí ve Velké Británii:
Bude ale důležité sledovat rozdělení pravicových voličů mezi tradiční konzervativce a novou populistickou stranu Reform bývalého „strůjce brexitu“ Nigela Farage. Pokud by se ze silně euroskeptické Reform stala hybná síla na pravici politického spektra v Británii, nemusely by tento trend vnímat libra a akciový index FTSE100 nijak pozitivně.
Trh práce v USA
V pátek 5.7. přijde na řadu tradiční americký report z trhu práce, Non-Farm Payrolls. Vzhledem ke čtvrtečnímu statnímu svátku Dne nezávislosti bude zřejmě na Wall Street méně traderů, trh bude mělký a při velkém překvapení můžou být změny v cenách akcií či na forexu výrazné.
Vývoj měsíční tvorby nových pracovních míst v USA (v tis.):
Trh práce v USA byl v květnu relativně silný. Pokud by se překonal konsensus v růstu pracovních míst (194 tisíc) i meziměsíčním růstu mezd (0,3 %) i druhý měsíc po sobě, byla by to studená sprcha pro akcie a zároveň vzpruha pro americký dolar, protože jakýkoliv pokles úrokových sazeb v letošním roce by byl již málo pravděpodobný.
Francouzské volby
V neděli se dozvíme výsledek druhého kola zmíněných francouzských parlamentních voleb. Po prvním kole trhy reagovaly pozitivně, přestože jej vyhráli euroskeptičtí národovci Marine Le Penové. Spolupráce centristů prezidenta Macrona a levice by však měla zajistit, že národovci v parlamentu nebudou mít většinu a pravděpodobně čeká vládu v Paříži posun doleva. Reakce trhů je velkým otazníkem, protože i levicová koalice, byť proevropská, je ve Francii relativně radikální a tvoří ji mimo jiné komunisté, zelení a krajní levice, což pro francouzské akcie i euro také neznamená žádné hezké vyhlídky.
Vývoj francouzského akciového indexu CAC40:
Příští týden bude nejvíce sledovaným číslem americká inflace zveřejněná ve čtvrtek 11.7. Ta se stále drží nad 3 % jak v celkovém, tak v jádrovém vyjádření. Ve stejný den odstartuje i výsledková sezóna za druhé čtvrtletí, kterou začnou Delta Airlines a PepsiCo, a v napětí bude udržovat investory až do konce měsíce, kdy přijdou na řadu nejtěžší váhy z amerických akciových indexů.
Meziroční vývoj americké inflace CPI:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Interactive Investor, Delta Airlines Investor Relations, tradingeconomics.com, Wikipedia