Čísla to byla vskutku růžová – přibylo 312 tisíc pracovních míst, minulé měsíce byly revidovány výrazně vzhůru, mzdy rostly meziročně o 3,4 % a zvýšil se počet odpracovaných hodin na zaměstnance. Všechny statistiky překonaly i ta nejoptimističtější očekávání. Výsledkem bylo, že objem mezd rostl o raketových 0,9 % meziměsíčně, což znamená, že americký spotřebitel poslední instance bude mít i v roce plnou peněženku na podporu globální ekonomiky.
Vývoj meziměsíčního přírůstku pracovních míst v USA (v tisících):
Růst cen komodit v čele s ropou a mědí se tedy dal čekat. Akciová rally byla umocněna faktem, že americká centrální banka by ani přes dobrá tvrdá data nemusela dál utahovat měnové kohouty. Inflace ve Spojených státech totiž zřejmě zůstane nízko a návrat pracovní síly na trh práce by měl omezit mzdový nárůst.
Trochu překvapením bylo pak oslabení amerického dolaru. Evidentně převážily výprodeje obchodníků, kteří v nedávné době parkovali svůj kapitál v USA z důvodu obavy o globální vývoj a kteří po nových zprávách raději nakoupili výnosnější a rizikovější mexické peso (viz graf USD/MXN) nebo i českou korunu. Atraktivita dolarových aktiv se i přes silný report příliš nezvýšila, a to především kvůli očekávání minimální reakce ze strany Fedu.
Vývoj měnového páru USD/MXN (4hodinový graf – H4):
Uvidíme ale, jak dlouho nadšení na finančních trzích vydrží. Už dnes může dojít k negativnímu překvapení ze strany důležitého předstihového indexu ISM ve službách pro USA. Udržení vysokých hodnot okolo 60 bodů se zdá nepravděpodobné a index nejspíš bude následovat svého průmyslového kolegu, který pro leden vykázal pokles z 59,3 na 54,1 bodu, čímž se až příliš rychle přiblížil hranici 50 bodů, která odděluje kontrakci od expanze daného odvětví.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED