Kartel OPEC je bezesporu tím nejdůležitějším hráčem na trhu s ropou. Změny ropné produkce oběma směry dokáží výrazně ovlivnit její cenu. Kartel kontroluje přibližně 40 % celosvětové ropné produkce a dokonce přes 80 % známých ropných rezerv. Nejdůležitější zemí a nepsaným vůdcem kartelu je Saudská Arábie. Ta je po USA druhým největším světovým producentem a zároveň také největším exportérem. Saúdská Arábie má také pod palcem nejvíce známých ropných rezerv hned po Venezuele. Je tak jasné, že zbývajících 12 členů kartelu OPEC musí dost často upozadit své představy o ropné produkci a podvolit se vůli této monarchie.
Graf: Denní produkce ropy Saudské Arábie v milionech bpd, ycharts.com
Na grafu výše je znázorněna ropná produkce Saudské Arábie v milionech barelů denně. V květnu 2020 došlo k výraznému propadu produkce v reakci na koronavirus. Kartel OPEC+ (včetně přidružených zemí) snížil svou produkci o 9,7 milionů barelů denně a na Saudskou Arábii pak připadlo snížení produkce o 4 miliony barelů denně. Následně OPEC+ začal s růstem poptávky po ropě opět zvyšovat svou produkci. Další škrty však přišly v září a říjnu 2022, nejprve o 100 tisíc a následně o 2 miliony barelů denně. Dané omezení produkce pak platí do současnosti. Při škrtech produkce se pak jednotlivé země musí podvolit vůli Saudské Arábie a Ruska, kteří jsou v rámci OPEC+ zdaleka největšími producenty. A právě toto působí mezi jednotlivými členy rozkol.
Odejít či neodejít?
V minulosti opustilo kartel OPEC hned několik zemí - naposledy Katar a Ekvádor. Katar oznámil záměr opustit kartel v prosinci 2018 a svůj exit uskutečnil o měsíc později. Důvodem, proč Katar opustil OPEC, byla údajně snaha o zvýšení jeho vlivu na světové trhy s plynem. Katar má největší zásoby zkapalněného zemního plynu na světě a zhruba tři čtvrtiny svých příjmů získává právě z prodeje zemního plynu. Proto se Katar snažil více zaměřit na tuto oblast a expandovat do dalších oblastí plynárenského průmyslu, které nebyly v rámci zájmu OPEC.
Ekvádor následně opustil OPEC v lednu 2020 kvůli plánům na zvýšení těžby ropy, které nebyly v souladu s cíli OPEC na stabilizaci cen a regulaci těžby ropy. Ekvádor se potýkal s ekonomickými problémy a potřeboval zvýšit příjmy z ropy, aby mohl financovat své vnitrostátní programy. Proto se Ekvádor rozhodl zvýšit těžbu ropy nad povolenou úroveň stanovenou OPEC, což vyústilo v konflikt s ostatními členy OPEC.
Odchod Kataru a Ekvádoru z OPEC však neměl na trh s ropou příliš velký dopad. Obě země byly menšími producenty ropy v rámci kartelu a jejich produkce tvořila pouze malou část celkové produkce. Na grafu níže jsou data k těžbě ropy jednotlivých členských zemí OPEC ze srpna 2022.
Graf: Denní produkce členů OPEC v milionech bpd (srpen 2022), OPEC
Odejde UAE z OPEC?
Odchod Kataru a Ekvádoru z kartelu OPEC sice neměl na cenu ropy výraznější vliv, v případě UAE to však může být jinak. Odpověď můžeme nalézt hned na grafu výše. Arabské emiráty nejsou zanedbatelným producentem ropy - v rámci kartelu se jedná dokonce o třetího největšího těžaře, který má pod palcem přibližně 3,5 % světové produkce. Emiráty mají navíc kolem 100 miliard barelů známých ropných rezerv. Exit tak velkého člena může mít na světový trh s ropou významné důsledky. Vztahy mezi oběma zeměmi navíc nejsou tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát:
- Zahraniční investice - Saudská Arábie je také nábožensky konzervativnější, zatímco UAE jsou více otevřené zahraničnímu kapitálu a turistům. Lákání zahraničních investic tvoří mezi oběma zeměmi rozpor. Například u Dubaje je jasně patrná orientace na turismus, jelikož si země uvědomuje, že ropa není nekonečným zdrojem. To chtějí následovat i další emiráty. Na druhé straně Saudská Arábie stále spoléhá zejména na ropný průmysl.
- Ropná produkce - V minulosti se mezi oběma zeměmi objevily spory ohledně trhu s ropou a cen. Minulý rok chtěly napříklady UAE rozšířit svou produkci ropy z 3,2 mil. bpd na 3,8 mil. bpd. To se však neshodovalo se záměry OPEC a UAE nakonec dostala povolení na zvýšení těžby jen na 3,65 mil. bpd.
- Politické neshody - Saudská Arábie a UAE se také liší v některých politických otázkách, což může způsobovat napětí. Například v roce 2011 se UAE rozhodly nezasáhnout vojensky v průběhu arabského jara v Bahrajnu, na rozdíl od Saudské Arábie, což naznačuje rozdílné přístupy k regionálním politickým krizím. Politické návštěvy mezi oběma zeměmi navíc v posledních letech výrazně ubyly na intenzitě.
Co se stane s cenou ropy?
Exit Spojených arabských emirátů z OPEC je zatím stále hypotézou a dané domněnky nejsou potvrzené. Jak se ale říká - na každém šprochu pravdy trochu. Odchod zemí z kartelu OPEC rozhodně není vyloučen, jak jsme viděli na příkladu Kataru a Ekvádoru. Exit UAE z OPEC by však mohl mít významný vliv na ceny ropy, a to oběma směry. Důležitá bude v tomto případě reakce kartelu OPEC.
UAE je třetím největším producentem ropy v OPEC a jeho odchod by mohl vést ke snížení produkce kartelu a způsobit zvýšení cen ropy na světových trzích. Důvodem pro exit UAE z OPEC jsou také obchodní a politické faktory, nikoli snaha o ovlivnění cen ropy. UAE se snaží diverzifikovat své hospodářství a hledat nové zdroje příjmů, protože nechtějí být tak závislí pouze na ropě jako v minulosti. Odchod z OPEC by jim mohl dát větší pružnost v řízení své těžby ropy a přizpůsobit ji potřebám svého hospodářství.
Pokud by UAE opustily OPEC a zvýšily svou produkci ropy výrazně nad rámec dohod OPEC, mohlo by to vést k nadprodukci ropy na trhu a poklesu cen. Pokud by se ostatní země kartelu rozhodly nesnížit svou produkci ropy, aby udržely ceny stabilní, mohly by ceny ropy na světových trzích klesnout.
Petr Lajsek
Tým Purple Trading
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.