Analýzy cenových pohybů měnových párů patří mezi dlouhodobě nejvyužívanější možnosti technické analýzy, ovšem podle názoru některých pokročilejších obchodníků, jsou prý právě tyto analýzy velmi přeceňovány. To hlavně proto, že z nich sice na jednu stranu lze vyčíst změnu nálady investorů a síly mezi danými měnami, ovšem na hlubší analýzy a představu o vývoji jednotlivých ekonomik to obvykle nestačí.
A právě omezený pohled na to, jak se jednotlivé ekonomiky vyvíjejí, bývá mnohdy důvodem, proč obchodníci i přes dobře zpracované analýzy, nakonec zaznamenávají ztráty, namísto toužených zisků.
Naproti tomu centrální banky již před mnoha lety přišly na to, že cenové vývoje měnových párů jsou opravdu pro kvalitní analýzu aktuální situace zcela nedostačující, a proto se začaly více než na měnové kurzy zaměřovat na analýzy hodnot takzvaných měnových indexů. Ty totiž takto ucelený pohled umožňují. Co měnové indexy představují a jaké výhody poskytují si nyní rozebereme v dnešním článku.
Měnový pár vs. měnový index
Kromě fundamentálních faktorů (inflace, nezaměstnanost, …), které dokáží ovlivňovat měnové politiky, je vždy třeba také hledět i na čistě kvantitativní faktory měnových párů a indexů, jež svou podstatou mívají na budoucí cenový vývoj jednotlivých měn neméně silný vliv.
Měnový pár
Měnový pár vyjadřuje silový vztah mezi dvěma vybranými měnami, kdy tento vztah je určen měnovým kurzem, jenž ve výsledku deklaruje směnný poměr, ve kterém jsou v danou chvíli obchodníci ochotni obě měny mezi sebou směňovat. Změna hodnoty měnového párů pak sice reflektuje posilování a oslabování jedné měny vůči druhé, ale bohužel z tohoto vztahu již nelze kvalitně určit, zda první měna posiluje a druhá stagnuje, či první stagnuje a druhá oslabuje, nebo dochází k oběma faktorům zároveň a naopak.
Měnový index
K vyhodnocování jednotlivých měn ve vztahu ke globálnímu trhu naopak slouží takzvané měnové indexy, jež svou hodnotou reflektují vztah jedné měny vůči celému koši několika měn. Měnové indexy určitě nepatří mezi nástroje, pomocí nichž lze predikovat dlouhodobý cenový vývoj, ale obchodníci díky nim dokáží snadněji určovat, zda na změnu hodnoty měnového páru v určitou chvíli více zapůsobil socioekonomický vývoj odehrávající se v případě první, či druhé měny. A právě toto je hlavní důvod, proč jsou nejen banky, ale také zkušení obchodníci tolik v tradingu úspěšní, na rozdíl od těch, kteří více hledí na vývoje hodnot samotných měnových párů, namísto vývojů hodnot jednotlivých měnových indexů.
Druhy měnových indexů
Měnových indexů existuje spousty, nicméně mezi ty nejvyužívanější patří logicky indexy nejlukrativnějších světových měn, u kterých je základní měna vždy poměřována vůči ostatním „nejlukrativnějším“ měnám.
● Index Libry (GBPX)
● Index australského dolaru (AUDX)
● Index novozélandského dolaru (NZDX)
● Index kanadského dolaru (CADX)
● Index švýcarského franku (CHFX)
● Index japonského jenu (JPYX)
● Index eura (EURX)
● Index amerického dolaru (DXY)
K čemu ještě dále mohou posloužit měnové indexy?
Kromě toho, že poskytují traderům informace o posilování/slábnutí měn, ulehčují jim také rozhodování o tom, jaký pár vybrat, kdy potenciálně vstoupit do obchodu, či je možné s pomocí nich vytvářet i různém technické analýzy (supporty, rezistence, trendové linie,…) tak, jako tomu je v případě jednotlivých měnových párů.
Měnové indexy rozebírá dopodrobna náš bezplatný ebook, neváhejte si jej přečíst
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,3% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. červenec 2021 - 30. červen 2022). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.