Pro srovnání strukturu amerického akciového indexu S&P 500 tvoří 500 amerických firem. Každá z nich má v hodnotě indexu jinou váhu, a to proporčně k tržní hodnotě společnosti. Měnový index tvoří místo akcií měny jednotlivých států rovněž s různými váhami. Nejznámějším takovýmto indexem je měnový index amerického dolaru (USD). Ten reflektuje hodnotu USD nejen vůči jedné měně, jako měnový pár, ale vůči koši měn, tedy několika měnám nejednou, čímž dokáže lépe prezentovat vývoj dolaru než klasický měnový pár.
Nejznámějším měnovým indexem amerického dolaru je tzv. ICE index, jenž je kalkulován jako geometrický průměr 6 měn podle rovnice níže.
USDX = 50,14348112 x EUR/USD -0.576 x USD/JPY 0.136 x GBP/USD -0.119 x USD/CAD 0.091 x USD/SEK 0.042 x USD/CHF 0.036
Všimněte si, že když je americký dolar na prvním místě („base“), tak exponent je pozitivní, když je USD na druhém místě v páru („quote“), pak je exponent v rovnici negativní.
Index ICE vznik v roce 1973 a od této doby byla jeho skladba měněná jenom jednou, a to po zavedení eura. Index lze na finančních trzích obchodovat od roku 1985, tedy letos v listopadu oslaví 30 let své působnosti na burze. Hodnota indexu je kalkulována společností Reuters každých 15 sekund a je obchodován na burze v New Yorku. Index lze pod označením FUSD najít i v platformě od společnosti Bossa.
Proč by měl trader znát index amerického dolaru a sledovat ho?
Tento instrument je prospěšný zejména pro obchodníky měnových párů. Americký dolar je nejdůležitější měnou ve „forexovém“ světe. Je součástí všech nejobchodovanějších měnových párů. To znamená, že když správně identifikujeme pohyb amerického dolaru, naše šance na úspěch obchodování EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, AUD/USD, USD/CHF a USD/CAD se výrazně zvyšují, protože dolar více než z poloviny ovlivňuje jejich pohyb. Zejména v období ticha fundamentálních zpráv určuje dolar směr pohybu měnového kurzu.
Kromě nejznámějšího indexu amerického dolaru ICE existuje mnoho dalších dolarových indexů. Jeden si například sestrojila společnost Bloomberg. Ten se od ICE liší tím, že obsahuje více měn, dominance eura je slabší a zahrnuje i měny rozvíjejících se trhů, čímž lépe reflektuje aktuální situaci finančních toků z pohledu obchodních vztahů USA. Skládá se z nejobchodovanějších měn světa podle BIS (Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb) a měn největších obchodních partnerů USA. Index je i dynamičtější, protože jeho kompozice a váhy měn podléhají každoroční revizi. Svoje vlastní indexy amerického dolaru si sestavují i komerční banky jako Deutsche Bank nebo Morgan Stanley.
Jak se liší index amerického dolaru ICE od indexu sestavovaného společností Bloomberg:
Vlastní index amerického dolaru si vytvořila i společnost BOSSA. Ten se od nejznámějšího indexu ICE liší ve váhách a místo švédské koruny zahrnuje australský dolar. Nicméně u BOSSY v obchodní platformě nalezneme i samotný index ICE pod zmiňovaným označením FUSD.
Složení indexu amerického dolaru (BOSSA USD):
Měnový index lze vytvořit nejen ve vztahu k dolaru, ale k jakékoliv měně. Například index eura, koruny nebo polského zlotého, jak ukazuje tabulka níže. Pro odhad vývoje měnových indexů platí stejná pravidla technické analýzy jako pro vývoj měnových párů. Navíc jak již jednou bylo v textu uvedeno, správný odhad vývoje měnového indexu je klíčem k úspěšnému obchodování této měny v páru s ostatními.
Příklad měnových indexů:
Příklad analýzy měnového indexu BOSSA USD na týdenním grafu:
Americký dolar se obchoduje v silném rostoucím trendu. Aktuálně se obchoduje u maxim z května 2004. Úspěšně prorazil maxima z konce roku 2008, což se pro něj následně stala hladina silné podpory. Navíc na úrovni 77,27 se nachází i Fibonacciho hodnota 23,60 předchozího 7měsíčního růstu.
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA