Co jsou měnové války?
Za měnovou válku je považován stav, kdy na uměle vyvolané znehodnocení měny jedné země, zareaguje na oplátku jiná zem stejným způsobem. Z pohledu praxe by to tedy vypadalo tak, že například Velká Británie přistoupí k znehodnocení libry, a když by na to například USA zareagovalo, v případě dolaru, také devalvací, pak se taková situace dá považovat už za měnovou válku.
Proč země přistupují k devalvaci měn?
Znehodnocení měny mívá hned několik efektů. Z krátkodobého hlediska devalvace zvyšuje pravděpodobnost, že ekonomika země bude růst. Bohužel, jak to tak bývá, tak vše má dvě strany mince a to platí i v případě devalvace, u které současně s podporou ekonomiky dané země dochází například i ke znevýhodňování obchodních partnerů.
Praktické dopady devalvace
Devalvace způsobuje to, že se měna stává relativně levnější, což se odráží i na exportu, který se tím také stává pro okolí levnějším. Nakonec, levnější export v tomto případě obvykle znamená zvýšení poptávky, avšak co se produktivity týče, tak ta zůstává obvykle stejná. Na druhou stranu, v případě importu zase devalvace pomáhá tento negativní efekt brzdit, jelikož se dovážené zboží stává relativně dražším.
Nakonec, tím největším pozitivem při devalvaci měny bývá, že se to většinou pozitivně odrazí na obchodní a platební bilanci, čímž se někdy uměle řeší velké makroekonomické deficity.
Historie novodobých měnových válek
Jako příklad první novodobé měnové války je obvykle uváděno dění po první světové válce, kdy poražené Německo začalo devalvovat měnu, jelikož tím chtělo zmírnit a v některých případech i eliminovat negativní následky, které plynuli z jeho porážky. V průběhu krátké doby pak na ekonomický postup Německa zareagovaly stejným způsobem Velká Británie a Francie, a později se ke stejnému postupu přidávaly i další země. Mohlo se tehdy zdát, že neustálé devalvování měn má „správný“ efekt, avšak později došlo v Německu k hyperinflaci, která, jak se záhy ukázalo, byla pro Německo likvidační.
K další velmi známé měnové válce došlo za dob amerického prezidenta Nixona. Tehdy došlo k devalvaci dolaru, aby se tím podpořila zaměstnanost a ekonomický růst ve Spojených státech. Tímto krokem se naopak zvýšila pravděpodobnost, že v případě obchodních partnerů USA (importérů zboží) dojde k nárůstu nezaměstnanosti, a proto i tyto země na tento postup zareagovali vlastními devalvacemi. Výsledkem této měnové války byly nakonec značné spekulace měn, které se přeměnily, v některých částech světa, až do měnových krizí.
Měnové války „současnosti“
Někteří z předních světových ekonomů jsou toho názoru, že ekonomické strategie zaznamenaly v průběhu času značný posun, což se odrazilo i na fungování měnových válek, u kterých se nyní snaží státy postupovat tak, aby jejich vývoj spíše připomínal politické opatření, než umělý ekonomický zásah. S tím souvisí i fakt, že se obvykle prodlužuje doba, za kterou ostatní země přistupují k „oplátce“ svou devalvací.
Na závěr - Některé vybrané devalvace měn po roce 2008
- Pravidelné oslabování japonského jenu pro podporu domácí ekonomiky
- Pravidelná devalvace USA – tisk nových dolarů, jakožto ochrana před nežádoucími účinky, které mohou plynout z rizikových hypoték v roce 2008
- 2013 – Devalvace české koruny ze strany ČNB – podpora ekonomiky a exportu
- 2015 – Oslabení čínské měny – podpora exportu
- 2019 – Další oslabení čínské měny (obchodní válka s USA)
Otázkou nakonec zůstává, bude USA devalvovat dolar, jakožto protiopatření k čínským intervencím?
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 73,2 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.