Srpen bývá tradičně slabým obdobím roku pro akciové indexy, což se letos zatím 100% potvrzuje. Akciové indexy byly v minulém týdnu opět v červených číslech. Index S&P 500 se propadl o 2,1 % a zaznamenal tak již třetí týden výprodejů v řadě. Index NASDAQ ztratil 2,6 % a výprodej zaznamenal také index Dow Jones Industrial Average, který klesl o 2,2 %. Ztráty byly způsobeny zprávami o ekonomickém zpomalování Číny, o kterém jsme psali v minulém článku. Rozhodující pro další krátkodobý vývoj by mohl být tento týden. Proč?
Fundamentální analýza
Tento týden je totiž nabitý důležitými událostmi, které by mohly určit vývoj indexů v blízké budoucnosti. Hlavní makro událostí tohoto týdne bude konference Fedu v Jackson Hole, včetně pátečního projevu předsedy Jeroma Powella na této akci.
Průměrný J-Hole sice nevyvolává větší volatilitu trhu než kterýkoli jiný obchodní den, jak uvedli analytici společnosti Piper Sandler. Ale pokud Powell zmíní, že inflace je stále příliš vysoká a nevyloučí další růst sazeb, mohlo by to býky poněkud zneklidnit. A to tím spíše, pokud by dále rostly výnosy na 10letých amerických dluhopisech, které v tomto týdnu dosahovaly 4,36 %, což je nejvyšší hodnota od října 2007.
Významnou zprávou by mohly být PMI v sektoru služeb v USA a zejména výsledky výrobce čipů Nvidia, o které se v poslední době hodně mluví v souvislosti s boomem umělé inteligence. Ty budou reportovány ve středu po uzavření trhu. Pozitivní očekávání výsledků této firmy se na trzích projevilo již v pondělí, kdy index NASDAQ uzavřel v zelených číslech navzdory rostoucím výnosům z US bondů.
A co si o aktuální situaci myslí například Goldman Sachs?
"Domníváme se, že investoři mají prostor pro další zvýšení své expozice vůči akciím. Pokud bude americká ekonomika pokračovat na cestě k měkkému přistání, domníváme se, že nedávný pokles akcií bude krátkodobý.“
Jinými slovy, aktuální korekce je vítanou příležitostí pro dlouhodobé investory.
Technická analýza
Americký index NASDAQ máme na obrázku na denním časovém rámci.
Graf č.1: NASDAQ na D1 časovém rámci
NASDAQ se dostal k supportu, který je v oblasti kolem 14 700. Ta sice byla proražena a cena se dostala až k hodnotě 14 552, ovšem tento průraz se ukázal jako falešný break, protože se index v pondělí opět dostal nad tento support a uzavřel na ceně 14 917. Falešné breaky supportů bývají silným signálem k pokračování rostoucího trendu. Býčí náladu potvrzují také klouzavé průměry SMA 100 (modrá linie) a SMA 200 (zelená linie) tím, že rychlejší SMA 100 je nad pomalejším SMA 200.
Podobná situace je na indexu SP500, který máme na dalším obrázku.
Graf č.2: Index SP 500 na D1 časovém rámci
Index se dostal k supportu, který nám vykreslil indikátor Purple Levels, který je v cenovém pásmu kolem 4 330 – 4 340. Zde se cena odrazila směrem nahoru. Vidíme, že se vytvořila svíčková formace Morning star, což je kombinace posledních tří svíček, kdy máme dlouhou medvědí svíčku (čtvrtek), která je následována svíčkou s malým tělem (páteční svíčka) a v pondělí pak následovala silná býčí svíčka. Morning star bývá silná obratová formace. I v tomto případě jsou klouzavé průměry v býčím nastavení.
Pro swingové obchodníky tak daná situace nabízí zajímavou obchodní příležitost, kde by se stop lossem pod low formace Morning star a take profitem k nejbližší rezistenci, což je poslední high, bylo možné získat 3R, kde R je jednotka rizika. Pokud by R bylo 1 % účtu, což by byl risk obchodníka v dané příležitosti, pak by tento obchod nabízel zhodnocení účtu ve výši 3 %.
Závěr
Pokud vás obchodování zaujalo, pak si nezapomeňte stáhnout naše nové ebooky, zvláště doporučujeme náš nejnovější ebook na téma Market Profile. V tom se naučíte obchodovat touto pokročilou obchodní technikou, která se skvěle doplňuje s Price Action metodami.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.