Nyní už je trh relativně stabilizovaný. Pořád se sice můžeme bavit o dopadech na poptávku a možnost druhé vlny nákazy, která by mohla zotavení spotřeby zpomalit. Z aktuálních dat americké EIA už ale vyplývá, že ve Spojených státech a Kanadě na začátku června klesla meziročně spotřeba i těžba shodně o 4 miliony barelů denně (mbd), tento region proto k zaplavení světa ropou nepřispívá. A poptávka by zde měla v následujících měsících oživit rychleji než těžba.
Stejně tak v Asii už poptávka meziročně téměř neklesá, protože v Číně průmyslová výroba roste a doplňují se také strategické zásoby ropy. Navíc to vypadá, že členové OPEC+ své produkční kvóty plní a pro letní měsíce by měli i hříšníci Irák a Nigérie svou těžbu srazit na dohodnutou úroveň.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Po technické korekci pod 35 USD za barel z minulého týdne proto vypadá americká ropa WTI atraktivní k nákupu, protože se stabilizovala na relativně slabých úrovních. Růst cen ropy počítá s dalším návratem investorů k rizikovým aktivům podpořeným oslabením amerického dolaru, který by s absencí obzvlášť negativních zpráv měl přes léto pokračovat.
Pro kupující hovoří pozitivně i sklon futures křivky, která se zploštila (viz graf). Kontrakt s vypořádáním za 12 měsíců se obchoduje pouze o 3 USD za barel výše než ropa na spotu. To znamená, že náklady na rolování pozic jsou velice nízko s porovnáním se začátkem května, kdy trader ztrácel několik dolarů měsíčně. Z pohledu pozičního obchodníka by tak mělo být menší riziko, že ztratí při střednědobém držení dlouhé pozice v ropě WTI.
Sklon futures křivky ropy WTI dle cen jednotlivých měsíčních kontrkatů:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: EIA, investing.com, bluegoldresearch.com