K otázce v nadpisu by se hodilo dodat, kde a v jakém časovém horizontu by se inflace měla zvýšit. Řeč bude především o Spojených státech a České republice v následujících 2 letech. Je až překvapením, jak se tuzemská ekonomika podobá té americké - obě vstupovaly do krize s plnou zaměstnaností, úrokovými sazbami nad 1,50 % a slušným prostorem pro fiskální stimulaci. Měly proto možnost udržet poptávku vysoko. Stejně tak pomohlo i oslabení dolaru a koruny vůči euru i čínskému jüanu. I díky holubičím prohlášením centrálních bankéřů proto čekáme, že růst cen bude v USA a Česku kolísat mezi 2 a 4 %.
Méně pak už inflační karta platí pro eurozónu, která na jaře neměla příliš kam uvolňovat monetární politiku (s úrokovou sazbou na -0,50 %) a rozpočty Itálie, Španělska, Řecka a Francie také neposkytují prostor pro nějakou bombastickou stimulaci.
Americké oživení ve tvaru V pomáhá cyklickým akciím. Automobilky jsou zpět na předkrizové úrovni a prodeje nových domů zamířily dokonce o 25 % výše! Investice v průmyslu (mimo těžební sektor) neklesají. To je obrovská změna oproti finanční krizi před 12 lety, kdy se na dostatečnou poptávku čekalo několik let.
Vývoj indikátoru zaměstnanosti u malých podniků (světle modrá, levá osa) a % společností, které mají neobsazené pracovní pozice (tmavě modrá, pravá osa):
Silný indikátor NFIB, který ukazuje plány nabírání zaměstnanců u malých podniků ve Spojených státech, také ukazuje V. Oživení tak cítí ve svých peněženkách i zaměstnanci a pomáhají dále zvyšovat poptávku. Není proto divu, že předstihový indikátor pro jádrovou inflaci v USA se vyšplhal nejvýše od roku 2008.
Je vidět, že 2bilionová stimulace Trumpovy administrativy z jara, která zatím nejvíce připomínala peníze z vrtulníků pro domácnosti, zabírá. Dost možná ani nebude třeba, aby Bidenův kabinet přišel s podobnou bazukou.
Vývoj inflačního indikátoru NFIB (tmavě modrá, pravá osa) a meziroční jádrové inflace v USA (světle modrá, levá osa):
Z tohoto pohledu jsou pro investici nevhodné vládní dluhopisy, a to jak v USA, tak v České republice. 10letý výnos se pohybuje v blízkosti 1% p.a. a slouží jen bankám, které dokáží profitovat na spreadu mezi krátkými a dlouhými sazbami. Pro konzervativního investora by ještě dávaly smysl dluhopisy zajištěné proti inflaci v rámci diverzifikace portfolia, díky kterým se výnos může dostat na 2-3 %.
Inflaci v České republice zase s vysokou pravděpodobností pomůže razantní snížení daní zaměstnancům, a to i v případě, že Senát poslaneckou párty mírně zkrotí. Co to znamená pro české akcie? Mělo by se dařit bankám, protože více peněz v kapsách domácností znamená vyšší růst a menší ztrátovost jejich úvěrového portfolia. Stejně tak banky rády půjčí přímo státu. Bankovní trio z pražského indexu (KB, Moneta a Erste) se navíc stále obchoduje dostatečně pod svou cenou ze začátku roku. Schválení daňového balíku i znovuobnovení možnosti vyplácet dividendy pak jejich akciím dále pomůže.
Vývoj akciového indexu PX:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: PSE, Nordea, NFIB, FRED