Očekávané rozvolnění protipandemických opatření i návrat k normálu v měnové politice a dodavatelských řetězcích bude více vyhovovat zavedeným průmyslovým společnostem a bankám. Naopak technologickým společnostem v oblasti e-commerce, cloudu a digitální ekonomiky, pro které byla pandemie vítr do plachet, se pravděpodobně bude dařit výrazně méně. O tom napovídá i větší citlivost na posun úrokových sazeb směrem vzhůru pro tyto růstové společnosti, protože zisky v budoucnu budou diskontované vyšší procentní sazbou, což aktuální hodnotě akcií rozhodně neprospívá.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):
Ve srovnání s americkými akciemi si lépe vede i česká burza, jejíž index je více založený právě na průmyslových a finančních titulech. ČEZ jako dodavatel primárních vstupů (energie) si může v aktuálním inflačním prostředí velice pohodlně diktovat navýšení ceny vstupů, zatímco náklady (mzdy, odpisy) zůstávají relativně stabilní. Komerční banka a Moneta zase využívá růst úrokových sazeb ČNB k fantastickým bezrizikovým výnosům i k růstu výnosů u refixace hypoték.
Kromě rotace z „růstu do hodnoty“ tak vypadá zajímavě a méně rizikově také rotace z USA do Česka, potažmo do celé Evropy, kde jsou blue chips společnosti také více založené na tradičním průmyslu, spotřebním zboží a méně pak na růstových titulech. Minimálně pro českého investora také při návratu investic z USA do ČR odpadá riziko dalšího posilování koruny a znehodnocování portfolia jen přes kurzový kanál.
Pro další vývoj akciových indexů záleží, s jakým přístupem přijde ve středu americká centrální banka (Fed). Ve světle klesajícího optimismu, fiskální brzdy i klesajících inflačních očekávání může ve finále být méně jestřábí. Inflační očekávání trhu odvozená z dluhopisových výnosů, jejichž vývoj často cituje vlivný centrální bankéř James Bullard z Fedu ze St. Louis, se propadla pod 2 % na 12měsíční minima.
Vývoj očekávané inflace p.a. za 5-10 let v USA:
Pokud se bude nedávná historie opakovat, tak pokles inflačního očekávání trhu značí, že se zastaví i růst dluhopisových výnosů. Zkrátka trh začíná věřit, že po rychlejším konci QE a vyhlídkám na růst úrokových sazeb dostává Fed inflaci pod kontrolu a ekonomika se vyhne zbrklému utažení měnové politiky, což by pro akcie nemuselo skončit katastrofou. Celkově ale dále bude platit, že vyšší úrokové sazby nahrávají relativně více hodnotovým akciím a méně pak růstovým akciím.
Společnosti Amazon, Tesla, Neflix, Alphabet nebo Nvidia bych zařadil jednoznačně mezi růstové akcie. U Apple a Microsoft se však nedají lehce zaškatulkovat, generují totiž ohromné cashflow a sedí na zůstatkové hotovosti, a proto by se jich zvyšování sazeb nemuselo tolik dotknout.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED