Vývoj indexu ZEW ve Švýcarsku:
Ano, před rokem a půl opustila švýcarská národní banka svůj intervenční režim a vysoká volatilita vystrašila investory. Jejich nálada a očekávání se prudce propadly (viz graf) a čekala se recese. Ve skutečnosti ale nešlo o žádnou tragédii a poptávka se rychle vrátila k normálu. I přesto švýcarský růst zpomalil z 2,1 % na 0,3 % (viz graf).
Vývoj meziročního růstu HDP ve Švýcarsku:
Podobný vývoj můžeme čekat i v Británii, což naznačila i první měkká post-brexitová data, kterými byly indexy PMI z minulého čtvrtka. Ukazatel služeb klesl z 52,3 na 47,4 bodu, což je 9leté minimum. Reálná poptávka by ale neměla spadnout tak, jak vystrašení podnikatelé očekávají a hlavním scénářem byl měl být ten švýcarský.
Vývoj britského indexu PMI ve službách:
Rozdílem samozřejmě je, že švýcarský frank posílil a libra oslabila. Dopad na ekonomiku ale bude podobný, akorát ve Švýcarsku negativně zasáhl exporty, kdežto na ostrovech se dočasně sníží především investice.
A co to znamená pro měnové trhy? Britská libra se sice aktuálně pohybuje v blízkosti svých 31letých minim vůči americkému dolaru, i tak ale nevypadá podhodnocená. Pro místní ekonomiku je totiž důležitější její kurz k euru, který se díky brexitovému skoku akorát vrátil na svůj dlouhodobý průměr. Další data napoví, jak silně bude muset Bank of England podpořit zpomalující růst a kam se tím pádem bude hýbat měnový pár GBP/USD. Jak ale nyní říkají samotní představitelé centrální banky: „Doposud víme pouze to, že indexy PMI se propadly.“
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: forexfactory.com, tradingeconomics.com, MT4