Už dnes přijde na řadu inflace za listopad v USA, nejvíce očekávané číslo tohoto měsíce. Zpomalení růstu cen za říjen zažehlo prudkou rally na akciích (viz graf), dluhopisech i na eurodolaru. Potvrzení dezinflace by mohlo prodloužit aktuální pozitivní sentiment, protože by výrazně snížilo potřebu americké centrální banky (Fed) dále výrazně utahovat měnovou politiku. Očekává se meziměsíční růst celkové i jádrové inflace o 0,3 %. Výrobní inflace v minulém týdnu ale překvapila směrem vzhůru, tak uvidíme, jestli už je v největší světové ekonomice bitva s růstem cen vyhraná.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):
Ve středu přijde na řadu samotný Fed. Centrální bankéři budou mít k dispozici spoustu čerstvých dat z ekonomiky. Obecně se očekává zvýšení úrokových sazeb o 50 bps z intervalu 3,75-4,00 % na 4,25-4,50 %. Důležitý bude zajisté i komentář Jerome Powella a naznačení, jestli za aktuální situace bude dle Fedu potřeba zvýšit sazby nad 5 %. Inflace je totiž stále výrazně nad všemi cíli a mzdy dle posledního reportu z amerického trhu práce zrychlují, návrat k udržitelnému 2procentnímu růstu spotřebitelských cen proto může být ještě trnitý.
Ve čtvrtek se pozornost přesune do Evropy. Svoje zasedání mají v plánu švýcarská, britská i Evropská centrální banka. Všechny 3 jmenované strážkyně franku, libry i eura by měly také zvýšit úrokové sazby o půl procentního bodu. U ECB čekáme více jestřábí rétoriku, která by mohla pomoci euru. Eurodolar za 1,05 je totiž z historického pohledu stále velmi nízko. Po relativním uklidnění cen energií v Evropě a zlepšující se obchodní bilanci už není pro Německo, Francii a spol. potřeba mít euro slabší než dolar. Zdá se, že v eurozóně budou muset pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb déle než v USA. Inflace je zde výše a úroky jsou stále pouze na 2,00 %. Riziko roztočení mzdově-inflační spirály se při rekordně nízké nezaměstnanosti v eurozóně zvyšuje.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Kromě centrálních bank bude zajímavé sledovat i tvrdá data z čínské a americké ekonomiky. Ve čtvrtek přijde na řadu průmyslová výroba i maloobchodní tržby v Číně za listopad, které napoví, jak se největší světový importér komodit potýká s koronavirovými uzávěrami. V případě pozitivního překvapení by mohla posílit cena ropy Brent, která v posledních týdnech vyklesala pod dlouho nevídaných 80 USD za barel.
Americká průmyslová výroba a indexy PMI v eurozóně zase napoví, jak se západní ekonomiky perou s vysokými cenami energií i vysokými úrokovými sazbami. Předpokládaný návrat optimismu do Evropy by věštil pouze mírnou recesi, zisky eura i evropských akcií.
Vývoj indexu PMI ve službách v eurozóně:
Tomáš Raputa
Anayltický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomcis.com, forexfactory.com