Sobota 21. prosince 2024 18:11
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Přijde recese? Trhy očima Štěpána Hájka, analytika XTB

Napsal:   Sekce: Analytický blog

Finanční trhy v posledních týdnech otočily svůj směr a po dlouhé době krvácení v grafech znovu začaly převládat zelené svíčky. Je to ale opravdu konec medvědího trhu nebo jen další falešný obrat, po kterém bude následovat pád na nová minima?


V tomto článku přinášíme názor Štěpána Hájka, seniorního analytika XTB, tvůrce pořadů Týden na trzích a Wall Street open a mnoha dalších analytických a vzdělávacích materiálů.


Akcie pomalu přeceňují sazby, recesi nečekají. Fed už se jí začíná bát.

Minulý rok patřil predikcím ohledně formy přistání americké ekonomiky. Nejdříve to vypadalo nevyhnutelně na tvrdé přistání a propad do recese. Poté se investoři začali opírat a znovuotevření Číny a lepší energetickou situaci v Evropě, což začalo zhmotňovat hladké přistání ekonomiky. To velmi rychle znamenalo přehodnocení dalšího vývoje inflace, která by se poblíž 2 % měla dostat někdy začátkem příštího roku. Protože pokud máme před sebou hladké přistání, nebude inflace padat jako kámen. Trhům však dominují ještě větší optimisté. To nás dostalo k možnosti žádného přistání. Na čem je to postaveno?


Tvrdé, měkké a žádné přistání

Namísto přímé recese nebo mírného ekonomického zpomalení může růst zůstat silný – nebo dokonce znovu zrychlit – a společnosti mohou dosáhnout svých odhadovaných zisků. Zastánci tohoto názoru citují nedávné údaje, které ukazují na pokračující dynamiku spotřeby a silného trhu práce.


Kdo sází na pokles, nesází pouze na recesi

Zde přichází subjektivní pohled každého investora, který je v mém případě založen na datech. Historicky lze vysledovat, že velmi odolná ekonomika vždy přichází spolu s odolnou inflací. Čím silnější ekonomika, trh práce a sentiment na trzích doprovázející tyto faktory, tím restriktivnější musí být Fed a držet sazby vyšší delší dobu. To ve finále omezí ekonomický růst a zatíží ceny akcií. Zápis z posledního zasedání Fedu ukázal něco zajímavého. Bankéři se totiž shodli, že se začínají obávat recese, ačkoliv minulým prohlášením dominovala myšlenka, že recesi se lze vyhnout. Jednoduše Fed začíná počítat s recesí, což je mimochodem nejrychlejší možný způsob, jak dosáhnout 2 % inflačního cíle. Toho může dosáhnou ještě vyššími sazbami.

V recesi však věřil do začátku února také trh s dluhopisy. Implikovaná křivka naceňovala, že sazby v druhé polovině roku klesnou o 1 %. Pokles o 1 %, to není žádné hladké přistání. Dnes už trh očekává kosmetické snížení sazeb o 25 bazických bodů, což naznačuje, že pochopil odhodlání Fedu neustoupit inflaci. Stejně tak pochopil, že inflace nebude padat dolů rovnou čarou, což je vidět i na dalších křivkách inflačního očekávání, které rostly za poslední týdny výše.


Graf: Implikovaná křivka očekávání úrokových sazeb v USA (zdroj: Bloomberg, XTB)

Akciové trhy s žádnou recesí nepočítají a nepočítaly s ní ani začátkem roku. Viděli jsme růsty na spekulativních meme akciích, shortovaných akciích, ztrátových technologiích nebo cyklických společnostech. Mezitím v pozadí zůstaly sektory s masivním růstem ziskovosti jako energie, zdravotnictví nebo utilities. Akcie začaly poslední seance přeceňovat rostoucí výnosy z dluhopisů a výhled pro sazby, ale stále zůstávají nebezpečně vysoko. Tím jsou vystaveny dalšímu poklesu, který podporuje dynamika fundamentu i technických faktorů.


V nebezpečných výškách potřebujete hodně kyslíku

Index S&P 500 se po podzimním poklesu P/E na 15 dostal zpět nad 18, zatímco výrazně klesla riziková prémie. Tato technická kombinace naznačuje, že je lepší stáhnout čipy ze stolu a alokovat kapitál do defenzivních aktiv. To se prozatím neděje a uvolněné finanční podmínky, slabší dolar a lepší likvidita stačila k udržení risk-on sentimentu. Žádné přistání je najednou základním scénářem. Likvidita však začala poslední dny znovu klesat, trhy jsou stále nebezpečně vysoko a margin of safety výrazně klesl. Býci nejsou v takovém bezpečí, jak si mohou myslet. Paradoxně za to mohou čím dál tím lepší ekonomická data, která mění především situaci na dluhopisech, kde rostou výnosy. Výnosy a akcie nekorelují na 100 %, ale investoři na dluhopisech jsou obecně mnohem chytřejší, a pokud akcie reflektovaly jejich pokles, musí reflektovat i jejich růst.


Graf: Equity risk premium (zdroj: Morgan Stanley)

Měli byste chápat, že nemusíte spekulovat na recesi, když spekulujete na pokles trhů. Růst HDP za posledních 10 kvartálů díky obřím stimulům odstřelil od normálu, a i kdyby žádná recese nebyla, návrat dynamiky růstu k původním hodnotám dostatečně stlačí marže a ziskovost. Na marže bude tlačit také postupný pokles pricing power, jelikož spotřebitelé již přestávají akceptovat vyšší ceny. Trhy počítají s poklesem zisků, ale překvapením bude jeho hloubka. Zde je stále prostor pro překvapení na obě strany, ale základní fundament pro nákup akcií je daleko. Přes tuto propast nám může pomoci likvidita a lepší finanční podmínky (to se stalo začátkem roku), ale sledujeme přesný opak.

Situace na trzích se rychle mění. Začátek roku nastoupil s příliš velkou parádou a červených vlaječek najednou začalo mávat více a více. Optimismus vydrží do té doby, dokud si trhy luxusní valuace udrží. Jakmile dále přecení vyšší sazby, přijde pokles a s ním i změna sentimentu, začnou se kumulovat sázky na pokles a kapitál se začne přesouvat z rizikových do defenzivních aktiv. To může na S&P 500 otevřít prostor k otestování minim z minulého roku – investoři se vrátí k tvrdému přistání, což bude moment, kdy chcete nakupovat akcie a nečekat na recesi, protože to už bude na nákupy pozdě.

Štěpán Hájek

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Přichází nová éra na finančních trzích, staňte se její součástí
    Šest let po vypuknutí finanční krize, jejíž počátek se datuje zářím 2008, kdy zkrachovala americká investiční banka Lehman Brothers, se představitelé americké centrální banky (Fed) shodli na tom, že největší ekonomika světa je konečně vyléčená z finančních nemocí a dostatečně silná na to, aby se postavila na vlastní nohy bez pomocné ruky monetární politiky Fedu.
  • Přichází nové kvantitativní uvolňování v USA?
    Příběh o tisknutí peněz ve Spojených státech měl skončit happyendem. Nadměrná likvidita napumpovaná do systému v období největší nouze se měla postupně stáhnout, americká centrální banka (Fed) měla snížit svou rozvahu na úroveň emitované hotovosti jako před krizí a všichni zastánci kvantitativního uvolňování by ukazovali, jak do bylo efektivní a hlavně dočasné řešení. Všechno takhle fungovalo až do letošního léta.
  • Přichází otočka Fedu kvůli Trumpovi?
    V optimismu spojeném se znovuzvolením Donalda Trumpa prezidentem rostly především americké akcie a kryptoměny. Někteří tradeři ale neberou v potaz také stinné stránky politického vývoje v USA, které mohou negativně zasáhnout finanční trhy.
  • Přichází růst cen ropy
    Náš předpoklad, že cena za barel ropy kvůli spekulacím na zásah kartelu OPEC nespadne pod 40 USD, se zatím naplnil. Americká lehká ropa WTI se v minulém týdnu odrazila od 8měsíčního dna a zdražila zhruba o 3 dolary. Vše nasvědčuje tomu, že ceny porostou i nadále a budou se držet ve vrchní části pásma 40-55 USD za barel. Hlavním tahounem nebude pouze nástup letní motoristické sezóny, ale především slabý americký dolar.
  • Přichází už do USA recese?
    V minulém roce ekonomika Spojených států oficiálně nespadla do recese, byť čistě technicky a matematicky by se o ní hovořit dalo. Mezičtvrtletní poklesy HDP v prvních dvou čtvrtletích roku (-0,4 % a -0,1 %) sice nastaly, ale šlo spíše o korekci nadměrného utrácení covidových peněz z vrtulníku než že by hospodářství trápil pokles ekonomické aktivity jako takové. Podle atlantského Fedu a jeho GDP Now indikátoru by mělo HDP USA vzrůst i v posledním čtvrtletí minulého roku a to o cca 1 % mezičtvrtletně. Jak to ale bude letos?
  • Přichází velká rotace na akciích
    Rostoucí výnosy amerických dluhopisů i výhled na 3-4 zvýšení úrokových sazeb v USA v letošním roce jsou novoroční brzdou pro další zisky akciových indexů Nasdaq a S&P 500, které již letos odepsaly 12 %, respektive 8 %. Německý DAX je za stejné období minus 3 %, český PX je na nule.
  • Přichází vražedný týden
    Před Vánoci je potřeba zveřejnit všechny dostupné statistiky a rozhodnout o nastavení úrokových sazeb, aby o svátcích mohl na finančních trzích panovat klid. O to větší jízda plná volatility to bude tento týden.
  • Přijde do Británie recese?
    V souvislosti s Brexitem se často mluví s rychlým pádem britské ekonomiky do recese, na které dříve nebo později bude muset Bank of England reagovat prudkým uvolněním měnové politiky. Proto taky libra ihned po výsledcích hlasování ztratila přes 10 %. Tyto úvahy a očekávání jsou ale z velké části šum, reálně se prozatím nic nezměnilo. Změny přijdou až za 2-3 roky a měly by být omezené. Jak velký negativní dopad tedy může ono období nejistoty na ekonomiku mít? Podívejme se na paralelu 18 měsíců starou, kdy také musela vyspělá ekonomika projít šokovou terapií.
  • Přijde nová Plaza Accord?
    Americký dolar posiluje napříč měnovým spektrem na dlouho nevídaná maxima. V posledních měsících prorazil paritu s eurem, se švýcarským frankem a brousí si zuby na britskou libru. Nabízí se tak paralela s rokem 1985, kdy dolarový index vystřelil na historická maxima. Měnový pár GBP/USD byl na srovnatelných 1,15 a USD/JPY se obchodoval dokonce za 262.
  • Přijde obrat u amerického Fedu?
    Hlavním číslem uplynulého obchodního týdne byla americká inflační statistika, která byla zveřejněna ve čtvrtek. Tolik kýžené zpomalení růstu cen nenastalo, meziročně zůstalo v září meziroční zdražení spotřebitelského koše na 3,7 %. Trhy reagovaly prodejem akcií a nákupem dolaru, protože očekávání dalšího utahování měnové politiky v USA se mírně zvýšilo.
  • Přijde změna dlouhodobého trendu na akciích Anheuser-Busch InBev?
    Jen málokterá globální firma byla v posledních letech tak tvrdě trestána investory jako tento světový producent piva. Když odmyslíme růst v posledních týdnech, pohybovala se akcie Anheuser-Busch InBev mezi 45 až 50 eury. To je vlastně stejná cena, jakou měla firma před deseti lety. Tato belgická společnost se za tu dobu změnila a je ještě mnohem silnější. Že se Anheuser-Busch InBev blýská na lepší časy, potvrdili nedávno analytici z JP Morgan, kteří změnili radikálně názor. Z doporučení prodat přesedlali koupit, přičemž cílová cena by měla být 70 eur za akcii.
  • Příklad stavby AOS pomocí StrategyQuant
    Dnes vám ukáži, jak pomocí programu StrategyQuant vyvíjím novou obchodní strategii. Na výběr mám několik možností. Buď si mohu zvolit některou ze čtyř přednastavených způsobů tvorby strategie, anebo si mohu z dostupných stavebních bloků vstupní a výstupní podmínky nastavit ručně. Řekněme, že jsem se rozhodl vytvořit strategii breakoutu časového pásma a range pro zlato.
  • Příklady úspěšných algoritmických obchodních strategií
    Vítejte u pokračování série příspěvků o algoritmickém obchodování tak, jak ho vnímám já. Dnes se zaměřím na příklady úspěšných algoritmických obchodních strategií.
  • Příležitosti na měnách emerging markets
    Negativní vlna sentimentu spojená s druhou vlnou pandemie zasáhla silně i měny emerging markets, které proti euru i americkému dolaru v posledních dnech ztrácejí. To jsme poznali i na oslabení české koruny. Ta sice ve srovnání s ostatními rizikovými měnami často nebývá pod takovým prodejním tlakem, nyní ale rizika pro ekonomiku kvůli možnosti druhého „lock-downu“ významně vzrostla.
  • Příležitosti na TOP 3 instrumentech
    Ropa, SP500, nebo EURUSD - trhy, které zřejmě každý obchodník někdy analyzoval. Z dlouhodobějšího i krátkodobějšího časového rámce lze nalézt zajímavé oblasti podpory a odporu.
  • Příležitostí traderů není jen přístup k většímu kapitálu: Prop firmy přepisují pravidla hry
    Tradeři, doufám, že se dnes máte naprosto skvěle! Já jsem Jan Šrajer, aktivní prop trader a fin-tech podnikatel. Co bylo dříve pro retailové tradery téměř nedosažitelné, je dnes díky prop firmám reálnou možností. Z toho důvodu chci s vámi v tomto článku sdílet můj odborný pohled na prop trading, konkrétně jakým způsobem může tato inovace obchodování otevřít dveře nejen k většímu kapitálu, ale také podpořit vaše snahy o systematický trading s vlastním kapitálem.
  • Příležitost na australském dolaru
    Vyjádření guvernéra australské centrální banky Glenna Stevense poslední dobou opět rozvířila diskuze o možném oslabení australského dolaru. Pondělní prohlášení se sice nemělo explicitně týkat samotné Austrálie, v Q&A části ovšem Stevens uvedl, že z hlediska monetární politiky je RBA „?v okamžiku potřeby ochotna udělat ještě víc“.
  • Příležitost na křížových párech AUD/CHF a GBP/CAD
    V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat měnovým párů AUD/CHF a GBP/CAD, kde cenová akce naznačuje možnou obchodní příležitost.
  • Přílišná sebedůvěra v tradingu škodí
    Zdravé sebevědomí je v tradingu nezbytná vlastnost, ale jeho přebytek může působit negativně. Kde jsou hranice zdravého a kde nežádoucího sebevědomí, se dočtete v tomto článku.
  • Přinese hluboké učení zásadní impuls do odvětví HFT?
    Vysokofrekvenční obchodování (HFT) je druh algoritmického obchodování charakterizovaný složitými počítačovými algoritmy, které vstupují a vystupují z obchodních pozic ve zlomcích sekund. Těží přitom ze strategií arbitráže za účelem zisku z veřejných trhů. Obchodníci běžně využívají spread mezi bid-ask cenou akcie. Pro typického retailového obchodníka se to může jevit jako nadbytečné, protože výdělek by byl nepatrný. U HFT se zisk ze spreadu akumuluje a jelikož provedou tisíce obchodů je možné vydělat vysoké sumy peněz.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank