Některé předstihové indikátory již svítí červeně, další hlásí zpomalení. Překvapivý prudký pokles indexu ISM ve službách do „recesního“ teritoria (49,6 bodu za prosinec) zajisté zabrnkal na nervy jestřábům v americké centrální bance (Fed).
Zvýšené úrokové sazby se již naplno projevují na realitním trhu, kde podobně jako v ČR výrazně klesá počet transakcí a stavebnictví už táhne ekonomiku dolů. Jak vidíme v následujícím grafu, poměr investic do obydlí k HDP obvykle klesá 1-3 roky před příchodem recese. Jde o silný předstihový indikátor, protože na rezidenční výstavbě se svezou i architekti, výrobci nábytku, poskytovatelé financí a spousta dalších oborů. Dle poklesu zahájených domů by měla aktivita stavebního sektoru brzdit i nadále.
Vývoj poměru investic do obydlí k HDP (červeně, pravá osa), zahájených staveb domů (modře, levá osa, anual.) a prodejů nových domů (zeleně, levá osa, anual.):
Po zrychlení růstu v závěru loňského roku tak můžeme od Spojených států letos čekat spíše přešlapování na místě, protože vysoké úroky začnou působit negativně na další obory jako je automotive a investice obecně. Průmysl již v posledních měsících stagnuje (viz graf), podobně i reálné maloobchodní tržby. Fed se bude snažit o mělké přistání, tj. snížení inflace bez recese a výrazného propouštění.
Vývoj indexu průmyslové produkce v USA:
Jak se k vývoji americké ekonomiky postavit investičně? Takové akciové trhy nevědí, jaká situace se jim vlastně líbí. Statistiky nesmějí být příliš špatné, aby nepřišla recese, bankroty a panické výprodeje. Na druhou stranu ale nesmějí být příliš dobré, aby Fed nebrzdil ekonomiku vyššími sazbami.
Možným pozitivním scénářem je takový pomalý růst HDP (0,0 – 0,5 % q/q) s klesající inflací. Jestli se ale podaří největší světové ekonomice takto lehce a bezbolestně přistát, bude záležet na mnoha faktorech, nikoli jen na přístupu a ladění Fedu. I přes reálnou „zelenou nulu“ se společnostem v USA může dařit zvyšovat zisky na akcii (EPS), protože ekonomika díky inflaci nominálně poroste svižným tempem.
Vývoj zisku na jednu „akcii“ indexu S&P 500 (modře) a vývoj odhadů na roky 2022-24 (červeně):
Americký dolar už je více rozhodnutý, v jakém scénáři ztrácet nebo získávat oproti ostatním měnám. Silnější ekonomika a vyšší sazby Fedu (ve srovnání s očekáváním i ostatními centrálními bankami) znamenají i silnější dolar. Naopak stagnace nebo mírná recese v USA jsou jasným indikátorem pro další oslabování dolaru, které je na aktuálních úrovních z hlediska dlouhodobé rovnováhy na forexu více pravděpodobné než naopak. Extrémním případem by pak byla hluboká recese, bankroty společností a panika na finančních trzích, v rámci které by mohl americký dolar získávat díky svému statutu bezpečného přístavu – tento scénář je ale velice málo pravděpodobný.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, calculatedriskblog.com, Atlanta Fed, yardeni.com