První vlaštovkou byl středeční report agentury EIA, který ukázal na mezitýdenní pokles těžby v USA o celých 100 tis. barelů denně. To sice nic nemění na trendu růstu z amerických břidlicových polí, letní přísun nových barelů na trh ale nejspíš nebude tak vysoký, jak se očekávalo.
Poptávka po benzínu v největší světové ekonomice sice zůstává až překvapivě slabá, v letní sezóně však řidiče čekají nejnižší ceny pohonných hmot za posledních 14 let, takže ujeté míle by nemuseli tolik počítat. Cena za jeden galon klesla až na 2,26 USD (viz graf), což představuje 13,70 Kč na litr, pro Evropany směšná cena.
Porovnání vývoje ceny benzínu v USA (v USD za barel):
Jak jsem psal v nadpisu, rozhodující silou, která by měla rally na ropě podpořit, jsou pohyby kurzů na forexu. Je totiž velký rozdíl v dolarech, za které se nakupovala ropa v lednu letošního roku a těmi nynějšími. Americký dolar oproti koši měn od začátku roku ztratil 7 % a po očištění o tento kurzový pohyb je globální cena ropy o celých 20 % levnější než na začátku. Poptávku z Evropy a Asie (zdaleka největších importérů) tak rostoucí dolarová cena nemusí nijak trápit, což už vidíme z vlastí zkušenosti. Cena benzínu v České republice klesla pod 30 Kč za litr a i přes růst mírný cen ropy by se pod touto hranicí měla udržet celé léto.
Vývoj indexu amerického dolaru:
Naopak slabý dolar bude snižovat zisky v Kanadě, Brazílii i v ostatních vysokonákladových těžebních zemích. Silnější domácí měny totiž výrazně zvyšují dolarovou cenu ropy, při které se vyplatí investovat do nových vrtů (tzv. break-even price). I zde proto můžeme čekat zpomalení trendu růstu nové těžby. Pokud tedy nepřijde výrazná korekce na měnových párech s USD, tak se můžeme brzo dočkat ropy dražší než 50 USD za barel.
Vývoj ceny americké ropy WTI (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, investing.com, aaagasprice.com