Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu.
Nečekané události
Jedním z nejběžnějších důvodů, proč se tradeři nedokážou držet svého plánu, je nečekaná událost. Ano, jsou chvíle, kdy se obchody vyvíjejí perfektně jako podle učebnice a vy si vyberete zisk z celého pohybu až do posledního pipu. Častěji ale obchody neběží tak, jak jste doufali.
Když se stane něco nečekaného, některé tradery to zaskočí a znervózní. Tak mohou ztratit koncentraci a začít se chovat impulsivně. A pak udělají něco, co není v souladu s původním plánem.
Abyste se vyhnuli takovému impulsivnímu chování, měli byste vzít v úvahu všechny potenciální scénáře ještě před tím, než vstoupíte do obchodu. Měli byste mít plán, jak se zachováte v jakékoliv situaci (výpadek internetu, nečekané zveřejnění fundamentální zprávy, která silně pohnula trhem apod.). Tím pádem vlastně nemůže nastat nic neočekávaného a budete vědět, jak v každé situaci reagovat, a nepropadnete panice.
Série zisků
Další případ, kdy se tradeři odklánějí od svého obchodního plánu, může nastat pod vlivem série zisků. Nepřiměřený nárůst sebedůvěry může způsobit, že trader ztratí schopnost vidět signály nezaujatě. Po řadě krásných zisků se můžete začít cítit příliš sebejistí a neporazitelní, a tak začnete brát i obchody, které nejsou v souladu s vaším původním obchodním plánem.
Série ztrát
Podobně destruktivně může působit série ztrátových obchodů. Pod vlivem ztrát na tradera začnou působit psychické mechanismy, které ho mají chránit před psychickou bolestí. I zde dojde k tomu, že začne nesprávně vyhodnocovat signály. Potom může propásnout i dobré obchodní příležitosti.
Při zvládání všech těchto situací a s nimi spojených emocí vám může pomoct, když si povedete psychologický deník. Ten je přínosem v tom, že si zvyknete vnímat pozorněji své psychické pochody a využijete jej také při pravidelných vyhodnoceních svého obchodování, které je nejvhodnější provádět, když jsou trhy zavřené.
Základem je vždy to, že si budete připomínat, že váš plán/systém je založen na pevných pravidlech. A stále si budete uvědomovat, jaká rizika to obnáší, když se od plánu odkloníte.
Nedostatek důvěry v obchodní plán/systém
Další problém, kterým někteří tradeři strádají, je nedostatek důvěry nebo víry v obchodní plán. Berete to tak, že dodržování plánu není nic závazného a cítíte občas, že to “nebude fungovat?, pokud plán dodržíte? To vede k tomu, že začnete brát obchody jen podle pocitů, vezmete jen některé signály a ty, které “necítíte dobře?, nevezmete. A najednou je pro vás dodržování plánu jen nezávaznou možností.
Dlouhodobě to však znamená naprosté zmaření celého smyslu obchodního plánu, který pro vás měl být obchodní výhodou. Bez této výhody budou vaše zisky přinejlepším mizivé, v horším případě se ovšem dostanete do červených čísel.
Jednou možností, jak to napravit, je vést si podrobný obchodní deník a vyhodnocovat si statistiky. Statistice, která vám vše ukáže natvrdo, je těžké odporovat. A jakmile uvidíte, že váš obchodní plán opravdu funguje a přináší vám pozitivní výsledky, bude vás to motivovat k jeho dodržování i nadále.
Ze stejného důvodu je přínosné věnovat přiměřený čas back-testování obchodního plánu/systému. Díky němu získáte v krátkém čase přehled o úspěšnosti obchodní strategie za delší období, a to opět podpoří vaši důvěru. O back-testování jsme již psali v článcích:
- Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
- Testování obchodních strategií: Jak na backtesting II
- Testování strategií: Automatický backtesting III
Nesoulad mezi plánem a typem osobnosti
Někdy se může stát, že se budete cítit nuceni vstupovat do obchodů, protože vám to diktuje obchodní plán. Nebo na druhé straně berete obchodů mnohem méně, než byste měli, protože vám to neumožňuje životní styl a další povinnosti.
To nakonec může vést k nedůslednosti v obchodování, protože budete dodržovat pravidla jen někdy. To potom pokazí vaše celkové výsledky.
A tak se dostáváme k tomu, že musíte znovu zvážit, zda je pro vás takový obchodní plán vůbec vhodný. Jinými slovy je třeba si položit otázku: “Je můj obchodní plán v souladu s mým obchodním stylem??.
Možná používáte systém návratu ke klouzavému průměru, ale ve skutečnosti byste raději obchodovali s trendem. Nebo se nutíte do intradenního obchodování, ale vaše další povinnosti by spíše ladily se swingovým obchodováním.
Musíte poznat svou osobnost a přizpůsobit jí svůj obchodní plán. Jakmile sladíte svůj obchodní styl se svou osobností, uděláte další krok k tomu, abyste byli trvale ziskovými obchodníky.
Závěrem
V kostce řečeno, trvalé dodržování obchodního plánu vyžaduje více než jen disciplinu. Musíte mít jistotu, že vám plán vyhovuje, že bere v úvahu všechny možné scénáře a že je podpořen i statistikami.
Při splnění všech těchto kritérií pro vás bude snazší svému plánu důvěřovat a řídit se jím.
Tým autorů FXstreet.cz
Čtěte více
-
Pět způsobů, jak snížit stres v tradingu
Zažili jste někdy podobný den? Obchodní platforma se „zasekla“, internetové připojení vypadává a zároveň jste zapomněli nastudovat blížící se klíčové fundamenty, a zmeškali jste obchodní příležitost? Tyto situace jsou jen některými zdroji stresových situací, s nimiž se musí každý trader občas vypořádat, pokud nechce, aby ho ovládly. To může totiž jinak znamenat nebezpečí pro vaše obchodování. -
Porozumění strachu a chamtivosti v obchodování
Strach a chamtivost jsou dvě silné emoce, které významně ovlivňují chování obchodníků na finančních trzích. Tyto emoce mohou výrazně ovlivnit rozhodovací proces obchodníka a často vedou k iracionálnímu chování a neoptimálním výsledkům. -
Position sizing v tradingu
V dnešním článku se podíváme na další významnou součást Money-Managementu. Podíváme se na to, jak správně volit velikost pozice, jak a kdy pozice ideálně navyšovat, aniž bychom porušovali zásady správného risku na naše obchody. Pod pojmem position sizing si představme nutnost volit správný počet lotů na základě vzdálenosti našeho Stop-Lossu od vstupní ceny. Tento výpočet musí obchodník uskutečnit už před samotným vstupem do obchodu. Pro začínajícího obchodníka to může vypadat všelijak složitě. Proto se na to v tomto článku zaměříme. -
Postupná cesta k profesionálnímu tradingu
Je běžně mylnou představou, že profesionální dovednosti či znalosti v určité oblasti, ať už se jedná o obchodování na finančních trzích či o sport, jsou vrozenou vlastností pro pár vyvolených jedinců. Toto myšlení předpokládá, že jsme buďto odborníci nebo ne a tím pádem pro nás neexistuje způsob, jak potřebné dovednosti získat, pokud se s nimi nenarodíme. -
Pracujte na sebedůvěře v tradingu
V dnešním článku se podíváme na to, jak si budovat sebedůvěru v tradingu. Sebedůvěra je totiž nedílnou součástí úspěšného obchodování. Zjistíme také, co ji podkopává a jak se tomu vyhnout. -
Praxe vás učí konzistentnosti, nikoliv dokonalosti
Jedním z poměrně hojně rozšířených omylů je, že cvičením a praxí se stáváte stále dokonalejšími. Ono je to poměrně pochopitelné, protože v našem běžném životě se obvykle procvičováním zdokonalujeme a zlepšujeme. Nicméně v tradingu bohužel procvičování a praxe nezaručuje automaticky to, že se budete posouvat kupředu a neustále zlepšovat. -
Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?
Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou. -
Proč bychom si měli stanovit maximální denní ztrátu
Každý z nás během určitého časového období v obchodování určitě cítil potřebu obchodovat více, i když výsledná ztráta za obchodní den překročila výši obvyklé denní ztráty. Primárním cílem totiž bylo snížit předchozí ztráty a nejlépe obchodní den zakončit ještě v plusu. Bohužel tento cíl obvykle nebývá naplněn a pro obchodníka tak den končí ještě větší ztrátou. Pokud je toto i váš případ, pokračujte ve čtení. V dnešním článku si popíšeme, proč je důležité během našeho obchodního dne dodržovat určité limity. -
Proč bychom si měli zapisovat své pocity z obchodování?
Zapisování obchodních statistik je v tradingu výborná věc, která nás může posunout výrazně vpřed. Nicméně, pouhá čísla nám nemusí odhalit celý příběh, jak na tom s obchodováním reálně jsme. Pokud jste si v tradingu vědomi, že děláte něco neustále špatně, může být skvělou pomůckou psychologický deník, do kterého si zapisujeme své pocity a emoce. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme jak na to. -
Proč je nuda v tradingu důležitá?
Pokud naše obchodování probíhá podle obchodního plánu a tudíž správně, měla by to být po nějaké době jaksi nuda. Po většinu času bychom během obchodování neměli dělat vůbec nic (myšleno aktivně zasahovat do obchodu) a tuto nečinnost si dokonce užívat, protože „znuděný“ obchodník zpravidla bývá úspěšný obchodník. Nuda v tradingu obvykle znamená, že jsme schopni z dlouhodobého hlediska profitovat. Ziskový obchodník ještě před zapnutím svého počítače přesně ví, co udělá, pokud v trhu nastane situace A, B nebo C. A to protože má plán a ví, jak na vzniklé situace reagovat. Obchodování se tak časem stává v podstatě nudným. -
Proč nemůže každý riskovat stejně?
Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference. -
Proč opět odevzdáváme své zisky?
Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili. -
Proč pochybnosti ničí váš trading?
Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela. -
Proč používat psychologický deník
V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník. -
Proč tradeři neustále selhávají?
Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti. -
Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru. -
Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown. -
Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže. -
Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem. -
Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |