Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:52
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap trade smarter
reklama
SAB Finance

Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování

12.07.2021  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem.

Tak jak trader prochází svými vývojovými etapami, poznává, že ani sebelepší obchodní systém mu nepřinese zisky, pokud jej nebude zcela dodržovat. A toto zjištění je právě ten rozhodující okamžik, který hraje v obchodní kariéře asi tu nejzásadnější roli. Uvědomit si proč nedodržuji svůj obchodní systém.

Po položení této otázky se pozornost tradera začíná obracet od vnějších záležitostí jeho technického vývoje k jeho vnitřnímu nastavení, k jeho způsobu myšlení a životním postojům. Pokud je ochoten se touto vývojovou etapu vydat, podrobuje své vlastní chování důkladné analýze. Zkoumá své vzorce chování, začíná se ptát: „Proč vstupuji do obchodu, když nemám?“ nebo „Proč čekám na stop-loss, když vím, že obchod jde zcela proti mému náhledu?“.

Aby mohl obchodník tyto své vnitřní otázky a dilema nějak konstruktivně řešit, pozorovat a vyhodnocovat, je potřeba využívat nějakou metodu, která mu toto všechno umožní. Touto metodou je psychologický deník. 

Psychologický deník umožňuje traderovi sledovat vývoj jeho vzorců chování a emocí v čase. To mu pomáhá analyzovat progres a směr svého vývoje, jakožto i identifikovat své konstruktivní a destruktivní chování. Obrovskou výhodou psychologického deníku je to, že umožňuje pozorovat cykly v obchodním chování. Díky identifikaci cyklů chování může obchodník upravit svoji obchodní strategii. Snadno rozpozná, která tržní období jsou pro jeho psychiku vhodnější a naopak, ve kterých zaznamenává více ztrátových obchodů.

Psychologický deník rovněž umožňuje sledování i okolních vlivů na obchodní výsledky. Lze do něj zaznamenávat například své pocity před obchodní seancí, rozhovory s jinými lidmi a jejich dopady na psychiku či obchodní výsledky atd.

Deník by měl obsahovat jak ty pozitivní vzorce chování, tak ty negativní. Rovněž je možné o psychologický deník rozšířit klasický obchodní deník, který obsahuje technické údaje o provedených obchodech. Trader takto získá ucelený pohled na svoji obchodní výkonnost a zároveň zpětnou vazbu pro své sebezlepšování.

Psychologický deník je vhodné vést tímto způsobem:

Popis tržní situace

Vnitřní dialog

Mé pocity

Trenér

Vystoupil jsem z obchodu
na rezistentní zóně, trh tam chvíli rotoval a pak pokračoval v trendu, ovšem beze mě…

Proč nedovedu zůstat delší dobu v ziskovém obchodě a vždycky vystoupím zbytečně brzo?

Cítím se mizerně. Kvůli honbě za vzdálenějšími profity jsem ostatní dnešní obchody držel příliš dlouho a dostal jsem několik zbytečných stop-lossů.

Trh ti každý den nabízí určitou volatilitu v jejímž rámci si musíš umět naplánovat své profity. Pokud chceš cílit na vzdálenější PT, můžeš vždy vybrat část pozice, SL posunout na B/E a zbytek nechat v otevřeném profitu.

 

Deník je vhodné si psát osobním způsobem. Nic před sebou neskrývat a zcela se mu svěřit.
(V navazujících článcích si ukážeme, že k řešení problému může postačit i jediné slovíčko.) 

Konstruktivní psychologický deník by měl obsahovat pasáž, ve které se trader sám sobě snaží podat určité vysvětlení pro zaznamenaný vzorec chování. V tabulce je tento prostor označen jako trenér.

Jedná se o velmi důležitý aspekt psychologického deníku, ve kterém je trader sám sobě učitelem. Tento duševní postoj k sobě samému totiž vytvoří odstup mezi obchodníkem a analyzovanou situací, a tím mu umožní nezaujaté vyhodnocení a předložení závěrů společně s návrhy řešení.

Velmi užitečné je také spojit psychologický deník s deníkem obchodním, ve kterém si trader vede záznamy o svých realizovaných obchodech. Propojením technické stránky obchodování se stránkou psychologickou dává možnost sledovat vzájemné vazby. Trader bude tak schopen přesně určit, ve kterých fázích obchodu začíná být například nervózní, zda dochází ke změně pohledu na trh při short/long obchodech nebo jakým způsobem jeho trading ovlivňuje puštěná televize nebo rádio.

Příklad celistvého obchodně-psychologického deníku může být následující:


Obchodní deník je velmi praktická pomůcka pro sledování mnoha informací, a navíc umožňuje i zpětné analyzování. Díky obchodnímu deníku lze vylepšovat obchodní strategii po technické stránce a vlastní psychické nastavení před, během a po obchodě nebo obchodní seanci.

Psychologický deník v MT4

Sledování emocí při tradingu je závislé především na identifikování takových tržních situací, které tyto emoce vyvolávají. Aby toto bylo možné, je ideálním řešením provádět zápis aktuálního nebo průběžného emočního stavu přímo do grafu podkladového aktiva.

MetaTrader 4 (MT4) umožňuje vkládat krátké komentáře při otevírání obchodních příkazů. Toto lze provádět jak u „market“ tak „limitních“ příkazů.

Výhodou této metody je sledování emočního stavu ještě před vstupem do obchodu. To vám pomůže sledovat dlouhodobé emoční nastavení ještě před samotnou obchodní seancí a umožní to definování vašeho přístupu k tradingu samotnému. Touto metodou můžete zjistit, zda se dlouhodobě na trading těšíte nebo z něho máte spíše respekt.


Další vhodnou pomůckou pro sledování emocí a definování tržních situací, které jsou emočně zabarvené, je zapisovat si své emoce přímo do cenového grafu. Tato metoda je velmi účinná a urychluje vaší adaptaci na riziko burzovního obchodování, protože jasně vidíte, ve kterých tržních situacích jste emočně silní a ve kterých naopak slabší.

Takovýto zápis emocí do grafu může vypadat například takto:


Takovýto zápis emocí přímo do cenového grafu je možné si vyfotit a například o víkendu, kdy nejste ovládáni emocemi z obchodování, si jej zpětně zanalyzovat. Celý zápis emocí zabere jen pár sekund, ale jeho přínos může být alfou a omegou ve vašem rozvoji psychologické odolnosti při obchodování na finančních trzích.

Děkuji za přečtení a v dalších článcích se budeme tomuto tématu věnovat ještě více do hloubky.

Martin Klass Ph.D., MBA

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    Obrazek2.jpg
    Proč používat psychologický deník
    V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník.
    make-money2.jpg
    5 podceňovaných parametrů obchodního deníku
    V dnešním článku si přiblížíme několik parametrů obchodního deníku, na které možná zapomínáme, ovšem které nám mohou poskytnout cenné informace o našem obchodování.
    emoce-trading-25092015.jpg
    Nejčastější emoce v obchodování
    Psychologie obchodování je jedním z nejtěžších, avšak zároveň velmi podceňovaným prvkem při obchodování. Nezáleží na tom, zda obchodujeme za účelem přivýdělku, zhodnocení kapitálu nebo na plný úvazek. Existuje mnoho knih, webových stránek a diskuzí ohledně psychologie, ale jen málo z toho je zaměřeno na specifický okruh psychologie obchodování, zejména pro krátkodobé obchodníky.
    disciplina-05072015-2.png
    Disciplína aneb mějte svého kontrolora
    Porušujete neustále svá pravidla ohledně obchodování? Říkáte si po nevydařeném obchodu, že od následujících tržních příležitostí se už opravdu budete držet svého obchodního plánu a pravidel? Pokud jste si odpověděli ano, čtěte náš dnešní článek. V něm si totiž představíme velmi užitečný proces, díky kterému můžete své obchodování posunout zase o něco výše a odpovědět si tak s čistým svědomím na výše uvedené otázky záporně.
    obchodni-denik-18052015-2.png
    Obchodní deník tradera a vedení statistik
    V dnešním vzdělávacím článku si povíme o důležitém nástroji obchodníka, o obchodním deníku. Tento nedoceněný nástroj slouží k evidenci našich obchodů a k cestě za dlouhodobě profitabilním obchodováním. Díky obchodnímu deníku máme dokonalý přehled o minulých obchodech a můžeme se tak poučit z uskutečněných chyb. Pro mnohé obchodníky je vedení obchodních statistik nuda, ovšem po určitém zvyku dokáží tuto nutnou činnost velmi ocenit.
    obchodni-plan-11052015-2.png
    Význam a stavba obchodního plánu
    V dnešním vzdělávacím článku se budeme věnovat obchodnímu plánu. Proč je vůbec takový plán pro obchodníka důležitý, jak ho sestavit a proč ho mít při samotném obchodování neustále na očích. Podíváme se, jaké základní položky by měl obchodní plán obsahovat, pokud chceme, aby byl sestaven účinně a maximálně v náš prospěch.
    Blue Chart prformance XL.jpg
    Obchodní deník a plán, který plní svůj účel
    Opět přinášíme článek do Bretta Steenbargera. Nejdříve bych chtěl shrnout pět nejčastějších chyb, kterých se obchodníci při práci s deníkem dopouštějí. Některé obchodní strategie jsou dobré a některé špatné. Stejně tak je to s deníky. Zde chci rozvést a napsat několik doporučení a myšlenek pro psaní a způsob vedení obchodního deníku, který má plnit svůj účel.
    zapisnik tradera
    Obchodní deník tradera - proč a jak?
    Je možné nějak objektivně vyhodnotit váš forex obchodní systém? Má smysl psát si obchodní deník? Nebo je potřeba si pořizovat sofistikované programy? A jaké výstupy a analýzy jsme schopni získat? K čemu nám mohou výsledky a statistiky sloužit? Je dobré být důsledný a zapisovat úplně všechno nebo se raději nezdržovat podrobnostmi a stručně zapisovat jen to nejdůležitější?

Čtěte více

  • Proč je nuda v tradingu důležitá?
    Pokud naše obchodování probíhá podle obchodního plánu a tudíž správně, měla by to být po nějaké době jaksi nuda. Po většinu času bychom během obchodování neměli dělat vůbec nic (myšleno aktivně zasahovat do obchodu) a tuto nečinnost si dokonce užívat, protože „znuděný“ obchodník zpravidla bývá úspěšný obchodník. Nuda v tradingu obvykle znamená, že jsme schopni z dlouhodobého hlediska profitovat. Ziskový obchodník ještě před zapnutím svého počítače přesně ví, co udělá, pokud v trhu nastane situace A, B nebo C. A to protože má plán a ví, jak na vzniklé situace reagovat. Obchodování se tak časem stává v podstatě nudným.
  • Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
    Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu.
  • Proč nemůže každý riskovat stejně?
    Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference.
  • Proč opět odevzdáváme své zisky?
    Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili.
  • Proč pochybnosti ničí váš trading?
    Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela.
  • Proč používat psychologický deník
    V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník.
  • Proč tradeři neustále selhávají?
    Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.
  • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
    Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.
  • Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
    Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.
  • Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
    Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže.
  • Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
    Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
  • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
    Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
  • Psychologie Profit-Targetu
    Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
  • Psychologie tradingu
    Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
  • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
    Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
  • Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
    Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.
  • Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
    K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my?
  • Rozvíjení nezaujatého a pozitivního přístupu k tradingu
    Asi nebude tajemstvím, že přístup k tradingu je velmi důležitý a pravděpodobně i mnohem více, než obchodní strategie jako taková. V dnešním článku si rozebereme několik typů přístupu k tradingu, rizika různých očekávání a předsudků a naučíme se, jak s nimi pracovat.
  • Řídíte se při tradingu intuicí?
    Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost.
  • Sedm technik snižování rizika
    Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani