Sobota 23. listopadu 2024 11:08
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap trade smarter

Britská ekonomika v dubnu prudce klesla

10.06.2019 14:03  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Britská ekonomika v dubnu klesla o 0,4 procenta, nejvíce od března 2016. Přispěl k tomu hlavně prudký propad výroby automobilového sektoru, který byl nejvyšší za dobu, kdy se tento údaj začal sledovat. Celý zpracovatelský průmysl, kam spadá i automobilový, pak zaznamenal nejvyšší pokles za 17 let. Prudce se snížily také vývoz a dovoz. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský statistický úřad.

Na počátku letošního roku automobilky oznámily, že plánují v dubnu dočasně zastavit výrobu v Británii kvůli očekávanému přerušení obchodu kolem termínu odchodu Británie z Evropské unie. Ten se měl původně uskutečnit 29. března. Termín byl nakonec posunut na konec října, avšak rozhodnutí přišlo příliš pozdě na to, aby automobilky změnily své plány.

Dubnový propad ekonomiky navázal na březnový pokles o 0,1 procenta a byl mnohem vyšší, než čekali analytici. Za tři měsíce do konce dubna však ekonomika stále rostla, i když růst zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrtletí.

Produkce zpracovatelského průmyslu se v dubnu snížila o 3,9 procenta, což byl nejvyšší propad od června 2002. Výroba aut se propadla o 24 procent, nejvíce od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat. Širší ukazatel výroby dopravního zařízení pak dokonce zaznamenal nejvyšší propad od roku 1974.

Další zpráva ukázala, že dovoz zboží do země se v dubnu snížil o 14,4 procenta, nejvíce od zahájení sledování tohoto údaje v roce 1998. Vývoz se pak snížil o 10,9 procenta, nejvíce od července 2006. Deficit bilance obchodu se zbožím se snížil na 12,1 miliardy liber (347,8 miliardy Kč) z březnových 15,4 miliardy liber.

Dnešní údaje potvrzují, že britská ekonomika zpomaluje, když v prvním čtvrtletí ji naopak výrazně podpořila tvorba zásob podniků před plánovaným brexitem, který se však nakonec neuskutečnil. Centrální banka Bank of England minulý měsíc odhadla, že ve druhém čtvrtletí tempo růstu britské ekonomiky zpomalí na 0,2 procenta z půl procenta v prvních třech měsících. Hlavní ekonom banky Andy Haldane o víkendu uvedl, že za celý rok očekává "solidní" růst o 1,5 procenta. Britská ekonomika od referenda o brexitu ztrácí tempo. Před referendem ekonomický růst za celý rok obvykle překonal dvě procenta, napsala agentura Reuters.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Britská ekonomika se v listopadu dostala nad úroveň před pandemií
    Britská ekonomika v listopadu poprvé překonala úroveň z doby před začátkem pandemie nemoci covid-19. Hrubý domácí produkt (HDP) se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 0,9 procenta, což je více, než čekali analytici. Byl zároveň o 0,7 procenta vyšší než v únoru 2020. Oznámil to dnes britský statistický úřad (ONS).
  • Britská ekonomika se v listopadu vrátila k poklesu
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu kvůli novým opatřením proti šíření koronaviru snížil o 2,6 procenta. Zaznamenal tak první měsíční pokles od dubna. Oznámil to dnes britský statistický úřad.
  • Britská ekonomika se vyhnula recesi
    Ekonomika Británie se v prvním čtvrtletí vyhnula návratu do recese a zaznamenala silnější růst...
  • Britská ekonomika se vyhnula recesi, roste nejpomaleji od r. 2010
    Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula recesi, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,2 procenta klesla. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Meziroční růst ale zvolnil z 1,3 na jedno procento, a je tak nejslabší od roku 2010. Na obchodních investicích a zpracovatelském průmyslu se podepsalo celosvětové zpomalení růstu hospodářství a obavy z brexitu.
  • Britská ekonomika se v 1. čtvrtletí vrátila k růstu
    Britská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zřejmě stoupla o 0,3 procenta, a prozatím se tak vyhnula recesi.
  • Britská ekonomika se v 1Q vymanila z recese
    Britská ekonomika se v prvním čtvrtletí vymanila z recese a dařilo se jí lépe, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt se za leden až březen zvýšil o 0,6 procenta po poklesu o 0,3 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad.
  • Britská ekonomika se začátkem roku vrátila k růstu
    Britská ekonomika se začátkem letošního roku vrátila k růstu poté, co se ve druhé polovině loňského roku dostala do technické recese. Britský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v lednu meziměsíčně zvýšil o 0,2 procenta po prosincovém poklesu o 0,1 procenta.
  • Britská ekonomika se zotavuje, v květnu vzrostla o 1,8 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v květnu meziměsíčně zvýšil o 1,8 procenta po dubnovém propadu o rekordních 20,3 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Ekonomická aktivita se začala zotavovat díky postupnému uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Květnový růst HDP nicméně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 5,5 procenta.
  • Britská ekonomika v červenci klesla nejrychlejším tempem od začátku roku
    Britská ekonomika v červenci klesla nejrychlejším tempem od začátku roku, její výkon ovlivnily stávky v nemocnicích a školách. Hrubý domácí produkt (HDP) se proti červnu snížil o 0,5 procenta, oznámil dnes britský statistický úřad. Data podle analytiků podtrhují známky toho, že britská ekonomika oslabuje, a to možná více, než centrální banka před svým zářijovým zasedáním očekávala.
  • Britská ekonomika v dubnu klesla o rekordních 20,4 procenta
    Britská ekonomika v dubnu klesla proti předchozímu měsíci o 20,4 procenta, což je nejvíce v zaznamenané historii. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Meziročně pak činí propad hrubého domácího produktu (HDP) 24,5 procenta. Duben byl prvním úplným měsícem, kdy ekonomika pocítila opatření, která vláda zavedla proti šíření koronaviru.
  • Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí klesla
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 0,3 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. V předběžné zprávě to dnes uvedl britský statistický úřad. Britská ekonomika se tak ocitla v recesi, která se zpravidla definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
  • Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 1,3 procenta, čekalo se méně
    Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí, kdy zemi sužovala vlna nákaz koronavirovou variantou omikron, vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,3 procenta, tedy více, než se čekalo. Ukázala to dnes konečná data britského statistického úřadu.
  • Britská ekonomika ve čtvrtletí překvapivě vzrostla, za jinými ale zaostává
    Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci překvapivě vzrostla o 0,2 procenta, pomohl především silný růst v červnu. V předběžné zprávě to dnes uvedl britský statistický úřad (ONS). Analytici čekali stagnaci. Za ostatními velkými ekonomikami ale ta britská stále zaostává, jako jediná zatím nedosáhla úrovně před vypuknutím pandemie covidu-19. Libra v reakci na zprávu posílila.
  • Britská ekonomika ve čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 procent
    Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 procent, což je lepší výsledek, než ukazovaly předběžné údaje. V konečné zprávě to dnes oznámil britský statistický úřad. Země tak částečně smazala propad z předchozích třech měsíců, kdy již naplno čelila dopadům pandemie. Rekordní jsou ale také objemy peněz, které si vláda právě na řešení dopadů pandemie půjčuje.
  • Britská ekonomika ve čtvrtletí vzrostla o 0,1 procenta, aktivitu brzdily stávky
    Britská ekonomika v prvním čtvrtletí vykázala ve srovnání s předchozími třemi měsíci růst o 0,1 procenta, a to i přes pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta v měsíci březnu. V předběžné zprávě to dnes uvedl britský statistický úřad (ONS). Ekonomickou aktivitu v prvním kvartálu brzdily hlavně stávky.
  • Britská ekonomika ve čtvrtletí vzrostla o 0,1 procenta, odhad uváděl nulu
    Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vykázala ve srovnání s předchozími třemi měsíci růst o 0,1 procenta. Vyplývá to z konečné zprávy, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS). Ekonomika se tak vyhnula technické recesi, jak se označuje pokles hrubého domácího produktu (HDP) alespoň dvě čtvrtletí po sobě. Předběžná zpráva ze začátku února uváděla nulový růst.
  • Britská ekonomika ve čtvrtletí vzrostla o 4,8 procenta
    Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla oproti předchozím třem měsícům o 4,8 procenta, což je méně, než čekala britská centrální banka. V posledním měsíci - červnu - ale nečekaně zrychlila růst na jedno procento z květnových 0,6 procenta. Údaj za květen byl opraven směrem dolů, vyplývá z předběžné zprávy britského statistického úřadu.
  • Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 procenta
    Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 procenta proti prvnímu kvartálu, ve kterém o 0,8 procenta vzrostla. Ve svém prvním odhadu to dnes uvedl britský statistický úřad. V samotném červnu se hrubý domácí produkt (HDP) meziměsíčně snížil o 0,6 procenta. Tempo jeho poklesu tak zrychlilo z květnových 0,4 procenta.
  • Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,2 procenta
    Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,2 procenta proti druhému kvartálu, ve kterém naopak o 0,2 procenta vzrostla. Ve svém prvním odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad. Je to mírnější pokles, než očekávali analytici. Očekává se nicméně, že britská ekonomika je na prahu recese.
  • Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně klesla, hrozí recese
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se ve třetím čtvrtletí podle revidovaných údajů mírně snížil. Britské ekonomice tak podle serveru BBC hrozí recese. Ta se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Purple trading AI