V dnešním článku se podíváme opět na jeden z mnoha druhů zkreslení, kterému naše vnímání podléhá. Konzervativní zkreslení se velmi často vyskytuje právě při tradingu, nicméně se jedná o druh zkreslení, se kterým je se možné setkat i v rámci běžného života. Konzervativní zkreslení v obecné rovině je ovšem potřeba brát trochu s rezervou, protože jak si za chvilku ukážeme, lze jej využívat i k manipulaci.
Konzervativní zkreslení v obecné rovině
Lidé jsou svou povahou povětšinou velmi konzervativní, nemají rádi změny nebo se jich dokonce obávají. Tato tendence lidského chování k neměnnosti vytváří právě tento klam, kdy se lidé uchylují k řešení situací nebo názorům, které podle nich trvají dlouhodobě, například se s nimi setkali v dětství a mylně si myslí, že jsou platné i v dnešní době.
V obecné rovině je toto zkreslení velmi často uváděno ve spojitosti s vědeckým pokrokem, který nejenže vyvrací mnohdy desítky nebo stovky let zažitá dogmata, ale také vyvrací svá dřívější tvrzení. Bazírování na starých výsledcích bádání, je právě oním konzervativním zkreslením, které brání pokroku jak ustrnulého jedince, tak třeba i společnosti.
Onou manipulací pomocí tohoto zkreslení jsem v úvodu myslel právě okamžik, kdy jsou informace záměrně podávány tak, že se jedná o pokrok, novinku, vylepšení, ovšem ve skutečnosti je obvykle cílem pouze prodat ten samý, neměnný produkt.
Konzervativní zkreslení v tradingu
Toto zkreslení je velmi dobře pozorovatelné na dvou činnostech (plus mnoho dalších individuálních). Za prvé se jedná o časovou prověrku obchodního systému. Žádný statistický obchodní systém na finančních trzích nemá nekonečnou životnost. V okamžiku, kdy se změní tržní podmínky nebo některá z mnoha proměnných, obchodní systém přestává generovat zisky, popřípadě je zahájen jeho postupný úpadek.
I u obchodních strategií, které využívají technické indikátory, často dochází k časovému úpadku, opět vinou změny obchodních podmínek, kdy technické indikátory začnou generovat příliš mnoho falešných obchodních signálů, což je předzvěst jejich konce. Bazírování na těchto systémech i po uplynutí jejich životnosti je učebnicovým příkladem konzervativního zkreslení.
Za druhé se konzervativní zkreslení projevuje při práci s obchodními levely v rámci řízení obchodů. Všichni kdo obchodují, moc dobře ví, že trhy bývají velmi proměnlivé a tržní volatilita se může v jednotlivých dnech výrazně lišit. Tato vlastnost trhů je ovšem v rozporu s obchodní přípravou, která využívá technickou analýzu a je v čase pasivní/neměnná. V okamžiku analýzy trhu může být zcela jiné prostředí, než v okamžiku realizace obchodu. V tomto případě dochází ke zkreslení v okamžiku, kdy obchodník příliš bazíruje na své dřívější obchodní přípravě a aktuálnímu dění na trhu nepřipisuje přílišnou váhu. V těchto případech má konzervativní zkreslení na svědomí případný ztrátový obchod.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass