Neděle 06. dubna 2025 08:18
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei StartTrader

Dolar včera spadl nejvíce za 20 let, burzy v USA nejvíce za 5 let. Trumpova cla totiž znamenají největší zvýšení daní v USA od roku 1968, jde o „ropný šok“ stylu 70. let

04.04.2025 10:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká ekonomika má za sebou tak ponurý den, jaký dlouho nepamatuje. Dolar se vůči dalším světovým měnám propadl nejvíce minimálně od roku 2005, od kdy agentura Bloomberg příslušný ukazatel sestavuje. Hlavní akciový ukazatel, burzovní index Standard & Poor’s 500, odepsal takřka pět procent, a převážně technologický index Nasdaq 100 pak dokonce přes pět procent. Dohromady se z obou příslušných akciových trhů vypařila hodnota zhruba tří bilionů dolarů (což je přibližně 8,5násobek celoročního výkonu české ekonomiky, jejího hrubého domácího produktu).

Nová sada cel, kterou americký prezident Donald Trump předevčírem oznámil v rámci takzvaného Dne osvobození, totiž představuje největší zvýšení daní v USA od roku 1968, kdy tehdejší administrativa zejména zvýšila daň z příjmu, aby mohla financovat válku ve Vietnamu. Clo totiž představuje daň uvalenou na dovozce, v tomto případě tedy na americké dovozce, kteří se ji pak snaží přenést na někoho jiného; zhusta na zákazníka, na řadového spotřebitele.

Výsledkem je, že kupní síla tohoto řadového spotřebitele – peníze, co mu po zaplacení daní zůstávají v kapse – citelně klesá. Omezuje své nákupy spotřebního zboží od oblečení po elektroniku, přestává chodit do restaurací, či si vybírá ty levnější, takže se celá americká ekonomika kvůli propadu celkové, celonárodní spotřeby – což je dlouhodobě její mocný tahoun – může dostat na pokraj recese, čili vleklejšího hospodářského propadu.

Hospodářské propady často mívají alespoň to pozitivum, že při nich dochází k poklesu cen nebo alespoň ke zmírnění jejich růstu. Tím, jak spotřebitelé méně utrácí, nutí firmy a prodejce držet cenový růst na uzdě, někdy i zlevnit, někdy – ano – i „zavřít krám“ zcela. Jenže to nemusí být případ recese vyvolané takzvaným nabídkovým šokem. A pokud Trump zvyšuje clo třeba na ocel či hliník, jde o základní „ingredience“ ekonomiky, na kterých toho mnoho dalšího stojí. Vždyť ocel je jak v automobilu, tak v obyčejné dezertní lžičce. Zvýšení cel na ocel a hliník a další základní suroviny tak odpovídá třeba markantnímu zdražení ropy. Ano, vskutku, Amerika si na sebe sama upletla „ropný šok“ ve stylu 70. let. Tehdy jí tento šok způsobily arabské země, dnes si jej způsobuje sama.

Americe tedy hrozí takzvaná stagflace. Což je hospodářská recese či ekonomický útlum, které jsou navíc ještě doprovázeny poměrně výraznou inflací. Inflace by ještě dále nahlodala již tak pochroumanou reálnou kupní sílu amerického spotřebitele. Stagnace spojená s inflací, bezútěšnost sama. Právě té se investoři obávají. Houfně se zbavují amerických akcií i dolaru a z Ameriky „berou roha“. Proto ten včerejší pád burz i americké měny.

Ovšem z této bezútěšnosti může alespoň z části vytrhnout Spojené státy zbytek světa. Pokud se neudrží a začne zavádět masivní cla, aby se pomstil. Tím ale začne zraňovat sama sebe, jako už to dělá Amerika. Když se Evropská unie pomstí uvalením cla na americké džíny, motocykly, bourbon nebo něco úplně jiného, třeba cloudové služby velkých amerických technologických firem, výsledek přece musí být stejný jako na druhé straně Atlantiku. Půjde o zdražení pro evropského, nikoli amerického spotřebitele. Navíc bude EU mírnit již vznikající silné inflační tlaky v Americe, protože zamezením v odbytu americkým firmám je přiměje udat neprodané zboží u sebe doma, laciněji.

Takže odvetná cla v podání EU znamenají zdražení pro evropského, i českého, zákazníka, zatímco značí jistou úlevu od inflace pro toho amerického. Proto by bylo prozíravější se odvetných cel vystříhat a nechat Ameriku, „ať se vaří ve vlastní šťávě“. Vždyť trhy to politikům napovídají, jak jen mohou. To, že padají americké akcie více než evropské či asijské, i to, že dolar slábne proti euru, japonskému jenu, švýcarskému franku a dalším světovým měnám dohromady nejvíce za dvacet let, znamená přesně tuhle nápovědu – politici, nemstěte se, nechte v tom se Ameriku „vykoupat“, budeme vás mít o to radši a kapitál k vám z USA přesuneme ještě více a ještě směleji.

Jenže u politiků takřka jistě převáží primitivně instinktivní „zub za zub“. 

Amerika se Dnem osvobození vrací o více než stovku let zpět. Oznámené navýšení cel zvedne průměrné clo uplatňované Spojenými státy o zhruba 15 procentních bodů, nad 20 procent. To je trojnásobek zvýšení průměrného cla z roku 1930, které reagovalo na počátek Velké hospodářské krize a předcházelo tehdejší mohutné vlně světového protekcionismu, již ukončila až druhá světová válka. 

Pokud chce zbytek světa doprovodit Ameriku o století nazpět, pokud se jako ona nepoučil z tragického vývoje 30. let, nechť tedy podniká odvetná opatření, nechť se mstí. Ať ale neříká, že jej nikdo nevaroval. Varují jej nejen dějiny, ale varuje – a napovídá – i včerejší dramatický vývoj na světových akciových i devizových trzích.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dolaru se stále nedaří a po oslabení pouze drží pozice, ráno stagnuje i koruna
    Úvod pátečního obchodování je pro středoevropské měny lehce pozitivní, ovšem s výjimkou koruny. Ta se sice snažil...
  • Dolaru se začíná znovu dařit. Navázat na růstový trend z konce roku ale nebude jednoduché
    Ještě jedna poznámka ke včerejšímu projevu Janet Yellenové v americkém Senátu. Yellenová dala včera jasně najevo, že závazek Fedu zvyšovat sazby rychleji než v minulých letech platí, díky čemuž šance na jejich trojnásobné zvýšení během letošního roku stále žije. I přesto ale trh své vyhlídky na tempo růstu sazeb do budoucna pozvolna zmírňuje. Hezky to jde vidět z obrázku níže, který zachycuje projekce Fedu ve formě mediánu z Dot Plot grafu, který americká centrální banka zveřejnila na svém prosincovém zasedání. Podle něj by měly být sazby koncem letošního roku na 1,4 % a koncem příštího roku na 2,15 %. Červený graf zachycuje výhled trhu ze dne, kdy byly odhady Fedu zveřejněny a fialový pak názor trhu ze včerejška.
  • Dolar ustupuje, Japonsku dochází munice.
    Maloobchodní tržby v USA předurčí vývoj americké měny na další období, které bude ukončeno zasedáním FEDu a ozn...
  • Dolar utíká tak rychle, že se po něm jen zaprášilo
    Co je pro euro lepší: úpadek americké ekonomiky a dominance dolaru nebo "sputnikovský okamžik" v Německu? Odmítnutí Berlína použít fiskální brzdu připomíná start rakety do vesmíru. V kombinaci s obavami z americké recese to vyhnalo kurz EUR/USD nad 1,090. Naposledy se hlavní měnový pár dostal na tyto úrovně během amerických prezidentských voleb na začátku listopadu. Nepředvídatelné chování Donalda Trumpa způsobilo, že se investoři od amerického prezidenta odvrátili.
  • Dolaru vyhovuje pozitivní nálada a sázky na reformu
    Během úterního rána má dolar navrch nad dalšími hlavními měnami. Vůči euru posiluje na 1,1570, proti japonskému jenu na 114,30. Pár libra-dolar ubírá ze včerejších zisků a nachází se na 1,3140. Americkému dolaru se dnes daří mírně posilovat i vůči komoditním měnám, ačkoli ropa drží vyšší úrovně ze včerejška.
  • Dolaru v závěru týdne pomohly údaje z trhu práce v USA
    Kurz eura proti dolaru se v minulém týdnu pohyboval v pásmu 1,1300-1,1500 EUR/USD, když poměrně prudce reagoval na zveřejněné makroekonomické...
  • Dolar u 22,50. Závěr týdne trhům pokazila pandemie
    Závěr týdne vypadá na dluhopisech o poznání lépe než na akciích. Tón obchodování do značné míry daly obnovené problémy Evropy s koronavirem. Nepočítalo se s tím, že by při solidní míře proočkovanosti došlo znovu na lockdowny, ale to je už bohužel realita v Rakousku a Německo může následovat. Otazník ostatně visí i nad Českou republikou, která sice globální trhy netrápí, ale korunu ano.
  • Dolár vädne po dátach na všetkých frontoch
    Jednoducho preto, že vidíme isté sklamanie po číslach, predsa len neboli hviezdne. Pre...
  • Dolar včera korigoval středeční zisky
    Euru se v průběhu včerejší evropské seance dařilo. Zatímco během ranních hodin se kurz ještě nacházel u hladiny 1,2560 EUR/USD, v průběhu americké seance...
  • Dolar včera přerušil svůj posilující trend
    Obchodování na trhu eura s dolarem se včera neslo v poměrně klidném duchu. Dolar se držel poblíž svého čtrnáctidenního maxima, ale již k němu příliš nepřidal. Kurz...
  • Dolar včera vůči euru mírně posílil
    Společné evropské měně se v průběhu včerejšího dne příliš nedařilo. Vůči americkému dolaru včera odepsala...
  • Dolar včera zaznamenal další zisky
    Společná evropská měna během včerejšího dne oslabila o tři čtvrtiny procenta na 1,3240 EUR/USD. Během noční...
  • Dolar v divergenci, lednová korekce skončila?
    Americká měna a měnový pár USD/JPY naplnily včera uveřejněný předpoklad o divergenční prostředí (ad. Dola...
  • Dolar ve středu bez výrazných změn
    Středeční obchodování eura s dolarem příliš vzruchu nepřineslo a kurz EUR/USD se stále drží okolo 1,3270. Včera...
  • Dolar ve středu kompenzoval své předchozí ztráty
    Euro proti dolaru během včerejšího obchodování ztratilo zhruba třetinu procenta a částečně tak kompenzovalo...
  • Dolar v korekci, Ukrajina tlačí EUR/USD níže, ECB nedoporučuje kupovat EURo.
    Americký dolar se po zveřejnění údajů z USA trhu práce dostal do sestupové fáze. Celý minulý týden sestupoval z hladiny 80.65...
  • Dolar v malém zisku, čeká na ISM, FOMC
    Americký dolar se obchodoval v malém plusu ve středu ráno a dolarový index byl výš o 0.15% během Londýnské seance, pohybujíc se kolem 94.70. Volatilita by dnes měla být větší během dne kvůli významným makro událostem.
  • Dolar v nejistotě, EUR/USD zůstává medvědí
    Přichází čas, kdy končí nejsilnější trend. To ale neplatí pro americký dolar. V roce 2021 posílil kvůli očekáváným zpřísněním měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému a v roce 2022 kvůli jeho implementaci. V roce 2023 investoři očekávali prolomení trendu v USD indexu. Zpočátku šlo všechno podle plánu. V létě však došlo k obratu o 180 stupňů, což bylo pro hedgové fondy skutečným překvapením. Prodávají americkou měnu na krátko a přicházejí o peníze.
  • Dolár v noci
    Hoci kompozitný dolárový index počas noci ďalšie zisky nezískaval euro sa z nočnej obrátky vracia znova oslabené voči zelenej bankovke, čo poukazuje na začínajúcu sa prehlbujúcu nedôveru voči euru.
  • Dolar v oslabení proti Japonskému jenu
    Jednoznačný důvod propadu je oslabení amerického dolaru. Propad o 3 % započal v úterý 2.5.2023 po makro zprávě NFP na americkém dolaru. Cena se propadla až pod support na ceně 134,87 a v pátek trh znovu testoval tuto hranici, u které jsme zůstali až do dnešního dne. V případě, že by denní svíčka zavřela pod touto cenou, je možné, že trh bude pokračovat v poklesu a bude testovat další supporty na ceně 133,50. Zatím se držíme nad rostoucí trendovou čárou, takže v dalším růstu je důležité nezavírat pod touto trendovou čárou. Jelikož byl včera svátek v Evropě a Amerika nebyla moc volatilní, tak se trh nikam nepohnul. Dnes nás nic zásadního v makro kalendáři nečeká. K nejbližšímu velkému posunu může dojít až zítra, kde nás čeká CPI na americkém dolaru ve 14:30.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
Forex Metal
BOSSA
Dukascopy
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč