Ekonomický útlum

Dolar včera spadl nejvíce za 20 let, burzy v USA nejvíce za 5 let. Trumpova cla totiž znamenají největší zvýšení daní v USA od roku 1968, jde o „ropný šok“ stylu 70. let
04.04.2025 Americká ekonomika má za sebou tak ponurý den, jaký dlouho nepamatuje. Dolar se vůči dalším světovým měnám propadl nejvíce minimálně od roku 2005, od kdy agentura Bloomberg příslušný ukazatel sestavuje. Hlavní akciový ukazatel, burzovní index Standard & Poor’s 500, odepsal takřka pět procent, a převážně technologický index Nasdaq 100 pak dokonce přes pět procent. Dohromady se z obou příslušných akciových trhů vypařila hodnota zhruba tří bilionů dolarů (což je přibližně 8,5násobek celoročního výkonu české ekonomiky, jejího hrubého domácího produktu).

Index: Útraty českých firem v lednu stouply
25.02.2025 Útraty českých firem v lednu rostly v meziročním i meziměsíčním srovnání. Náklady malých a středních podniků stouply meziročně o osm procent. Zároveň nakupovaly o více než deset procent častěji než ve stejném období loni. Vyplývá to z Indexu firemních nákladů, který česká společnost Fidoo sleduje na vzorku 1200 malých a středních firem. Fidoo nabízí společnostem finanční správu.

Po roce…stabilní sazby…přicházejí
19.12.2024 Česká národní banka na dnešním zasedání v souladu s očekáváními přerušila již rok trvající proces snižování úrokových sazeb. Vedla ji k tomu bankovní radou vnímaná mírně proinflační bilance rizik. Na příštím (únorovém) zasedání je podle guvernéra Michla pravděpodobné, že se opět bude rozhodovat mezi stabilitou úrokových sazeb a jejich dalším snížením. Guvernér nadále uvádí, že se další kroky bankovní rady budou odvíjet od nově zveřejněných dat. Ta by podle nás měla ukazovat na přetrvávající slabost české ekonomiky a v příštím roce též na pokles inflace do blízkosti 2% cíle. Očekáváme proto další snižování úrokových sazeb tempem 25 bb na zasedání, a to až do června, kdy by repo sazba měla dosáhnout 3% terminální úrovně. Vzhledem k opatrnosti bankovní rady je nicméně riziko vychýleno směrem k mírnějšímu uvolnění měnové politiky, než předpokládáme.

Český průmysl i přes oživení výroby aut loni se loni propadl, letos to nebude o moc lepší
06.02.2024 Průmyslová výroba v Česku vykázala poměrně solidní závěr roku 2023. Meziměsíčně totiž v prosinci přidala celkem výrazná 2,8 procenta. Díky tomuto vzestupu nakonec meziročně průmyslová produkce v prosinci klesla „jen“ o 0,7 procenta. To je sice na poměry celého roku podprůměrný výsledek, neboť průmysl loni celoročně poklesl o 0,4 procenta, avšak i tak jde o nižší než většinově očekávaný pokles.

Německá ekonomika padá a s ní i ta česká. Drtí ji stále vysoké ceny elektřiny – vyšší o 312 % v porovnání s předválečnými léty – a překonaná schémata, v nichž EU uvažuje, i třeba ve vztahu k Indii
25.08.2023 Důvěra v německou ekonomiku se v srpnu opět otřásla. Její ukazatel, který sestavuje Ifo institut, klesl na úroveň 85,7 bodu, z revidované červencové úrovně 87,4. Klíčoví představitelé německých firem a podniků tedy propadají ještě větší skepsi ohledně současného i pro nejbližší měsíce vyhlíženého ekonomického vývoje, než předpokládali analytici oslovení agenturou Bloomberg. Letos ve druhém čtvrtletí přitom hospodářství našeho západního souseda jen stagnovalo, jak potvrdila dnes rovněž zveřejněná data.

Výkon ekonomiky ve čtvrtletí byl mírně slabší, než čekala ČNB
30.05.2023 Výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí byl slabší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). Výrazněji, než ČNB očekávala, se propadly spotřeba domácností, investice nebo stav zásob. Předpoklady naopak překonaly export a spotřeba vládních institucí. Dnes o tom informoval ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,4 procenta, ČNB ve své jarní prognóze očekávala pokles o 0,2 procenta.

Česká ekonomika se ponořila do recese, teď je to oficiální
31.01.2023 Tuzemská ekonomika se loni ve druhém pololetí pomořila do recese. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se loni v posledních třech měsících roku propadla v porovnání s obdobím července až září o 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že mezičtvrtletní pokles zaznamenala už právě ve druhém loňském čtvrtletí, je tak nyní splněna definice recese. Tedy mezičtvrtletní pokles výkonu ekonomiky alespoň ve dvou po sobě následujících čtvrtletích.

Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?
14.09.2022 Je tomu takřka měsíc, co vrcholil optimismus amerických akciových trhů. Někteří dokonce mluvili o novém býčím trhu. Jiní ovšem varovali, že růst, jenž započal v polovině června, je jen přechodný, že jde o takzvanou „past na býky“, o krátkodechý vzestup jinak nadále beznadějně medvědího trhu. Včerejšek za pravdu těm druhým, americké akcie se propadly nejvýrazněji za poslední více než dva roky, klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, se propadl o 4,32 procenta.
Další články k tématu Ekonomický útlum

Ekonomové v nadcházejících letech čekají ekonomický útlum
19.10.2018 ČR i celý svět se nachází na vrcholu ekonomického cyklu a v nadcházejících letech se dá čekat ekonomický útlum. Tentokrát zřejmě nebudou problémy pramenit v USA, ale pravděpodobně v Evropě nebo v rozvíjejících se ekonomikách. Na šestém ročníku Vyšehradského fóra 2018 se na tom shodli čeští ekonomové.

Proč Amerika nemůže růst, firmy udržet zisky a analogie v Evropě
30.08.2011 Ekonomický útlum ve Spojených státech i Evropě se s novou intenzitou hlásí ke sl...

USD/CAD: Kanadský dolar se pohybuje na tenkém ledě
10.12.2021 Kanadský dolar se snaží najít rovnováhu poté, co před středečním zasedáním Bank of Canada mírně vzrostl. Na svém posledním zasedání 8. prosince ponechala kanadská centrální banka klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,25 %. Bank of Canada rozhodla, že v současné době není čas na jestřábí změnu politiky a že současný ekonomický útlum bude zmírněn do poloviny roku 2022.

Akciový výhled: Po propadu na Wall Street se pokusí Evropa v úvodu opatrně růst
11.03.2025 Výprodeje zaměřené na americké akcie zkraje týdne pokračovaly, index SP500 v pondělí propadl -2,7 % a Nasdaq dokonce téměř -4 %. Investoři jsou nervózní z vládních škrtů ve výdajích, které mohou utlumit ekonomický růst v USA. Reakcí na to, jsou změny pohledů stratégů některých investičních bank na výhledy pro jednotlivé regiony. Citigroup snížila pohled na americké akcie do neutrální pozice a současně nadvážit Čínu. A HSBC má pro změnu doporučení nadvážit Evropu. Futures pro evropské akcie se aktuálně ráno obchodují v kladných úrovních do +0,5 %. V Asii se přes noc výprodeje postupně utlumily a ztráty byly umírněné do -1 %. V Německu prohlásili „zelení“, že ve sporu o výdajích na obranu jsou připraveni jednat a dohoda by byla možná do konce týdne. V ČR dnes ráno budeme sledovat konečné údaje o únorové inflaci. Index PX v pondělí propadl -1,3 % především kvůli „výkonu“ Erste (-3,9 %). Dnes by se mohly banky v Evropě pokoušet konsolidovat.

Počet obětí koronaviru v Itálii už dosáhl 148, nakažených je 3858
06.03.2020 V Itálii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 41 pacientů s novým koronavirem. Oznámila to včera podle agentury Reuters italská civilní ochrana. Počet mrtvých v zemi tak dosáhl už 148, z toho 98 v Lombardii. Celkový počet nakažených v Itálii vzrostl ze středečních 3089 na nynějších 3858. Aktuálně pozitivních případů je 3296. Šíření nákazy v nejhůře zasažené evropské zemi tak stále nevykazuje známky zpomalení, uvádí Reuters. Řím plánuje finanční balíček, jímž chce utlumit ekonomický dopad nákazy, zdvojnásobit na 7,5 miliardy eur (190,5 miliardy Kč).

Komodity: Ceny ropy mírně rostou, silné údaje z Číny kompenzují obavy o úroky v USA
18.04.2023 Ceny ropy mírně rostou, když se většinu dne držely blízko závěru z předchozího dne. Nahoru ceny ropy tlačí optimistické ekonomické údaje z Číny, která je druhým největším konzumentem ropy na světě. Na druhé straně však jejich růst brzdí obavy, že případné zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech by mohlo utlumit ekonomický růst v zemi, která je největším spotřebitelem ropy na světě.

Německá ekonomika klesne o 6,5 procenta, čekají poradci vlády
23.06.2020 Německá ekonomika letos kvůli pandemii klesne o 6,5 procenta, odhaduje poradní ekonomický výbor vlády. Silný hospodářský útlum se ale může protáhnout za předpokladu, že se výrazně zvýší počet nových případů nákazy, uvedli dnes poradci.

INSEE: Ekonomická aktivita ve Francii je na 65 procentech normálu
26.03.2020 Aktivita domácností i soukromého sektoru jsou ve Francii v důsledku opatření proti dalšímu šíření koronaviru pouze na 65 procentech běžného stavu. Uvedl to dnes francouzský statistický úřad INSEE. Jeho index podnikatelské důvěry zaznamenal v březnu nejprudší propad od roku 1980, kdy se začal zveřejňovat.

Češi si berou rekordně velké hypotéky, jejich výrazného zdražení se ale bát nemusí
19.02.2020 Průměrná výše nově poskytnuté hypotéky překročila letos v lednu poprvé v historii ČR úroveň 2,6 milionu korun. Tento nárůst odráží pokračující vzestup cen nemovitostí. Celkový objem poskytnutých hypoték ovšem oproti prosinci 2019 poklesl.

Rozpočtový deficit v USA vzroste na 897 miliard USD
28.01.2019 Rozpočtový deficit Spojených států se v letošním fiskálním roce zvýší na 897 miliard USD (20,2 bilionu Kč) a růst ekonomiky zpomalí, neboť se začne vytrácet příznivý vliv snížení daní na firemní investice. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ten rovněž předpokládá, že uzavření vládních úřadů bude stát americkou ekonomiku tři miliardy USD.
Související klíčová slova:
Americký prezident Donald Trump | Český průmysl | Sekce měnové | Pokles sazeb | Trend | Trumpová | Zvýšení cel | Útraty | Analýzy | Ekonomika padá | Americký prezident | Expanze | Tuzemská ekonomika | Český statistický úřad | Strach | Druhá světová válka | Velké hospodářské krize | Opětovný růst | Inflace | Výhled | Opatření | Proinflační rizika | Válka | Globální obchod | ČSÚ | Uvolnění měnové politiky | Průmysl | Donald Trump | Centrální banky | Suroviny | Dolar slábne | Zveřejněná data | Ceny elektřiny | Útraty českých firem | Ekonomiky | Hrubý domácí produkt (HDP) | Průmyslová produkce | Peníze | Světlo na konci tunelu | Očekávání | Odvetná cla | Války na Ukrajině | Financovat | Cena elektřiny | Akcie banky | Nákupy | Růst | Klíčový ukazatel | Oblečení | Prognóza | Petr Král | Světová válka | Technologické akcie | Hospodářské krize | Koruna | Covidové restrikce | Trh | Lukáš Kovanda | Index | Úrokové sazby | Vice | Komise | Nejistoty | Kapitál | Unie | Americké měny | Domácnosti | Britský premiér | Ingredience | Ocel | Ekonomický útlum v USA | Odvetná opatření | Technické analýzy | Budoucnost | Snižování úrokových sazeb | Kurz koruny | Poptávka | Ifo | Pandemie covidu | Náklady | Statistický úřad | Technologický index Nasdaq | Prezident Donald Trump | Analytici | Česká národní banka (ČNB) | Pandemie | Komerční banka | 3М | USA | Spojené státy | Ambice Ruska | Objednávky | Efektivní řízení | Otevření ekonomiky | Vývoj | Americké burzy | Výkon ekonomiky | Výdaje | Technologický index | Konkurenceschopnost | Americké akcie | Akcie Applu | Volatilní | Měnové politiky | Výdělky | Motocykly | Dna | Důvěra v německou ekonomiku | Růstové tituly | Burzovní index | Ropný šok | Sazby | Průmyslové podniky | Daň z příjmu | Firmy | Dolar včera | NASDAQ 100 | Trhy | Růst české ekonomiky | Rizika | Vysoké ceny | Růst ekonomiky | Stagflace | Silné inflační tlaky | Bilance | Mzdy | Společnost | Druhá světová | Obchod | Riziko | Trinity | Transakce | Šok | Závěr roku | Německá ekonomika | Ceny | Propad ekonomiky | Recese | Pokles | Války | Impuls | Proinflační | Centrální banka | Současná cena | ČEZ | Německé ekonomiky | Index Nasdaq | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Osvobození | Energetická krize | Jaromír Gec | Rishi Sunak | Zisk | ČNB | Dovoz | Obchodování | Úroky | Cenový růst | Prezident | Růst inflace | Nasdaq | Trump | ProCent | Standard & Poor’s 500 | Situace | Stagnace | Sazby beze změny | Guvernér | HDP | Restrikce | Optimismus | Dolar | JP Morgan | Politici | Burzovní cena | Výprodej | ČTK | Česká národní banka | Akcie | Podniky | Tuzemské hospodářství | Vývoz | Reuters | Technologie | Prognózy | Kurz | SOK | Americká ekonomika | Výsledky | Investice | Pokles inflace | Indie | Hospodářská recese | Zisky | Hospodářství | Důvěra | Ukazatel | Měny | Burzy | Hospodářský růst | Export | Signál | České firmy | Burzy v USA | Index NASDAQ 100 | Administrativa | Brusel | TIM | Nálada | Česká společnost | Bloomberg | Evropská unie | Průmyslová výroba | Evropská ekonomika | Hrubý domácí produkt | Pokles úrokových sazeb | Agentura Bloomberg | Krize | Rostoucí trend | Zdražení ropy | JDE | Cena | Digitalizace | Snížení sazeb | Česká ekonomika | Silnější kurz | Medvědi | Hliník | Ekonomika | Finanční situace | Energetické krize | Cíle | Repo sazba | Banky | Šance | Vysoké úrokové sazby | ČR | ČNB Petr Král | Trumpova cla | Inflační tlaky | Služby | Experti | Investoři | Spotřebitelé | Výprodej akcií | Přecenění | Ceny potravin | Ropy | Kabinet | Zvýšení daní | Kupní síla | Propad | ANO | Nejistota | Výkon německé ekonomiky | Inflační očekávání | Navýšení cel | ROCE | Navýšení | EU | Zpracovatelský průmysl | Cloudové služby | Předsedkyně Evropské komise | Banka | Domácí poptávka | Další pokles
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX