Úterý 24. prosince 2024 19:54
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

14.09.2022 09:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Je tomu takřka měsíc, co vrcholil optimismus amerických akciových trhů. Někteří dokonce mluvili o novém býčím trhu. Jiní ovšem varovali, že růst, jenž započal v polovině června, je jen přechodný, že jde o takzvanou „past na býky“, o krátkodechý vzestup jinak nadále beznadějně medvědího trhu. Včerejšek za pravdu těm druhým, americké akcie se propadly nejvýrazněji za poslední více než dva roky, klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, se propadl o 4,32 procenta.

Zlomový vývoj obchodování nastal ovšem už právě skoro před měsícem, 16. srpna. Tehdy totiž index Standard & Poor’s 500, nepovyrostl natolik, aby prolomil úroveň odpovídající své průměrné hodnotě posledních dvou set dnů. Takové prolomení by zejména mnozí stoupenci technické analýzy měli za potvrzení, že se americké burzy vskutku vymanily z medvědí nálady. Takže 16. srpna ukazatel zakončil svoji přesně dva měsíce trvající vzestupnou pouť. Mezi 16. červnem a 16. srpnem přidal přes 17 procent. Ovšem své zisky z této doby ani dodnes rozhodně všechny neodevzdal. Vždyť od zlomového 16. srpna do včerejška sestoupil jen o 8,7 procenta. V porovnání se minimem ze dne 16. června, kdy index padl nejníže za celé období od prosince 2020, uzavíral včera stále o více než sedm procent výše.

Zásadní otázkou je, jak hluboký nakonec bude pokles uplynulého necelého měsíce. Spadnou akcie do blízkosti svého červnového dna, nebo dokonce pod něj, či se rychle zotaví, takže sklapnutí „medvědí pasti na býky“ nakonec nebude až tak bolavé?

Pokles uplynulých několika týdnů odráží v prvé řadě zejména mizerný výkon velkých technologických titulů. To není nic moc překvapivého, ani nového. Technologie se mění, stěžejní firmy v segmentu také, ovšem v posledních takřka sta letech stále platí, že index Standard & Poor’s 500 jako celek podává nadprůměrný výkon prakticky jen tehdy, pokud se nadprůměrně vede také právě technologickým akciím. Tedy vážně nemůže překvapit, že výprodej akcií, jenž nastal po 16. srpnu, je doprovázený citelným poklesem právě technologického segmentu.

Za poklesem technologického segmentu, a tedy celého trhu, stojí hlavně strach z dalšího růstu úrokových sazeb. Technologické akcie se nezřídka řadí mezi takzvané růstové tituly. To proto, že jejich současná cena je založena na očekávání kvapného růstu a expanze nadcházejících let a na pravidelných ziscích vyhlížených až v poměrně vzdálené budoucnosti. Čím výše jsou – a budou – ale úroky, tím méně lákavé vzdálené zisky jsou. Ne nadarmo se někdy úrokové sazbě říká sazba diskontní. „Diskontuje“ totiž budoucnost. Zlevňuje ji. Zlevňuje budoucí zisky. Jestliže jsou totiž úroky vysoké nyní a jestliže mají být vysoké i v příštích nejbližších čtvrtletích, ba letech, zkrátka se může mnohem spíše než čekat na budoucí zisk vyplatit mít jej už teď. A žít z úroků z těchto zisků. Zisk teď a tady ovšem zajišťují akciové tituly nikoli růstové, ale hodnotové. To jsou zavedené, tradiční akcie, jež ze svého pravidelného zisku navíc často vyplácí dividendu. Kdo má akcie banky JP Morgan nebo ČEZ, sází na hodnotové tituly, kdo dá přednost akciím Tesly pak na ty růstové.

Obava z růstu úrokových sazeb je tak palčivá, že ani představení nové řady iPhonů ve středu minulý týden trh příliš nepovzbudilo. Akcie Applu přidaly ani ne procento, za letošek jsou i tak ve třináctiprocentním mínusu. Přitom představují shodou okolností hned třináct procent indexu Nasdaq 100, jemuž právě technologické akcie dominují.

Optimisté jsou přesvědčeni, že pro tak matný výkon technologických titulů vlastně není pádný důvod. A že spíše jen odráží jakousi momentální, přechodnou „blbou náladu“ burz. Míní, že stále rapidně probíhající digitalizace všeho jim budu mocnou vzpruhou. A že je silně podpoří také probíhající energetická krize. Neboť ještě uspíší ústup energeticky náročného, fyzického off-line, zatímco akceleruje příklon k on-line prostředí a energeticky relativně nenáročnému „virtuálnu“.

„Blbá nálada“ není nic fundamentálního. Potrvá měsíc, dva, tři… Nakonec odezní. To by v kontextu výše řečeného znamenalo, že americké akcie už na své červnové dno nejspíše nespadnou a že by naopak mohly ještě do konce letoška připravit investorům dokonce i pozitivní překvapení. Na pozitivní překvapení dojde tehdy, budou-li splněna zásadní podmínka. Ekonomický útlum v USA bude dostatečně silný na to, aby zmírnil inflační očekávání a aby dále výrazně nenarůstaly úrokové sazby, ale současně bude dostatečně slabý na to, aby vyvolal hlubokou a/nebo vleklou recesi.   

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stablecoin UST se dostal  na nový milník, Terra zdolává medvědím trendům
    LUNA těží z dosažení nového milníku UST. Terra (LUNA-USD) si své jméno vytvořila jako významná síla v decentralizovaném finančnictví. Nových milníků dosahuje nyní, oslavuje svůj vzestup a přijímá do ekosystému nové peníze. Držitelé kryptoměny LUNA překypovali v pondělí radostí, jelikož mince je nyní jednou z mála kryptoměn obchodovaných zelenými čísly.
  • Stablecoiny jsou skvělé na placení, ale proti inflaci je nejlepší Bitcoin
    Poměrně vážným tématem v kryptoměnové komunitě se v poslední době staly Stablecoiny. Stalo se tak po diskuzích, že se Komise pro cenné papíry na ně zaměřila poté, co naznačila, že některé stablecoiny mohou být cennými papíry.
  • Stačí krok a Talianska ekonomika môže spustiť katastrofu
    Ešte v decembri bol najpálčivejším problémom Talianska vládny rozpočet na najbližšie obdobie. Teraz vládu tlačí do kúta recesia, do ktorej sa lokálna ekonomika prepadla už koncom minulého roka. Navyše, verejný dlh sa v novembri 2018 vyšplhal na 2,35 bilióna eur čo presahuje 133 percent HDP krajiny.
  • Stačí průměrná mzda na průměrné bydlení?
    Analýza UlovDomov.cz se dívá na náklady spojené s bydlením v bytě o velikosti 2+kk a rozloze 60 m² v Praze, v Brně a v Ostravě. Porovnává výši nájmu s průměrnou mzdu v dané lokalitě a zároveň do toho porovnání doplňuje i modelovou splátku hypotéky. Analýza ukazuje, že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě. Náklady na vlastní bydlení pak pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší.
  • Stagflační šok, aneb ozvěny „sedmdesátek“
    Zatímco válka na Ukrajině zůstává nadále v centru pozornosti finančních trhů, o své slovo se v posledních dnech znovu hlásí také Covid-19. Nejvyšší přírůstky nově nakažených od začátku pandemie hlásí Čína, která pouhý týden po konci uzávěry průmyslové megalopole Šen-čen oznámila devítidenní lockdown Šanghaje.
  • Stagflačný krach dlhopisov
    Bank of America sa pýtala svojich inštitucionálnych klientov, aké riziká považujú v súčasnosti za najväčšie? Na treťom mieste skončila devalvácia čínskeho juanu. Na druhom mieste dezintegrácia eurozóny. No za najväčšie riziko označili stagflačný krach na dlhopisoch.
  • Stagnace úroků u hypoték pokračuje
    Březnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily stagnaci úrokových sazeb u hypoték, měřená hodnota klesla pouze o pět bazických bodů na 5,89 procenta. Meziročně se hodnota sledovaného indexu zvýšila o 1,59 procentního bodu, ve skutečnosti to potom znamenalo nárůst sazeb o celých 37 procent. Výrazné změny neočekávají odborníci ani v příštích měsících. Přispívá k tomu i rozhodnutí České národní banky o udržení dvoutýdenní repo sazby na stejné úrovni.
  • Stagnace v průmyslu na začátku roku zklamala
    Česká průmyslová produkce v lednu vykázala meziroční nulu a proti předchozímu roku tak zůstal objem výroby stejný. Náš i tržní odhad počítal s 2% růstem daným zejména silnější výrobou automobilů. Růst v automotive byl ale nakonec slabší, navíc doplněný o výrazný pokles ve výrobě strojů a zařízení. Meziměsíčně průmyslová produkce poklesla o 2,3 %.
  • Stáhne odvětví polovodičů dolů i celý technologický sektor?
    Čínský výrobce polovodičů, společnost KLA-Tencor, snížil nedávno svůj výhled na výsledky za poslední čtvrtletí tohoto roku. Tato zpráva ihned poslala akcie polovodičů po celém světě o pět až deset procent níže. Investoři si nyní kladou otázku, zda polovodiče mohou negativně ovlivnit i celý technologický sektor a tím globální akciové trhy.
  • Stáhnou stabelcoiny celý krypto trh?
    Velkolepý kolaps projektu Terra (Luna) a stablecoinu UST způsobily silné otřesy na celém krypto trhu. Není divu, že Terra v dobách největší slávy zastávala místo jednoho z vůdců elektronické revoluce. Nyní se panika přesunula na největší stablecoin sítě, Tether.
  • Stále absurdnější povinnosti ničí ekonomiku. Směřujeme do nerůstu a ještě si u toho tleskáme
    V poslední době se bojím dělat si legraci. Vymyslím nějakou absurdní blbost a řeknu ve vtipu, že to jednou bude povinné ze zákona. A ono se to po pár letech opravdu stane, což už vůbec není vtipné. Raději si proto už srandu nedělám. Příkladem může být zákon o genderové rovnosti, jehož českou podobu připravuje úřad ministra pro evropské záležitosti.
  • Stále je to o clech a měnové podpoře. Akcie pokračují v růstu, měny se spíše konsolidují
    Naděje, že se přece jen podaří vyhnout americkým clům na Mexiko, a výhled podpůrné měnové politiky. To jsou dva pilíře pozitivní nálady na hlavních finančních trzích, která nabrala sílu včera v Americe a přenesla se i do dnešního evropského obchodování. Solidní růst sledujeme napříč evropskými akciovými indexy a daří se také dluhopisům na periferii eurozóny. Ty jádrové vykazují jen drobné změny. Díky příznivému sentimentu obrátila vzhůru ropa, zatímco zlato trochu ustupuje z dobytých pozic.
  • Stále máte čas ušetřit za letošek na daních nebo využít státní podporu stavebního spoření
    Nedovolte předvánočnímu shonu, aby vás připravil o výhody, které nabízí například stavební spoření nebo spoření na penzi. Zkontrolujte, že za letošní rok využijete tyto produkty na maximum. Přilepšit si nebo ušetřit na daních tak můžete o částky v řádu tisíců korun. Zbystřit by pak měli také ti, kdo si chtějí založit doplňkové penzijní spoření za stávajících podmínek – od příštího roku s největší pravděpodobností začnou platit změny, které „penzijko“ o něco zpřísní.
  • Stále méně Američanů je ochotno pracovat. Evropa je na tom ale ještě hůře
    Za dva dny nás čekají letos první důležitá data v podobě výsledků z amerického trhu práce. Přestože tématem číslo jedn...
  • Stále nejasnou situaci ohledně konfliktu Rusko-Ukrajina středoevropské měny (prozatím) ignorují
    Stále nejasná situace ohledně konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se prozatím ve vyšší volatilitě kurzů středoevropských měn neprojevuje...
  • Stále oblíbenějším dárkem je hotovost v obálce. I tak ale letošní ztráta z nepotřebných vánočních dárků dosáhne deseti miliard korun, mohlo by se za ně postavit 67 kilometrů dálnic
    Pokud nepočítáme děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 55 miliard korun. To je o něco méně, než pokud by nepanovala rapidní inflace. Ta snižuje současnou či očekávanou kupní sílu lidí, protože mají pocit, že by měli být výdajově obezřetnější třeba kvůli stávajícímu či nadcházejícímu prudkému růstu cen energií.
  • Stále převládá nejistota a volatilita
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou ve čtvrtek na stej...
  • Stále riskantnější zápas s recesí
    Maďarská centrální banka (MNB) se krátce po změně vedení pouští na pole nestandardních opatření, kterými dál...
  • Stále se očekává snížení úrokových sazeb v Evropě
    Ještě před zveřejněním těchto údajů bylo nepravděpodobné, že by změnily stávající předpoklady: očekává se, že ECB na svém nadcházejícím zasedání sníží sazby o 25 bazických bodů.
  • Stále se vyplatí topit dřevem? Oproti loňsku už teď zdražuje o 67 procent, je nejdražší za více než deset let – a to je jenom začátek
    Cena palivového dříví letí prudce nahoru. V letošním prvním čtvrtletí činila cena palivového dříví z jehličnanů 831 korun za metr krychlový, jak vyplývá z údajů České statistického úřadu (viz graf níže). Tato cena představuje více než 66procentní nárůst oproti průměrné loňské ceně, činící 499 korun. Cena palivového dříví v letošním prvním čtvrtletí předčí průměrné ceny toho samého paliva v uplynulých jedenácti letech. A dále poroste.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding