Volatilita na měnovém páru EUR/CZK tak zůstává minimální a mírné výkyvy v jednotkách (!) haléřů jsou taženy především sentimentem na globálních finančních trzích, který se v minulém týdnu relativně zhoršil a poslal korunu do defenzívy ke kurzu 25,80.
Překvapení na domácí frontě ale může přijít v tomto týdnu. Na řadě je nevyzpytatelná lednová inflace, která bude zveřejněna ve středu a následně pak páteční HDP za 4. kvartál. U obou těchto statistik velice citlivých pro centrální banku vidím prostor pro nečekané zvýšení.
Vývoj meziroční inflace v ČR:
ČNB čeká, že lednová inflace bude meziročně stagnovat přesně na jejím 2procentním cíli. Ve srovnání s lednem 2018 ale došlo k prudkému růstu cen elektřiny. Stejně tak ochota obchodníků snižovat si marže na úkor prudce rostoucích mezd je nyní výrazně nižší a silná spotřebitelská důvěra jim dá prostor pro novoroční úpravu směrem vzhůru. Čekáme proto růst cen ve výši 2,2 % s dalším zvýšením bedlivě sledované jádrové inflace.
Stejně tak růst HDP ještě ve čtvrtém čtvrtletí zpomalit nemusí. Data z maloobchodu i zahraničního obchodu naznačují, že hlavní složky poptávky si udržely ke konci loňského roku slušné tempo. Navíc statistický úlet, který ve třetím čtvrtletí zvýšil dovoz služeb (a tím snížil HDP) by se mohl obrátit a přispět tak k silnějšímu růstu mezi 0,8 – 1,0 % mezičtvrtletně.
Vývoj mezičtvrtletního růstu HDP v ČR:
Po delší době by tak HDP i inflace překračovaly povětšinou optimistickou prognózu ČNB, což by mělo znovu otevřít jestřábí otázky ohledně růstu úrokových sazeb a pomoci české koruně na silnější úrovně, pokud nedojde k dalšímu zhoršení zahraničního sentimentu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, ČNB, ČSÚ