Co je to hedging?
Jedná se o způsob zmírnění potenciálních rizik, který využívají profesionální obchodníci, i tzv. velcí hráči jako banky, investiční fondy, apod. Hedging lze chápat jako jakousi strategii, kdy obchodník drží pozice na aktivech/kontraktech, jejichž cenový vývoj se vůči sobě chová značně invertně.
Jak už to u pojištění, kterým je v přeneseném slova smyslu i hedging, bývá, není to zadarmo. Investovat do dvou protichůdných instrumentů snižuje výsledný potenciální zisk, avšak výhody, které s sebou hedging přináší, za to stojí.
Obchodníci, využívající hedgingu, tak dokážou u svých otevřených pozic snižovat rizika, vyplývající z nepříznivých cenových vývojů a odhadnout přesnou hodnotu maximální ztráty, které dosáhnou v případě špatného cenového vývoje.
Jak hedging funguje?
Princip není až tak složitý. Dejme tomu, že se dnes akcie XYZ obchoduje za 100USD, obchodník jí za tuto cenu nakoupí. Jako ochranu před možným budoucím cenovým propadem se pak rozhodne koupit půlroční put opci. Cena půl roční put opce je 10USD a její strike cena je 85USD (tj. cena, za kterou může obchodník své akcie kdykoliv během půl roční expirace put opce prodat).
Scénář č. 1 - cena akcie poroste
Pokud se akcie ke konci expirace opce bude obchodovat za více než 85USD, například za 115USD, tak obchodník opci neuplatní a přijde pouze o 10USD. A vzhledem k tomu, že si tedy ponechal své akcie, které se nyní prodávají za 115USD, tak jeho čistý zisk po odečtení ceny nevyužité opce činí 105USD (115-10). Jak vidíte, zde je názorná ukázka toho, jak investiční zajištění snižuje zisk.
Scénář č. 2 - cena akcie se propadne
Naopak v případě, že se cena dané akcie do expirace opce propadne například na hodnotu 60USD, tak obchodník uplatní svou opci, která mu dává právo prodat jeho akcie za 85USD. Čili celková ztráta bude činit 25USD (100-(85-10)), namísto 40USD (100-60), kdyby nebyl obchodník opčně zajištěn.
Nyní u Purple Trading: Hedge skrze S&P500 a VIX index
Pokud obchodujete CFD kontrakty, máte nyní u Purple Trading jedinečnou příležitost přijít si na efektivní hedgovací nástroj. CFD futures symboly ve formě VIX indexu a S&P500, které nyní nově najdete v našich MT4 platformách, mají mezi sebou značně invertní vztah, což lze právě za těmito účely využít. Ostatně ne nadarmo jsou tyto indexy právě za tímto účelem hojně využívány.
S&P 500
S&P500 představuje akciový index, jehož hodnotu tvoří největší akciové korporace USA. Každá společnost, která je do tohoto indexu zařazena, však přispívá k jeho finální hodnotě jiným poměrem, jelikož v tomto indexu jsou akcie vyváženy podle tržní kapitalizace jednotlivých společnosti.
Graf č.1: Půlroční vývoj ceny S&P500 (všimněte si patrně inverzního vztahu s grafem VIX níže; zdroj Googlefinance.com)
VIX
Naproti tomu, Index VIX, též známý jako Index volatility, či strachu, je mezi zkušenými obchodníky považován za jednu z nejlepších alternativ, jak se do jisté míry pojistit proti nejistotě a s tím často i souvisejícího poklesu akciového indexu S&P 500, jakožto aktiva, z jehož opčních volatilit je VIX vypočítáván.
Volatilita = Kolísavost, oscilace, demonstruje výši a rychlost cenových změn
Graf č.1: Půlroční vývoj ceny VIX (všimněte si patrně inverzního vztahu s grafem SP500 výše)
K čemu dochází, když VIX roste?
Jak bylo řečeno, VIX je takzvaným indexem strachu, protože vychází z volatility, o které je známo, že v období nejistoty roste (obchodníci při nejistotě zvýšeně prodávají/nakupují, čímž se cena rozpohybovává). Naopak pokud je na trzích klid, tak se obvykle volatilita drží velmi nízko a cena se mění pozvolně.
Navíc k tomu obvykle platí, že pokud se na americký akciový trh dostaví nejistota, pak se zdejší trhy nejen rozpohybovávají (roste hodnota VIX), ale také většinou mají akcie díky tomu tendenci klesat. To je také důvod (invertní vývoj VIX vůči S&P500), proč se velmi často obchodníci zabezpečují skrze index VIX proti nečekaným poklesům S&P500.
Mějte své zisky pojištěné efektivním hedgingem!
Zjistěte více o CFD futures VIX indexu
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 63,0% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2021 do 31. března 2022). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.