Pondělí 20. ledna 2025 21:49
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna

Podhoubí pro obnovu silného růstu cen nemovitostí

14.08.2023 17:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trh s rezidenčními nemovitostmi se od loňské druhé poloviny roku ochlazuje, což odráží měnovou restrikci v souvislosti s utlumenou hypoteční aktivitou. Korekce cen je však zatím pouze mírná. Letos bude sice pravděpodobně pokračovat, její intenzita by se podle nás ale měla již zmírňovat. Díky námi přepokládanému solidnímu růstu mezd bude ale zároveň pokračovat zlepšování cenové dostupnosti bydlení. V příštím roce by mělo dojít k obnově silnějšího růstu cen nemovitostí vlivem návratu spotřebitelů na hypoteční trh, podpořeným vysokým stavem úspor domácností, a také přetrvávajícím nesouladem mezi poptávkou a nabídkou na nemovitostním trhu. Ten se zřejmě ještě prohloubil s ohledem na omezenou výstavbu nových bytů. Nicméně podmínky pro výstavbu se budou postupně lepšit vzhledem k ustupujícím cenovým tlakům a se začátkem uvolňování měnové politiky v příštím roce.

Pouze mírná korekce cen na nemovitostním trhu.

Trh s rezidenčními nemovitostmi se již od loňské druhé poloviny roku ochlazuje. Dle indexu cen bytových nemovitostí (HPI) jejich ceny mezičtvrtletně klesají od Q4 22, resp. Q3 22 v případě nových obydlí. V letošním prvním čtvrtletí podle indexu ceny po sezonním očištění mezičtvrtletně klesly o 1,2 %. Nabídkové ceny bytů, které jsou publikovány s menším zpožděním, vykazují pokles teprve od Q1 23, kdy se snížily o 1,6 % q/q (SA). Ve druhém letošním čtvrtletí podle nich mezičtvrtletní pokles pokračoval, ale již nezrychloval. V meziročním vyjádření byly nabídkové ceny ve Q2 nižší pouze o 0,7 %. Čekáme, že korekce cen nemovitostí bude letos pokračovat v souvislosti s nedostatečným oživením hypotečního trhu vlivem setrvání úrokových sazeb na vyšších úrovních. Mezičtvrtletní tempo snižování cen by se však podle nás mělo postupně zmírňovat. Meziroční pokles cen by měl na konci letošního roku podle našeho odhadu dosáhnout 4,5 %. Korekce cen na rezidenčním trhu by tak měla být pouze mírná.

Příští rok by podle nás mělo dojít k obnovení růstu cen v prostředí zvedající se poptávky po nemovitostech v souvislosti s lepší dostupností hypoték dané očekávaným poklesem úrokových sazeb. Zájem o pořízení nemovitosti by měl být mimo jiné také podpořen vysokým stavem úspor, které domácnosti naakumulovali od dob pandemie. Na růst cen bude zároveň tlačit omezená nabídka s ohledem na slabou výstavbu rezidenčních projektů v loňském a letošním roce. Mírná korekce cen nemovitostí spolu s námi očekáváným solidním růstem mezd by měla přesto vést k dalšímu zlepšování cenové dostupnosti bydlení v ČR optikou poměru cen nemovitostí k příjmům, která se však od roku 2015 zhoršila výrazně vyšším tempem ve srovnání se zeměmi EU a OECD.

Tlak na růst cen nájmů zatím stále nepolevuje.

Zhoršená cenová dostupnost vlastního bydlení zvýšila tlaky na růst nájmů. K tomu zároveň přispěla nízká výnosnost rezidenčního bydlení, kterou lze aproximovat inverzí poměru ceny nemovitosti a nájmu, spolu s dražším financováním výstavby bytů s ohledem na vyšší úrokové sazby, dražší stavební materiály a také ceny stavebních prací. Zatímco v rámci spotřebního koše růst imputovaného nájemného již výrazně zvolnil, tak růst skutečně placeného nájmu pokračuje ve zrychlování. Po předchozím silném růstu dynamika cen imputovaného nájemného, částečně i vlivem vyšší srovnávací základny, v červenci výrazně zpomalila na 0,9 % y/y, zatímco skutečně placený nájem byl meziročně vyšší o 7,6 %. Ceny nájmů vzhledem k fixacím a ostatním ujednáním ovšem reagují na cenový vývoj v ekonomice tradičně s větším zpožděním. Případné další zrychlení růstu nájmů by přispělo k udržení silnějších inflačních tlaků. Ve spotřebním koši je však s 13,3 % váhově daleko významnější imputované nájemné, kdežto skutečně placenému nájmu náleží váha 3,3 %.

Hypoteční trh výrazněji ožije až v příštím roce s poklesem úrokových sazeb.

K výraznějšímu oživení hypotečního trhu by mělo dojít až na začátku příštího roku. K tomu by mělo přispět zahájení cyklu snižování sazeb ČNB a s tím také související výraznější pokles úrokových sazeb delších splatností. Mírné oživení nicméně pozorujeme již od začátku letošního roku. V porovnání s objemy v H1 22 jsou však letošní dosavadní objemy úvěrů o 53 % nižší. Pozvolné rozmrazování hypotečního trhu bude podle nás pokračovat i ve zbytku letošního roku, i díky zrušení horního limitu DSTI ze strany ČNB. Po letošním odhadovaném růstu o 5,7 %, v příštím roce stav úvěrů na bydlení podle nás vzroste o 7,2 %. Aktivita na hypotečním trhu bude zároveň podpořena vysokým stavem naakumulovaných úspor domácností. Přetrvávající napětí na trhu práce spojené se silnou mzdovou dynamikou a solidní finanční postavení domácností z pohledu úspor a míry zadlužení obecně hovoří pro poměrně silný návrat spotřebitelů na hypoteční trh.

Slabší výstavba bude tlačit na růst cen nemovitostí.

Zatímco letos na trh stále připlouvají dokončené byty, jejichž výstavba byla zahájena v předchozích letech, tak počet nově zahájených bytů je letos meziročně o 20 % nižší v porovnání s první polovinou loňského roku. Ani počet nových stavebních povolení nenasvědčuje rychlému obnovení výstavby. Počet stavebních povolení na novou výstavbu bytových domů je za první polovinu roku nejnižší od roku 2016 ve srovnatelném období. Přičemž ochlazování výstavby bylo zřetelné již v závěru loňska. Oživení poptávky posílené výše zmíněnými faktory a nižší nabídka vlivem omezené výstavby tak v příštím roce zřejmě budou výrazně tlačit na růst cen nemovitostí.

Podmínky pro stavebnictví se postupně vylepšují.

Odeznívání inflačních tlaků je zjevné také ve stavebnictví. Růst cen stavebních prací dle měsíčního indexu letos pokračoval ve zpomalování po razantním zrychlování od poloviny roku 2021. V červnu podle něj byly ceny o 5,9 % y/y vyšší. Dezinflace je patrná i v cenách samotných materiálů a výrobků ve stavebnictví. Ty byly v červnu meziročně vyšší o 1,2 %, přičemž zpomalování růstu je citelnější než u stavebních prací s ohledem na obnovené fungování dodavatelských řetězců a pokles cen komodit. Detailnější čtvrtletní index (realizovaných) cen stavebních prací slábnoucí inflační momentum potvrzuje. V letošním Q1 byly realizované ceny staveb tří a více bytových domů meziročně vyšší o 9,4 %, přičemž lze očekávat, že dynamika bude i nadále slábnout s ohledem na dezinflační tendence v tuzemské ekonomice a nižší agregátní poptávku.

Pokles úrokových sazeb ČNB na začátku příštího roku by měl přispět ke snížení celkových nákladů výstavby. Nicméně pokles eurových sazeb oproti tomu bude značně omezenější vlivem utaženější měnové politiky v zahraničí. To by s ohledem na poměr cizoměnového, resp. eurového, financování v odvětvích spojených s nemovitostmi mělo udržet vyšší cenové tlaky z titulu financování. Největšími bariérami, se kterými se však tuzemské stavebnictví potýká, jsou slabá poptávka a nedostatek pracovní síly. Obecně se však podmínky pro obnovu výstavby postupně zlepšují, i tak by ovšem zřejmě zaostala za oživením poptávky po nemovitostech.

Tuzemská poptávka po vlastním bydlení je poměrně silná, jak naznačuje poslední výběrové šetření životních podmínek EU (tzv. EU-SILC) z roku 2021, podle kterého 78 % českých domácností žije ve vlastním, což je nadprůměrná úroveň v EU. S ohledem na to omezená výstavba nejspíše ještě prohloubí přetrvávající nesoulad mezi poptávkou a nabídkou na nemovitostním trhu. To by spolu s předpokládaným rozpouštěním nahromaděných úspor domácností, realizací odložené poptávky a s tím spojeným silným návratem hypoteční aktivity mělo představovat růstový impuls pro nemovitostní trh. S tím je zároveň do jisté míry spojeno také naše očekávání ohledně silnějšího růstu spotřeby domácností a vyšší míry jádrové inflace v příštím roce. Více k naší prognóze najdete v Ekonomických výhledech.

Autor: Kevin Tran Nguyen, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Podaří se zlatu udržet vzestupnou vlnu a dostat se na loňská historická maxima?
    Cena zlata po výsledcích 6 po sobě jdoucích seancí vzrostla a konečně se tak vymanila z 15měsíčního klesajícího trendu. Má ale zlatý slitek potenciál zopakovat cenový rekord z roku 2020?
  • Podcast na víkend: příležitosti na akciích 🚀
    Další díl ze série Povídání o trzích je tady! Tentokrát se čtveřice odborníků na finanční trhy – Jaroslav Brychta, Tomáš Vranka, Marek Nemky a Petr Horáček setkala, aby si popovídala o aktuální situaci v oblasti několika zajímavých firem, jako například WBD, Starbucks, Stellantis, LVMH či Alibaba, jelikož většina z nich momentálně zažívá problémové období.
  • Podcast – Sumár dňa 02.05.2019
    EURUSD začínalo rok tesne pod úrovňou $1,20. Dnes pod ňou uzatvára. A to aj napriek holubičiemu zasadnutie Fedu. Čo to pre finančné trhy znamená?
  • Podcast – Sumár dňa 24.04.2018
    Včera sme povedali nasledovné: „globálna ekonomika mohla vo štvrtom kvartáli minulého roka vrcholiť, čo by znamenalo, že vrcholiť by mohli aj firemné zisky“. Ani sme netušili, že už o deň sa táto téza stane realitou.
  • Podceňuje posilující euro formování populistické vlády v Itálii?
    Kurz eura opět roste. Dnes ráno se hodnota páru EUR/USD dostala až na hodnotu 1,19. Měnový analytik Saxo Bank, John Hardy, však upozorňuje, že pokud pár nepřesáhne hodnotu 1,22, nemůžeme hovořit o změně sentimentu. „Jedním z pozitiv vývoje eura je jeho odolnost vůči politickým novinkám z Itálie, kde se právě vytváří nová populistická vláda,“ uvádí Hardy. Tržní hráči se totiž optimisticky domnívají, že nová koalice nebude schopná realizovat dramatické změny, protože nebude mít dostatek soudržnosti a politického vlivu.
  • Pod domácku připravený bramborový salát letos vyjde o 43 procent dráž než loni. Kvůli drahým energiím a slabší úrodě brambor
    Letošní meziročně slabší úroda brambor a energetická drahota představují klíčové důvody, proč se cena brambor v brzké době celorepublikově průměrně vyhoupne přes úroveň 20 korun za kilogram. Naposledy stál kilogram brambor více než dvacet korun v červnu 2020. V současnosti však zdražují potraviny napříč jejich spektrem, jak vyplývá z dat ČSÚ. S blížícími se Vánocemi tak musí lidé v Česku počítat s citelným meziročním zdražením oblíbeného svátečního pokrmu – bramborového salátu.
  • Po delším období růstu akciových indexů a dosahování nových maxim došlo k mírnému poklesu akciových trhů
    Po delším období růstu akciových indexů a dosahování nových maxim téměř každý týden došlo k mírnému poklesu akciových ...
  • Podezření ze zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích patrně zhorší i ekonomické vztahy Česka s ním. Loni poprvé mělo Česko kladnou bilanci obchodu s Ruskem
    V souvislosti s důvodným podezřením ze zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích, k němuž došlo před sedmi lety, lze očekávat zhoršení nejen politických, ale také ekonomických vztahů ČR a Ruska. Míra dalšího zhoršení ekonomických vztahů však bude tlumena tím, že ČR je závislá na ruském dovozu ekonomicky prakticky nezbytných surovin ropy a zemního plynu.
  • Podhodnocená platina si razí cestu vzhůru
    Na rozdíl od zlata a stříbra má platina, která se podobně jako paládium využívá do katalyzátorů v tzv. automotive segmentu, poměrně krátkou historii. Jenže s rostoucí nervozitou na kapitálových trzích její atraktivita pro investory roste. Když se před měsícem cena tohoto kovu nacházela na úrovni kolem 850 USD za unci, od té doby vzrostla o 12 procent - během uplynulého pátku se obchodovala kolem 955 USD za unci. Pár dní předtím dokonce překonala hranici 1 000 USD za unci.
  • 📈Podhodnocené Paládium?🚀
    Na počátku týdne se z drahých kovů daří nejvíce paládiu s růstem o 2,3 %. Stříbro přidává 1 % a zlato posiluje o 0,4 %. Pokud se podíváme na poslední vývoj na paládiu, tak tomuto kovu se stále nepodařilo vzpamatovat z koronavirového propadu, přestože zlato veškeré ztráty smazalo už v dubnu a stříbro v červenci. Pokud dobrá nálada na trhu vydrží, tak se zdá, že paládium má z těchto kovů nejlepší vyhlídky.
  • Podíl Čechů ohrožených chudobou během pandemie poklesl, v EU se naopak zvýšil. V ČR byl loni tento podíl nejnižší jak v historii země, tak v rámci EU
    Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2020 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,5 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také nejnižší podíl v historii ČR. Česko tak v tomto ukazateli překonává i skandinávské země typu Finska (15,9 procenta) nebo Dánska (16,8 procenta), které představují učebnicový příklad poměrně rovnostářských a zároveň hospodářsky výkonných, sociálně-tržních ekonomik.
  • Podíl Daniela Křetínského v deníku Le Monde získala společnost NJJ Presse
    Podíl českého miliardáře Daniela Křetínského v deníku Le Monde získala společnost NJJ Presse telekomunikačního magnáta Xaviera Niela, informovala agentura Reuters. Nielův holding se zavázal získané akcie převést do fondu na ochranu svobody tisku. List Financial Times (FT) cenu transakce odhaduje na 50 milionů eur (1,2 miliardy Kč).
  • Podíl elektromobilů na prodeji aut v Norsku přesáhl 82 procent, vede Tesla
    Podíl plně elektrických aut na celkovém prodeji automobilů v Norsku loni dosáhl 82,4 procenta, a zvýšil se tak ze 79,3 procenta v roce předchozím. Oznámil to norský svaz OFV. Žádná jiná země tak vysoký podíl elektromobilů nemá. Třetím rokem tam vede americký výrobce Tesla, a to navzdory trvajícím sporům s vlivnými odbory, uvedla agentura Reuters. Norská vláda začala před lety prodej elektromobilů silně dotovat.
  • Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů byl loni 3,7 %, ČR zaostává za Evropou
    Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě zaostává. Podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny loni v České republice činil 3,7 procenta. To je výrazně za evropským průměrem, v celé EU byl totiž tento podíl kolem 22 procent. ČR zároveň zaostává i v tempu nárůstu této výroby. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).
  • Podíl eura na mezinárodních transakcích rychle klesá na dějinné minimum. Hrozí, že jej předežene čínská měna
    Podle nejnovějších dat systému SWIFT se podíl eura na mezinárodních transakcích propadl na dějinné minimum. Navíc poměrně výrazně roste podíl čínské měny, která tak může v dohledné době euro sesadit z pozice efektivně druhé nejpoužívanější mezinárodní měny.
  • Podíl nezaměstnaných Čechů v září stagnoval
    Podíl nezaměstnaných osob v září stagnoval na 3,6 %. Po sezónním očištění stoupl na 3,7 %. Indikátor tak skončil v souladu s tržním očekáváním. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 2,2 tisíce na 263 tisíc, ve srovnání se zářím 2022 byl vyšší o 6,6 tisíc. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 0,8 tisíce na 282 tisíc. Po sezónním očištění však jejich počet stoupl. Na jedno volné pracovní místo v září připadal jeden uchazeč.
  • Podíl nezaměstnaných dále vzrostl
    Podíl nezaměstnaných osob v prosinci stoupl na 3,7 %, po sezónním očištění dosáhl 3,6 %. Indikátor tak dopadl o desetinu lépe, než jsme očekávali my i trh. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o necelých patnáct tisíc (na 271,8 tis.), ve srovnání s rokem 2021 byl počet vyšší o necelých čtrnáct tisíc. I v prosinci pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 289 tisíc po listopadových 292 tisících. Po sezónním očištění však jejich počet mírně stoupl (z 299,3 tisíc v listopadu na 301,6 tisíc v prosinci). Na jedno pracovní místo tak připadalo 0,9 uchazeče.
  • Podíl nezaměstnaných nad 4 %
    Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo zprávu, ze které vychází, že podíl nezaměstnaných se zvýšil z listopadových 3,9 % na aktuálních 4,1 %. To bylo v souladu s očekáváním trhu, naše prognóza předpokládala ještě mírně silnější nárůst. Podíl nezaměstnaných se za minulý rok zvýšil z 3,6 % na 3,8 % v souladu s naší prognózou.
  • Podíl nezaměstnaných se v květnu snížil
    Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl z 3,7 % na 3,6 %, což bylo v souladu s naším i tržním očekáváním. Po sezónním očištění stagnoval na úrovni z předchozího měsíce (3,8 %). Dubnové zlepšení na trhu práce je tak odrazem sezónních faktorů, kdy s teplejším počasím stoupá poptávka po pracovnících ve stavebnictví či zemědělství.
  • Podíl nezaměstnaných v březnu poklesl
    Podíl nezaměstnaných osob v březnu poklesl z únorových 3,9 % na 3,7 %. Po sezónním očištění stagnoval na 3,6 %. Indikátor tak o jednu desetinu předčil naše i tržní očekávání. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 9 tisíc (na 273,5 tis.), ve srovnání s březnem 2022 byl vyšší o necelých 21 tisíc. Počet volných pracovních míst sice stoupl na 284,5 tisíc z únorových 283 tisíc, po sezónním očištění však pokračoval jejich pokles. Počet neobsazených pozic tak byl nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno pracovní místo, stejně jako v únoru, připadal jeden uchazeč.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new