Civilní letectví
US Open: Wall Street na začátku týdne bojuje o to, kam směřovat
08.04.2024 Na začátku nového týdne otevírají trhy v USA mírně výše a rozšiřují lepší náladu v Evropě i dříve v asijsko-pacifickém regionu. Zisky na Wall Street podporuje oslabující dolar. Index USDIDX se kótuje o téměř 0,15 % níže. Zajímavé je, že výnosy amerických dluhopisů naznačují jiný směr a dnes posilují na úroveň 4,43 %. Tyto úrovně byly naposledy k vidění na konci listopadu 2023. Vysoká volatilita USD a výnosů by mohla být předzvěstí nadcházejících zpráv CPI a PPI, které budou zveřejněny tento týden. Tyto zprávy pravděpodobně přinesou zvýšenou volatilitu a vysoké údaje o inflaci mohou potvrdit delší období vysokých úrokových sazeb v USA.
Akcie Boeingu v Evropě prudce oslabují, trh vyhodnocuje dopady nehody
08.01.2024 Akcie amerického výrobce letadel Boeing zahájily dnešní obchodování na burze ve Frankfurtu nad Mohanem téměř osmiprocentním propadem. Reagují tak na nehodu z konce minulého týdne, při které jednomu z letadel Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu. Akcie firmy se primárně obchodují na burze v New Yorku, která otevírá v 09:30 místního času (15:30 SEČ) a kde bývají i výrazně vyšší objemy obchodů.
Boeing získal od United Airlines největší objednávku na letadla 787
13.12.2022 Americké aerolinky United Airlines si objednaly od společnosti Boeing 100 letadel 787 Dreamliner a dalších 100 letadel 737 MAX. Pro Boeing je to největší objednávka strojů Dreamliner a pro United největší objednávka velkých letadel s dvěma uličkami. Aerolinky to oznámily v dnešní tiskové zprávě. Katalogová hodnota celé objednávky podle agentury Reuters činí asi 43 miliard USD (991,4 miliardy Kč). Konečná cena se může lišit, protože výrobci letadel poskytují u větších objednávek výrazné slevy.
Market Insight: 5 akcií, které je dobré znát před listopadovými volabmi v USA (část 1)
24.10.2022 Již v úterý 8. listopadu se budou konat střednědobé volby (tzv. mid-term choice) do Kongresu USA. na místa ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Obě strany mají na ekonomická a sociální témata odlišný pohled, takže investoři se na možný výsledek volebního boje dívají poněkud nervózně. Vše nasvědčuje tomu, že ode dneška jsou to právě republikáni, kdo má největší šanci na převzetí Sněmovny reprezentantů. Pokud jde o Senát, tržní konsensus je zachovat status quo, tedy rozdělení Senátu v poměru 50/50, přičemž rozhodující hlas má viceprezident. Nicméně stojí za to zvážit všechny možné scénáře a vybrat společnosti nebo sektory, které by mohly získat (nebo ztratit) z vítězství konkrétní strany.
Trendy komodit – ropa
27.02.2021 Cena ropy prokázala odolnost vůči druhé vlně COVID-19 a zpomalení poptávky po ropě (graf 3). Zatímco většina ropných produktů získala většinu ztrát zpět, petrolejová poptávka, především z letecké dopravy, je stále na 50% své před pandemické úrovně. Aktuálně je velmi těžké odhadnout, kdy se letecký průmysl vzpamatuje Mezinárodní organizace pro civilní letectví předpovídá, že letecké společnosti nabídnou v první polovině roku 2021 o 31% až 42% méně míst než tomu bylo v roce 2019. Nabídka od leteckých dopravců může být pouze navýšená, pokud budou zrušena mezinárodní cestovní omezení, a cestující znovu získají důvěru. Je proto těžké si představit, že by se mohla globální poptávka po ropě v intervalu let 2022–2023 zcela zotavit.
EU a Británie schválily obnovení provozu Boeingu 737 MAX
27.01.2021 Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to oznámil ve své tiskové zprávě. Stejný krok dnes později ohlásil také britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Provoz modelu Boeing 737 MAX byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Jeho obnovení už v listopadu schválili regulátoři ve Spojených státech.
Rolls Royce aktivoval plán na získání dodatečných financí
28.08.2020 Samotné letecké společnosti nebyly během korony jediné, které zasáhly restrikce spojené s pandemií. Tvrdý dopad omezení pocítili i dodavatelé komponentů jako je například firma Rolls Royce Holdings, která vyrábí letecké motory. Prudký propad letového provozu totiž zároveň způsobil prudké snížení zájmu o nová letadla a firma musí hledat způsoby, jak výpadky příjmů alespoň částečně vykrýt.
Civilní letectví čeká redefinice
26.06.2020 Není to tak dávno, co trh předpověděl, že lidé už nikdy nebudou létat, dokud nebude existovat vakcína COVID-19, a že některé letecké společnosti zkrachují. Pandemie COVID-19 vážně zasáhla odvětví leteckých společností, přičemž většina leteckých společností přerušila lety o přibližně 90 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Největší evropská nízkonákladová společnost Ryanair sama v současnosti provozuje méně než 20denních letů, což představuje 99% pokles letů oproti letovému plánu před COVID-19, který měl 2 500denních letů.
Další články k tématu Civilní letectví
Akcie: Bezpečnostní úřad příčinu požáru Boeing 787 prozatím nezjistil
08.03.2013 Federální agentura pro civilní letectví (NTSB) v pátek zveřejnila stovky stran vyšetřovacího spisu ohledně požáru bate...
Americké sankce prý svědčí o pokrytectví
27.08.2018 Ruská diplomacie dnes obvinila americké úřady ze zaujatosti a pokrytectví při uplatňování nových protiruských sankcí, které administrativa prezidenta Donalda Trumpa ohlásila 8. srpna v reakci na útok paralytickým jedem v Británii na ruského agenta Sergeje Skripala. USA dospěly k závěru, že za útokem stálo Rusko, které ovšem veškerou odpovědnost popírá. O americkém pokrytectví a zaujatosti podle mluvčí ruské diplomacie svědčí, že ze sankčního režimu jsou vyjmuty dodávky pro kosmický program či pro civilní letectví. Mluvčí Kremlu se dnes opět vyhnul odpovědi ohledně ruské odvety za nové sankce.
Okénko finančního trhu 19.11.2018
19.11.2018 Hrozba vyslovení nedůvěry T. Mayové, britské premiérky, se stává reálnější. Do dnešního dne potvrdilo již 42 konzervativních poslanců, že premiérku nadále podporovat nebudou. Stačí tedy jen šest dalších poslanců k tomu, aby bylo vyhlášeno vnitrostranické referendum o důvěře premiérce. Několik hlavních konzervativců v čele s B. Johansonem v současné chvíli připravují proti premiérce aktivně kampaň. Dalších pět členů kabinetu se dnes sešlo k tomu, aby napsali konkurenční návrh dohody o Brexitu. Premiérka upozorňuje, že případné její svržení by neprospělo vyjednávání a hrozilo by tak odložení Brexitu. Navzdory kritice tak odcestovala do Bruselu, aby zde dohodla detaily finální dohody. Ta v současné chvíli počítá s variantou, že Británie zůstane součástí celní unie s EU a zároveň bude platit Bruselu standardní poplatky. M. Barnier, hlavní vyjednavač za EU, navrhl, že by se doba platnosti prozatímní smlouvy měla prodloužit až do konce roku 2022. To by mělo oběma stranám umožnit, aby vyjednaly kvalitní stálou obchodní dohodu, která by ošetřila postavení Severního Irska, kde by se v tuhle chvíli musely znovuzavést pevné hranice s Irskou republikou. Zároveň G. Clark, britský obchodní tajemník, prohlásil, že je Británie otevřena maximálnímu možnému prodloužení doby výstupu. Datum platnosti prozatímní smlouvy o Brexitu bude tématem summitu, který se bude konat již tuto neděli.
Ranní nadhoz finančních trhů 21.11.2018
21.11.2018 Vláda schválila navýšení minimální mzdy o 1 150 korun na 13 350 s platností od začátku příštího roku. Jedná se tak o druhé největší navýšení v historii. Společně s růstem platů ve státní správě by tak tyto dva faktory měly být hlavními tahouny růst mezd v příštím roce, obdobně jako v tomto. Proto očekáváme, že průměrné mzdy v celé ekonomice vzrostou v tomto roce o 8,4 % a v roce příštím o 7,8 %.
Ranní nadhoz finančních trhů 26.7.2019
26.07.2019 Německý index IFO zaznamenal další propad. Hodnocení podnikatelského prostředí v červenci dosáhlo hodnoty 95,7 (pokles o 1,7 bodu). Na snížení celkového indexu se podílelo zhoršené známkování současných podmínek, ovšem ještě výrazněji se do něj promítl výhled Němců do blízké budoucnosti, který dopadl nejhůře od konce roku 2009.
Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
12.12.2016 Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
USA zakázaly lety nad Irákem a Íránem, některé firmy mění trasy
08.01.2020 Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti, uvedla agentura AP
Okénko trhu - Německý ifo index nepotěšil
25.03.2020 Finální odhad německého ifo indexu vykázal za březen ještě výraznější propad sentimentu. Hodnocení podnikatelského prostředí se propadlo nejrychleji za posledních třicet let a to o téměř 15 bodů na 86,1 bodu. Tak rychlé zhoršení sentimentu tedy nenastalo ani během finanční krize v roce 2008. Navíc, na rozdíl od minulého roku, kdy jsme mohli pozorovat zhoršení sentimentu zejména v průmyslu způsobené ochabující poptávkou, nyní je zasažen v první řadě sektor služeb a obchodu. Ten je výrazně ovlivněn mimořádnými opatřeními, která byla německá vláda, podobně jako ta česká, nucena přijmout ve snaze zabránit šíření koronaviru. Zároveň institut ifo zveřejnil svůj odhad růstu německé ekonomiky pro tento rok. Stejně jako všechny, i jejich odhad je zatížen velkou mírou nejistoty. V základním scénáři očekávají pokles německé ekonomiky o 1,5 %. Největší propad očekávají ve druhém čtvrtletí stejně jako tým RBI. Následovat by mělo oživení. Pokud se ovšem nenaplní základní očekávání vývoje nákazy a bude trvat déle dostat situaci pod kontrolu, odhadují propad německé ekonomiky až o 6 %, což už je blíže odhadům Raiffeisen Research, které jsou pro Německo na úrovni -4 %.
Makro: Britský vzdušný prostor byl ve středu otevřen
21.04.2010 Letiště na britských ostrovech byly ve středu ráno znovu otevřeny ale provoz zahlcen protože ti...
Ranní nadhoz finančních trhů 19.11.2018
19.11.2018 M. Barnier, vyjednavač smlouvy o Brexitu za EU, navrhl, že by se doba odchodu Británie z EU prodloužila alespoň do prosince 2022. Datum platnosti prozatímní smlouvy je poslední detail, který zbývá dořešit na summitu k Brexitu, který se má konat již tuto neděli. Pokud by na toto datum přistoupily obě strany, dalo to tak vyjednavačům více prostoru k dojednání finální obchodní smlouvy.
Související klíčová slova:
Bitcoin | Čína | USA | Británie | OPEC | Analytik | Poptávka | Rizika | Objemy obchodů | Obchodování na burze | Cenné papíry | Kapitál | Akcie | Aktiva | Bloomberg | CFD | Emise | FX | Futures | Kotace | MIFID | Nabídka | Open | P/E | Pozice | Riziko | Ropa | Trader | Volatilita | Výkonnost | Wall Street | Analytici | Doporučení | USD | GBP | Obchodování | Regulátor | Cena ropy | XTB | Indexy | Investoři | Produkce ropy | EU | Vývoj ceny | Business | Výnosy dluhopisů | Zisk | Komise pro cenné papíry a burzy | Sázka | Výsledky | Burzy | Financial Times | Ceny akcií | Index | Investiční strategie | Brent | Capital Markets | Cena | Dolar | Eura | Graf | Investiční | Investiční doporučení | Market | Markets | Ocenění akcií | Pro investory | Reuters | Ropa cena | Ropy | TopForex | Trh | Tržní hodnota | WTI | Zprávy | Předpověď | Zisky | EIA | Komise pro cenné papíry | Indie | Overweight | ROCE | Spojené státy | Komise | Kontrakt | Volby | Burze | NATO | Podnikání | Agentura Reuters | Firmy | Dnešní obchodování | Propad | Ztráty | Saúdská Arábie | CySEC | Výnosy amerických dluhopisů | Blockchain | Vysoká volatilita | Konsensus | Průzkum | Krize | Výnosy | Údaje o inflaci | xStation | ČTK | Očekávání | Zlevnění akcií | Keystone XL | Coinbase | Investiční firmy | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Raytheon | Lockheed Martin | Akcie společnosti | I-Trader | Použití finanční páky | Trhy v USA | Akcie Boeingu | Rozdílové smlouvy | Slabší dolar | Akcie firmy | Americké společnosti | Tržní pozice | US500 | Poptávka po ropě | Finanční situace | Obchodní model | Firma | Olívia Lacenová | Růst cen | Vysoké riziko | Generální ředitel | Vyšetřování | Miliardy | Průmysl | Na burze | USDIDX | Další rozvoj | Rozvoj | Problémy | Finanční ztráty | EASA | Airbus | Zahájení obchodování | Konec roku | Regulátoři | xStation5 | US100 | Hospodaření | Růst poptávky | Federální úřad pro letectví | Americký Federální úřad pro letectví | FAA | Letecké společnosti | Hodnota společnosti | ProfitLevel | OX Capital Markets Ltd | Poradenství | Vyplácení dividend | Komunikace | Trhy | Pokles | Situace | Důchody | Americký kongres | Pandemie | Boeing | Zlepšení | Lukáš Baloga | Obchody | Výdaje | SEC | Rozhodování | Poptávky po ropě | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Prudký propad | Vývoj | Šok | Restrikce | Aerolinky | Letectví | Viceprezident | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Kongres | Republikáni | Výrobce letadel | Růst | United Airlines | Poptávka po ropných produktech | Globální poptávka po ropě | Potenciál | Války | Organizace | Práce | Podíl na trhu | Údaje | Emise oxidu uhličitého | Cestovní omezení | Výpadky | Oregon | Index US500 | Boeing Co. | S&P500 | Výrobce letadel Boeing | Cestování | 737 MAX | Ryanair | Analytik ProfitLevel | Hodnota společnosti na burze | BCM | Michael O'Leary | Bezpečnost | Vakcína | CL | JDE | Unie | Riot Blockchain | Globální poptávka | BCM Begin Capital Markets CY Ltd | BCM Begin Capital Markets CY | OX Capital Markets | Covid | Druhá vlna | PT. PROFITFXLEVEL | Letecký průmysl | Dodávky letadel | Ocenění | Ceny | Společnost XTB | Druhá vlna COVID-19 | Získání dodatečných financí | Plynovody | Marathon | MicroStrategy | Nařízení | Očkování | Coinbase Global | BA.US | Boeing 737 Max | Počasí | Nárůst ceny | Piper Sandler | Trendy komodit | Vývoj ceny akcií | xStation 5 | LMT | COIN | COIN.US | Raytheon Technologies | RTX.US | Objednávky | MSTR.US | MSTR | Příležitosti | Prodej | Růst společnosti | Odvětví | A350 | Společnosti | Minulá výkonnost | Společnost | 3М | Válka na Ukrajině | Hut 8 Mining | Evropský výrobce letadel | Výrobce letadel Airbus | General Dynamics | GD.US | LMT.US | Raytheon Technologies Corp | Textron | RIOT.US | RIOT | Riot Blockchain (RIOT.US) | Marketingová komunikace | 787 Dreamliner | Dreamliner | RIOT Blockchain | RIOT Blockchain (RIOT.US) | Marathon Digital | MARA.US | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Marathon Digital Holdings | Vice | Milník | Významný milník | Vývoj ceny akcií Boeing | Ceny akcií Boeing | ProCent | Boeing 737 | Letadla | Akcie Boeingu v Evropě | Riot | Mining | CleanSpark | CLSK | Část zisků | Coinbase Global (COIN.US) | Oznámení | 256/2004 | EHang Holdings Limited | EHang Holdings Limited (EH.US) | EH.US | Fastly | Fastly (FSLY.US) | FSLY.US | FSLY | Palatin Technologies (PTN.US) | PTN.US | Palatin Technologies | Palatin | PTN
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot