Sobota 21. prosince 2024 18:47
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Ozvěny trhu: Podzim v Česku: recese a inflace 20 %

28.07.2022 07:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemské hospodářství má za sebou první polovinu roku. A ve světle toho, co vše se událo, to nakonec vůbec nedopadlo špatně. Naše aktualizovaná makroekonomická prognóza ukazuje, že i během druhého čtvrtletí česká ekonomika reálně rostla, a to hlavně zásluhou průmyslu. Díky tomu se dařilo vývozům a slušná zřejmě byla i investiční aktivita.

Očekávaný růst reálného HDP jsme tak pro letošní rok díky silnému začátku roku revidovali k lepšímu. Ještě před čtvrt rokem jsme čekali letošní růst o 1,8 %, teď to dokonce vypadá na 2,5 %.

To samozřejmě neznamená, že nás zejména šok z vysokých cen energetických komodit a plynová krize nedoženou. Druhé pololetí bude podle nás ve znamení mírné, přesto recese, když v obou kvartálech předpokládáme mezičtvrtletní pokles ekonomiky jako celku. A o to slabší bude růst v příštím roce. Pro ten jsme ho snížili na 1,7 % z původních 2,8 %.


Vysokou inflaci, a tedy snížení kupní síly, odnesou primárně domácnosti. Pandemické úspory se tenčí a spotřebitelé tak své výdaje omezují. A to již od loňského závěrečného čtvrtletí. A bohužel, inflační výhled jsme pro letošek i příští rok museli revidovat výše. Ve druhé polovině roku se bude meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval kolem 20 %. Letošní průměrná inflace tak bude činit 16,8 %. Ještě před čtvrt rokem jsme přitom předpokládali 12,6 %. Pro příští rok jsme inflační výhled zvedli ze 7,2 % na 11,2 %. O reálném plnění dvouprocentního inflačního cíle pak můžeme hovořit až pro druhou polovinu roku 2024.

Náš inflační výhled je tak konzistentní s dalším, i když pouze mírným (o půl procentního bodu) zvýšením úrokových sazeb ze strany ČNB. Nově jmenovaný guvernér a další noví členové bankovní rady jsou ale spíše vůči dalšímu zvýšení sazeb ostražití. Proto předpokládáme, že během třetího čtvrtletí úrokové sazby zvýšeny nebudou. Budou ale muset být zvednuty během závěrečného čtvrtletí s tím, jak se ukáže jako politicky neprůchodná, i když žádoucí, konsolidace veřejných financí. A i naše robustní prognóza mzdového vývoje pro příští rok, když vidíme v průměru dvouciferný růst nominálních mezd, je jednoznačně proinflační. Rok 2023 již ale bude o něčem jiném, úrokové sazby půjdou dolů.


Jan Vejmělek
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu - Od ECB se čeká akce
    Určité ochlazení dynamiky hospodářského růstu v klíčových ekonomikách na přelomu loňského a letošního roku a silné výprodeje na akciových a komoditních...
  • Ozvěny trhu - Odpovědi k anketě HN na vývoj cen komodit
    Většině komodit se během letošního roku nedaří. Zhruba o čtvrtinu letos klesly ceny obilovin, a to zejména u kukuřice, které prakticky konstantním tempem padají od začátku května, když na trzích začaly mizet obavy ohledně letošní úrody....
  • Ozvěny trhu - Odsune ČNB exit?
    Na letošním prvním zasedání k projednání měnové politiky se dnes sejde bankovní rada ČNB. Zároveň bude představena nová inflační prognóza z dílny jejich...
  • Ozvěny trhu: O nastavení dolarových sazeb rozhodne trh práce
    Před měsícem obchodníky na finančních trzích vystrašila zveřejněná data z amerického trhu práce za červenec. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž dosáhl pouze 114 tisíc oproti očekávaným 175 tisícům. O 111 tisíc směrem dolů byla pak revidována tvorba pracovních míst za předchozí dva měsíce. A v neposlední řadě nečekaně vzrostla míra nezaměstnanosti, a to na 4,3 % z červnových 4,1 %. To znamenalo spuštění tzv. Sahmova pravidla indikující nadcházející recesi v americké ekonomice.
  • Ozvěny trhu: Optimismus na hliněných nohách
    Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů. Akciové indexy tak atakují svá mnohaměsíční či mnohaletá nebo dokonce historická maxima jako v případě USA, vzhůru míří výnosy státních dluhopisů či ceny komodit. Rychle padající čísla nově nakažených nemocí covid-19 a úspěšně probíhající vakcinace v USA či Velké Británii a dalších zemí víru ve světlo na konci tunelu podporují.
  • Ozvěny trhu: Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá
    Ve Spojených státech výsledková sezóna vstoupila do poslední fáze, když z 500 největších firem zbývá reportovat svá čísla poslední osmdesátce. Zatím ji můžeme hodnotit s mírným optimismem. Očekávaný pokles čistého zisku firem v rámci indexu S&P 500 o více jak čtyři procenta se zatím nenaplňuje, přesto ale třetí kvartál s největší pravděpodobností s mínusem uzavře. Aktuálně se ziskovost firem oproti loňskému třetímu kvartálu snížila o jedno procento. Lepší čísla jsou patrná napříč všemi sektory. O největší překvapení se postarali prodejci spotřebního zboží, farmaceutické společnosti a informační technologie.
  • Ozvěny trhu: Ospalý rozjezd ekonomiky
    S novým rokem 2024 a blížícím se letošním prvním zasedáním ČNB k měnové politice jsme připravili aktualizovanou makroekonomickou prognózu českého hospodářství. Jak už to tak bývá, máme dvě hlavní zprávy, jednu dobrou a jednu o něco méně. Ta povzbudivá je, že to nejhorší v rámci současného cyklu je za námi. Ta horší je, že letošní oživení bude hodně opatrné a předpandemické ekonomické úrovně dosáhneme jako poslední země Evropské unie až na konci letošního roku.
  • Ozvěny trhu: O vyšších sazbách rozhodnou mzdy
    Včera ráno publikovaná data o inflaci za říjen trhy překvapila. Ekonomičtí analytici v průměru očekávali, že meziroční růst spotřebitelských cen udrží svou dynamiku na zářijových 2,7 procenta. My jsme předvídali, že inflace bude o jednu desetinu procentního bodu vyšší. Nakonec to byly desetiny dvě a výsledné číslo se zastavilo na 2,9 procenta, tedy těsně pod horní hranou tolerančního pásma České národní banky. Reakce kurzu koruny nebyla překvapivá. Měna posílila v očekávání, že ČNB ve světle vyšší inflace urychlí tempo zvyšování sazeb. Kurz tak atakoval hladinu 25,50 koruny za euro, což je nejsilnější úroveň za poslední více než čtyři roky.
  • Ozvěny trhu - Pesimismus je přehnaný
    Hlavním motorem vývoje globálních finančních trhů je již dnes dokola omílané kvantitativní uvolňování ve Spojených...
  • Ozvěny trhu - Platební bilance korunu podporuje
    V posledních týdnech atakuje koruna vůči euru své nejsilnější hodnoty od zavedení intervenčního režimu. Důvodů pro to je celá řada...
  • Ozvěny trhu - Pokles cen pohonných hmot je zřejmě u konce
    Stránky novin v posledních dnech plní zprávy ohledně rekordně nízkých cen pohonných hmot. Přitom jejich pokles nemusí být v následujících...
  • Ozvěny trhu - Politika ECB prospěje českým dluhopisům
    Ministerstvo financí uskutečnilo v únoru dvě aukce vládních dluhopisů; šlo o první aukce v letošním roce a zároveň od října 2014. Ministerstvo...
  • Ozvěny trhu - Politika tíží euro
    Vstup do nového roku se evropské ekonomice vydařil. Naznačuje to celá řada měsíčních předstihových indikátorů včetně indexů nákupních manažerů (PMI), který měří náladu v průmyslových firmách a sektoru služeb. Optimismus přichází nejen z Německa, ale i z dalších států eurozóny. Výsledkem je nejvyšší hodnota PMI za posledních pět let. Čísla za první dva měsíce letošního roku indikují, že by si oproti předchozímu kvartálu hospodářství eurozóny mohlo během prvního čtvrtletí připsat 0,8 %. To by znamenalo zdvojnásobení mezičtvrtletního tempa růstu.
  • Ozvěny trhu - Posílí či oslabí, toť otázka
    Co udělá kurz koruny vůči euru poté, co ČNB opustí intervenční režim? Většina odborné i laické veřejnosti předpokládá, že posílí směrem...
  • Ozvěny trhu - Po špatném startu se trhy oklepaly
    Pomalu se nám blíží do svého závěru první čtvrtletí roku 2016. Navzdory mnoha očekáváním byl vstup finančních trhů do letošního roku téměř katastrofální. Byli jsme svědky dramatických výprodejů na akciových trzích po celém světě, padaly ceny komodit, propadaly se výnosy kvalitních státních dluhopisů, mnohdy hlouběji do záporného teritoria. Index finančních podmínek, který počítá agentura Bloomberg, se dostal na nejnižší úrovně od roku 2012.
  • Ozvěny trhu: Povodně vystřídá vzedmutí ekonomiky
    Povodně, které nás v letošním roce zasáhly nebývalou silou, jsou především lidskou tragédií, když bohužel došlo ke ztrátám na životech. Zaplavené a zničené domy, zdevastovaný majetek pak představují další rozměr této smutné události. Nechci se jako makroekonom v tuto chvíli pouštět do odhadů národohospodářských škod, byla by to střelba od boku. To případně přenechám jiným.
  • Ozvěny trhu - Po výprodeji je možnost levně nakoupit japonské akcie
    Výprodej v úvodních dvou měsících letošního roku vytvořil na akciových trzích několik zajímavých příležitostí. Jednou z nich je podle našeho názoru možnost výhodně nakoupit japonské akcie. Tokijský index Topix od začátku roku ztratil 12 %, oproti maximu z léta 2015 je slabší již přibližně o 20 %.
  • Ozvěny trhu - Po výsledkové sezóně se růst letošních zisků nečeká
    První výsledková sezóna letošního roku je téměř za námi, když v USA a Evropě již více jak 90 % zveřejnilo své hospodářské výsledky, v asijskopacifickém regionu jsou to pak tři čtvrtiny. Celkově však příliš pozitivních překvapení nepřinesla a konsensus na výši letošního zisku se zhoršil. Rok 2016 by tak měl z pohledu růstu ziskovosti vyznít naprázdno.
  • Ozvěny trhu: Pražský akciový trh má co nabídnout
    Pohled na letošní vývoj akciových titulů na pražské burze mi příliš radosti nedělá. Vezmeme-li v potaz vyplacené dividendy, akcie v rámci indexu PX přinesly vlastníkům doposud zhruba devět procent. To sice není špatné, ale ve srovnání s hlavními trhy je to mizérie. A je nutné podotknout, že téměř dvě třetiny dosavadního zisku obstaraly právě dividendy. V tom je pražský trh zase oproti světovým trhům nadprůměrný. Vina tak padá na cenový růst akcií, což do velké míry ovlivnila i postupná rebalance indexů MSCI v neprospěch středoevropských rozvíjejících se trhů. Přitom výsledky firem za první polovinu letošního roku rozhodně špatné nebyly.
  • Ozvěny trhu - Proč palladium?
    Ve svých posledních Ozvěnách trhu jsem psal o palladiu jako jedné z atraktivních variant pro investici na komoditních trzích. Během týdne se sešlo několik dotazů, proč by palladium nemělo zůstat mimo okruh investičních příležitostí. Tento drahý kov šedivě bíle barvy je uplatňován především při výrobě průmyslových katalyzátorů, která tvoří zhruba 60 % celosvětové poptávky. Pětina globální spotřeby tohoto kovu míří na výrobu elektroniky, v omezené míře se také využívá jako součást slitin pro výrobu šperků či ve zdravotnictví jako náhrada dražších dentálních slitin na bázi zlata.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani