Sobota 21. prosince 2024 18:44
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter

Ozvěny trhu - Odpovědi k anketě HN na vývoj cen komodit

15.10.2014 09:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

1) Jak hodnotíte letošní vývoj cen komodit? Jak si vedly jednotlivé skupiny těchto komodit v prvních třech čtvrtletích? Které zaznamenaly největší růsty a které poklesy? A proč?

Většině komodit se během letošního roku nedaří. Zhruba o čtvrtinu letos klesly ceny obilovin, a to zejména u kukuřice, které prakticky konstantním tempem padají od začátku května, když na trzích začaly mizet obavy ohledně letošní úrody. Téměř 10% propad cen ale v letošním roce zaznamenala například ropa, kterou sráží na kolena hospodářský útlum v Evropě či slabý růst poptávky v Číně. Na cenu působí i její rostoucí těžba v USA, ale i například neshody uvnitř ropného kartelu OPEC, kdy Saudská Arábie tlačí na pokles cen. Naopak největší zisky si odnášejí investoři do kávy, která od začátku roku zdražila o téměř 90 % z důvodu výrazně nižších odhadů letošní produkce v Brazílii. O více jak čtvrtinu se pak zvedly ceny vepřového a hovězího masa.

2) Překvapilo Vás v této souvislosti něco?

Zajímavý vývoj je u cen ropy. Přestože s hospodářským útlumem se dá očekávat i pokles cen černého zlata, překvapivý může být postoj Saudské Arábie k dosavadnímu vývoji. Ta se totiž za současného vývoje rozhodla dál zvýšit produkci, aby tlačila na pokles cen, což zřejmé souvisí se snahou státu o získání většího podílu na ropném trhu. Jejich velkým konkurentem se nyní stávají Spojené státy, ale také Rusko.

3) Jak se vyvíjí a může vyvíjet cena zlata do konce letošního roku a v delším období? Z čeho při své předpovědi vycházíte? Může některé z nich pozitivně ovlivnit oživení ve světě, respektive v jednotlivých regionech, pokud k němu skutečně dochází?

Zlato po strmém růstu v průběhu prvního kvartálu letošního roku začalo opět padat a dnes se nachází na velmi podobných úrovních jako na začátku letošního roku. To bylo dáno především lepšícími se makroekonomickými indikátory v USA. Na budoucí vývoj žlutého kovu příliš optimističtí nejsme a předpokládáme další pokles ceny. Hlavním faktorem tohoto vývoje by mělo být očekávané zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech, které bude zvyšovat náklady na držbu zlata. Nižší poptávce po zlatě a tedy i nižší ceně by měl přispívat i méně příznivý vývoj v Číně.

4) Jak se mohou vyvíjet ceny komodit, respektive skupin komodit, do konce roku, případně opět v delším období? Které považujete za atraktivní, a které nikoliv, a proč?

Zajímavými komoditami by mohly být nikl či olovo. Komodity by mohly těžit ze stále velmi silné produkce v automobilovém a strojírenském průmyslu zejména ve Spojených státech. Ceny niklu by měl nahoru dále tlačit zákaz jeho vývozu z Indonésie. Naopak pokles očekáváme již u zmíněného zlata, ale také stříbra, rovněž si nemyslíme, že by se na rekordních cenách měly dlouhodobě držet ceny kávy, které by se měly vracet k normálnějším úrovním.

5) Řada předpovědí odborníků hovoří o dlouhodobém posilování kurzu dolaru k euru, případně k dalším měnám. S komoditami se přitom zpravidla obchoduje právě v dolarech. Souhlasíte s uvedenou předpovědí? V jaké míře to může ovlivnit ceny komodit?

Ano, pro následující kvartály očekáváme posilování amerického dolaru z titulu rozdílného přístupu centrálních bank k měnové politice. Budoucí zvyšování sazeb v USA a možné kvantitativní uvolňování v eurozóně by mělo tlačit na vzestup dolaru. Ten by měl ale posilovat i vůči jiným světovým měnám. Samozřejmě posilující dolar bude ceny vstupů zdražovat. To vidíme například teď i v České republice, kdy sice nižší ceny ropy by měly tlačit na nižší ceny pohonných hmot, nicméně tomu brání právě zpevňující dolar vůči české koruně.

6) Jak se může vyvíjet míra inflace? Souhlasíte s názorem, že její výrazný růst není v nejbližší době - někteří odborníci hovoří minimálně o příštím a přespříštím roce - pravděpodobný?

Prozatím nejsou ve světě patrné výrazné inflační tlaky a o poměrně příznivém vývoji můžeme prozatím hovořit i ve Spojených státech. V Evropě pak nízká inflace byla důvodem k opatřením ze strany ECB. Globální hospodářský růst by měl akcelerovat jen velmi pozvolně, a dokud neuvidíme výraznější hospodářské zotavení v Číně, zřejmě k rychlejšímu růstu cen nedojde. Aktuálně si tak nemyslím, že by měla být inflace problémem pro globální ekonomiku.

7) Inflace tedy (možná) příliš rychle neporoste. Spekuluje se ale, že mohou začít růst (příští rok?) úrokové sazby v USA. Souhlasíte s tímto názorem? Může jít o větší růst? Jak to může ovlivnit ceny komodit?

Ano, očekáváme růst úrokových sazeb ve Spojených státech od třetího kvartálu příštího roku, který by pak měl zrychlit v roce 2016. Příští rok by tak mělo dojít k nárůstu sazeb o 75 bb, o rok později pak o 150 bb. To by mělo mít negativní dopad především na vývoj cen zlata. Ostatní komodity budou taženy především nabídkovou a poptávkou stranou, když přeci jen v následujícím roce očekáváme ekonomické oživení, které by se mělo projevit na růstu cen většiny komodit.

8) Jak by se mohla projevit na trzích komodit eskalace současných válečných konfliktů? Na jaké komodity to může mít kromě zlata největší vliv? Mohlo by to vést k výraznějšímu růstu inflace?

Za normálních okolností by měly z válečných konfliktů vedle zlata těžit především ceny ropy. Nicméně vzhledem k výše uvedenému, zejména chování Saudské Arábie, vyšší produkci v USA a v Rusku, by zřejmě dopad nebyl nyní až tak dramatický. Pokud bychom však spekulovali i o dočasných uzavírkách rafinérií, potom by se nižší produkce projevila i na vyšších cenách ropy, což by mohlo vést k nárůstu inflace. U ostatních komodit by sehrály důležitou roli předpovědi firem, které by zřejmě omezovaly v době nejistoty svoji produkci a tím tak snižovaly i poptávku po svých výrobních komoditách. Nižší poptávka by pak ceny vstupních komodit srážela dolů.

Miroslav Frayer
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komercni banka, a. s.
Societe Generale Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu: Německá recese nás dožene
    Nacházíme se v období, kdy veřejné i privátní instituce revidují své prognózy a nejinak jsme na tom my. Z pohledu finančních trhů bude samozřejmě nejdůležitější ta, kterou představí ČNB na jednání bankovní rady 7. listopadu a na jejímž podkladě bude na stole opět diskuse o možném zvýšení úrokových sazeb.
  • Ozvěny trhu: Německá vláda do Vánoc
    Zatímco jednání vítězky nedávných německých voleb Angely Merkelové a dalších představitelů CDU/CSU se Zelenými skončily podle...
  • Ozvěny trhu: Německému průmyslu se nedaří odrazit se ode dna
    Poslední rok německý průmysl neprožívá zrovna nejlepší období. Sužují ho přechodné i strukturální problémy, které se hrnou jeden za druhým. Odstartovala to aféra Dieselgate, ke které se v druhé polovině loňského roku přidala změna emisních limitů. Ta přinesla automobilkám řadu problémů a výrazný pokles v jejich produkci. To vše v době, kdy Donald Trump začal vážně ohrožovat globální obchod svou představou spravedlivého systému. Nejistota z toho, jak se bude vyvíjet poptávka v Číně, USA, či i vlivem toho jak dopadne brexit ve Velké Británii pak hnal důvěru v ekonomiku střemhlav dolů.
  • Ozvěny trhu: Německo nás padnout nenechá
    Naše stále platná makroekonomická prognóza z konce října počítá s tuzemskou mělkou recesí, do které české hospodářství vstoupilo ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomika jako celek v reálném vyjádření mezičtvrtletně klesla o 0,2 %. A dosavadní vývoj nám dává za pravdu. Žádná katastrofa se nekoná a již s jarními měsíci se podle nás můžeme těšit na sice pomalé, přesto neoddiskutovatelné oživování české ekonomiky.
  • Ozvěny trhu - Nenechte se vystrašit čísly
    Příští týden bude zveřejněn hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí. Podle našich odhadů výrazně zklame tržní očekávání...
  • Ozvěny trhu: Neopakujme stále stejné chyby
    Už nyní je jasné, že letošní rok zakončí česká ekonomika hlubokým propadem, nejhlubším v novodobé historii. To znamená, že ekonomické ztráty z chybějící produkce budou výraznější než v roce 2009. Většina z nás má ještě v paměti období poznamenané evropskou dluhovou krizí a tuzemským fenoménem v podobě „blbé nálady“. Za tou stála celá řada chyb ve vládní hospodářské politice, politická nestabilita v podobě častého střídání vlád a neustále se měnícího podnikatelského prostředí, včetně daňového. Ještě na konci roku 2012 nebylo jasné, jaké daně, pokud jde o DPH, se budou platit v roce 2013.
  • Ozvěny trhu: Nižší sazby virus nezastaví
    Počátek posledního únorového týdne znamenal zlom v šíření koronaviru, kdy počet nakažených mimo území Číny začal růst rychleji než uvnitř samotné Země nebeského draka. Pro finanční trhy to bylo jako přilití oleje do ohně, nárůst rizikové averze znamenal v podstatě hromadný úprk z akciových trhů. Světové centrální banky se svou zkušeností z globální finanční krize roku 2008 přispěchaly hned v dalších dnech ujištěním, že jsou připraveny v případě potřeby konat. Jejich slova sice trhy uklidnila, ne však na déle než život jepice.
  • Ozvěny trhu: Nová data zamotala centrálním bankéřům hlavu
    Minulý týden přinesl únorová data z reálné ekonomiky. Nezklamala, nicméně ani zatím nerozlouskla otázku, zda mělká recese, kterou jsme pozorovali ve druhé polovině loňského roku opravdu skončila. Naše lednová prognóza s tím počítá, když předpokládáme ten nejmenší možný mezičtvrtletní růst o 0,1 %.
  • Ozvěny trhu: Období blbé nálady končí
    Letos zveřejňovaná ekonomická data příjemně překvapují, a to z obou stran Atlantického oceánu. Alespoň to dokumentují pozitivní hodnoty Citi indexu ekonomických překvapení. V podstatě každý den zveřejňovaná makroekonomická data končí ve srovnání s průměrným tržním očekáváním lépe. To samozřejmě nic nemění na dlouhodobé tendenci rozevírajících se růstových nůžek ve prospěch americké ekonomiky ve srovnání s tou evropskou.
  • Ozvěny trhu - Od ECB se čeká akce
    Určité ochlazení dynamiky hospodářského růstu v klíčových ekonomikách na přelomu loňského a letošního roku a silné výprodeje na akciových a komoditních...
  • Ozvěny trhu - Odsune ČNB exit?
    Na letošním prvním zasedání k projednání měnové politiky se dnes sejde bankovní rada ČNB. Zároveň bude představena nová inflační prognóza z dílny jejich...
  • Ozvěny trhu: O nastavení dolarových sazeb rozhodne trh práce
    Před měsícem obchodníky na finančních trzích vystrašila zveřejněná data z amerického trhu práce za červenec. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž dosáhl pouze 114 tisíc oproti očekávaným 175 tisícům. O 111 tisíc směrem dolů byla pak revidována tvorba pracovních míst za předchozí dva měsíce. A v neposlední řadě nečekaně vzrostla míra nezaměstnanosti, a to na 4,3 % z červnových 4,1 %. To znamenalo spuštění tzv. Sahmova pravidla indikující nadcházející recesi v americké ekonomice.
  • Ozvěny trhu: Optimismus na hliněných nohách
    Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů. Akciové indexy tak atakují svá mnohaměsíční či mnohaletá nebo dokonce historická maxima jako v případě USA, vzhůru míří výnosy státních dluhopisů či ceny komodit. Rychle padající čísla nově nakažených nemocí covid-19 a úspěšně probíhající vakcinace v USA či Velké Británii a dalších zemí víru ve světlo na konci tunelu podporují.
  • Ozvěny trhu: Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá
    Ve Spojených státech výsledková sezóna vstoupila do poslední fáze, když z 500 největších firem zbývá reportovat svá čísla poslední osmdesátce. Zatím ji můžeme hodnotit s mírným optimismem. Očekávaný pokles čistého zisku firem v rámci indexu S&P 500 o více jak čtyři procenta se zatím nenaplňuje, přesto ale třetí kvartál s největší pravděpodobností s mínusem uzavře. Aktuálně se ziskovost firem oproti loňskému třetímu kvartálu snížila o jedno procento. Lepší čísla jsou patrná napříč všemi sektory. O největší překvapení se postarali prodejci spotřebního zboží, farmaceutické společnosti a informační technologie.
  • Ozvěny trhu: Ospalý rozjezd ekonomiky
    S novým rokem 2024 a blížícím se letošním prvním zasedáním ČNB k měnové politice jsme připravili aktualizovanou makroekonomickou prognózu českého hospodářství. Jak už to tak bývá, máme dvě hlavní zprávy, jednu dobrou a jednu o něco méně. Ta povzbudivá je, že to nejhorší v rámci současného cyklu je za námi. Ta horší je, že letošní oživení bude hodně opatrné a předpandemické ekonomické úrovně dosáhneme jako poslední země Evropské unie až na konci letošního roku.
  • Ozvěny trhu: O vyšších sazbách rozhodnou mzdy
    Včera ráno publikovaná data o inflaci za říjen trhy překvapila. Ekonomičtí analytici v průměru očekávali, že meziroční růst spotřebitelských cen udrží svou dynamiku na zářijových 2,7 procenta. My jsme předvídali, že inflace bude o jednu desetinu procentního bodu vyšší. Nakonec to byly desetiny dvě a výsledné číslo se zastavilo na 2,9 procenta, tedy těsně pod horní hranou tolerančního pásma České národní banky. Reakce kurzu koruny nebyla překvapivá. Měna posílila v očekávání, že ČNB ve světle vyšší inflace urychlí tempo zvyšování sazeb. Kurz tak atakoval hladinu 25,50 koruny za euro, což je nejsilnější úroveň za poslední více než čtyři roky.
  • Ozvěny trhu - Pesimismus je přehnaný
    Hlavním motorem vývoje globálních finančních trhů je již dnes dokola omílané kvantitativní uvolňování ve Spojených...
  • Ozvěny trhu - Platební bilance korunu podporuje
    V posledních týdnech atakuje koruna vůči euru své nejsilnější hodnoty od zavedení intervenčního režimu. Důvodů pro to je celá řada...
  • Ozvěny trhu: Podzim v Česku: recese a inflace 20 %
    Tuzemské hospodářství má za sebou první polovinu roku. A ve světle toho, co vše se událo, to nakonec vůbec nedopadlo špatně. Naše aktualizovaná makroekonomická prognóza ukazuje, že i během druhého čtvrtletí česká ekonomika reálně rostla, a to hlavně zásluhou průmyslu. Díky tomu se dařilo vývozům a slušná zřejmě byla i investiční aktivita.
  • Ozvěny trhu - Pokles cen pohonných hmot je zřejmě u konce
    Stránky novin v posledních dnech plní zprávy ohledně rekordně nízkých cen pohonných hmot. Přitom jejich pokles nemusí být v následujících...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex