Philadelphia Fed Business Outlook
Ranní okénko - ECB končí s forward guidance, další hiky jsou na obzoru
22.07.2022 S koncem týdne se v ekonomickém kalendáři dostáváme k výsledkům šetření mezi nákupními manažery PMI pro Německo, eurozónu i USA. Odhady jdou směrem k mírnému meziměsíčnímu poklesu, ale setrvání nad 50 body, tj. v pásmu značícím expanzi. Nicméně podobné průzkumy se v posledních týdnech ukázaly být dost rozkolísané.
Ranní okénko - Plyn znovu proudí (prozatím) a ECB zvýší sazby a představí anti-fragmentační nástroj
21.07.2022 Poté, co dorazila od agentury Bloomberg zpráva, že přes Nord Stream 1 do Evropy znovu proudí plyn, se finanční trh může soustředit na další klíčové události. Odpoledne zasedá ECB. A ať už úrokové sazby zvýší o 25 nebo 50 bazických bodů, stěžejní bude, jak se jí podaří přesvědčit trh o efektivitě nového anti-fragmentačního nástroje. Tento úkol nabírá na důležitosti, protože dnes ráno prudce vzrostl výnos 10letého italského dluhopisu (o 5,3 % z hodnoty ze včerejšího odpoledne).
Ranní okénko - Inflace v Česku je třetí největší v rámci EU
19.05.2022 Dnešek je z pohledu významnějších ekonomických dat prázdný. Eurostat nezměnil údaj ohledně dubnové inflace v eurozóně, ale doplnil čísla i o státy EU. Inflace v ČR byla podle jeho metodiky v dubnu třetí nejvyšší (+13,2 %). Rychleji ceny rostly jen v Litvě (+16,6 %) a Estonsku (+19,1 %). Celkově v eurozóně dosáhla inflace potvrzených 7,4 %, v celé EU pak 8,1 %.
Ranní okénko - Na blížící se recesi v USA to podle dostupných dat moc nevypadá
18.05.2022 V dnešním ekonomickém kalendáři je jen finální výsledek inflace v eurozóně. Čeká se nepatrná revize meziročního tempa na 7,5 % z 7,4 %. Zajímavější byla včerejší data, především v USA, kde to na recesi podle přicházejících dat zatím moc nevypadá. Dubnová čísla maloobchodních tržeb byla solidní (+0,9 % m/m) a k lepšímu byl revidován i výsledek za březen (z 0,5 % na 1,4 %), což by mohlo vést i k revizi HDP za Q1´22.
Ranní okénko - Česká ekonomika letos podle EK přidá pod 2 %
17.05.2022 Česko má díky včerejším cenám výrobců pro zbytek týdne hotovo. Dnes jsou na pořadu dne data hlavně z americké reálné ekonomiky. Zatímco maloobchod bude dál držet solidní tempo, průmysl ukáže známky zpomalování. Včerejší ceny průmyslových výrobců rostly rychlejším tempem než se očekávalo a to se může promítnout v dalším zdražování pro spotřebitele. Evropská komise zveřejnila prognózu, podle které letos české ekonomika poroste o necelá dvě procenta. Příští rok ale očekávají oživení.
Ranní okénko - Zdražování ve výrobě indikuje pokračující růst spotřebitelských cen
16.05.2022 První údaj týdne je růst cen českých průmyslových výrobců, které vzrostly o 2,3 % meziměsíčně, mírně více, než jsme očekávali (1,9 %). Současně jde o poslední údaj z české ekonomiky v tomto týdnu. Během něj nás čekají první data z reálné ekonomiky USA, které by měly potvrdit dobrý vstup do druhého čtvrtletí a zmírnit tím obavy investorů o rychlém zpomalování tamní ekonomiky. V eurozóně vyjde zápis z měnového zasedání ECB a zpřesněný údaj o výkonu ekonomiky během Q1´22 by měl potvrdit mezikvartální nárůst o 0,2 %. Za zmínku stojí také nová makroekonomická prognóza Evropské komise, od které se dá čekat revize růstu HDP eurozóny pod 3 % a letošní inflaci poblíž 6 %.
Ranní okénko - Zápisky Fedu nepřekvapily a přibrzďují sázky na dvojnásobné zvýšení sazeb
17.02.2022 Dnes v Evropě příliš nových ekonomických dat nevychází a větší šanci promlouvat do vývoje na finančních trzích tak má jedině vývoj na rusko-ukrajinské hranici. I přes mírnou deeskalaci je situace stále velmi složitá, a trhy napjatě vyčkávají na další vývoj. V USA dnes vychází data o výstavbě nových domů a také tradiční týdenní čísla ohledně počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ani jedna statistika by neměla přinést zásadnější překvapení a trhy tak budou spíše ještě trávit včerejší zápisky z posledního zasedání Fedu.
Ranní okénko - Dražší energie opět značně navýšily výrobní ceny v Německu
20.01.2022 V Německu dnes ráno statistický úřad zveřejnil prosincový vývoj výrobních cen, které vzrostly výrazně více, než trh předpokládal. Z USA dorazí týdenní data z trhu práce a výsledek průzkumu mezi podnikateli tzv. Philadelphia Fed Business Outlook. V eurozóně bude zveřejněn výsledek spotřebitelské důvěry. Ta se po oživení během léta od října postupně snižuje a v tomto trendu měla pokračovat i v lednu. Za zmínku stojí také zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB, kde trh bude sledovat postoj centrálních bankéřů k rizikům inflace.
Další články k tématu Philadelphia Fed Business Outlook
Okénko finančního trhu 15.8.2019
15.08.2019 Evropský datový kalendář byl pro dnešek prázdný a pozornost tak byla upřena na Ameriku. Jak se již v poslední době stalo tradicí, zatímco Evropa trhy nepřestává strašit, USA přinášejí pozitivní překvapení. Empire State Index mezi zpracovateli v srpnu přinesl namísto očekávaného zhoršení meziměsíční nárůst o 0,5 bodu na hodnotu 4,8. Za pozornost stojí hlavně znatelně lepší hodnocení nových objednávek. Podobně i Philadelphia Fed Business Outlook překonal předpoklady, když sice meziměsíčně poklesl, ale výrazně méně, než se trhy obávaly. V hodnocení současného podnikatelského klimatu převažovaly pozitivní názory nad negativními a ve výhledu na příštích šest měsíců byl tento rozdíl ještě mnohem výraznější. Ještě radostnější zprávou pro USA pak byl červencový růst maloobchodních tržeb, které si připsaly 0,7 %, a bez započtení automobilů pak dokonce 1,0 %. Oba tyto výsledky překonaly očekávání a potvrzují sílu domácí poptávky na americkém trhu. V situaci neutuchajícího mezinárodního napětí, kdy americký export nevyhnutelně bude ztrácet dech, tak může právě domácí spotřeba dodat potřebnou vzpruhu.
Ranní nadhoz finančních trhů 16.8.2019
16.08.2019 Včerejší americké regionální indikátory z průmyslu za srpen skončily nad očekáváními a potvrdily dobrou kondici tamní ekonomiky. Empire State Index mezi zpracovateli zaznamenal meziměsíční nárůst o 0,5 bodu na hodnotu 4,8. Za pozornost stojí hlavně znatelně lepší hodnocení nových objednávek. I Philadelphia Fed Business Outlook skončil oproti očekáváním lépe. Pozitivně vyznělo především hodnocení výhledu na příštích šest měsíců.
Ranní nadhoz finančních trhů 18.10.2018
18.10.2018 Bruselský summit EU skončil bez dohody o Brexitu. Nejpravděpodobnější scénář se tak zdá odložení podepsání dohody o rok a další setrvání Británie v unii. Nejistý je i listopadový summit, který byl v minulosti považován jako poslední možný k dosažení dohody.
Ranní okénko - Sentiment v ekonomice zůstal patrně bez větších změn
15.02.2021 V následujících dnech dorazí únorové „měkké“ indikátory z eurozóny i USA, které poskytnou čerstvé informace o dopadu aktuálních protipandemických opatřeních na ekonomickou aktivitu. Současně budou zveřejněna poslední chybějící data z prosince, díky nimž bude možné uzavřít a zhodnotit ekonomické ztráty za minulý rok. FED i ECB zveřejnění zápis z posledního měnového zasedání. Po nesouhlasu Sněmovny se hejtmani dohodli s vládou na vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní počínaje dneškem.
Ranní okénko - Evropský průmysl opět chladne
16.02.2021 Dnes v dopoledních hodinách dorazí únorové vydání ZEW indexu pro Německo i celou eurozónu. Oproti lednu se tentokrát pro Německo neočekává velká změna, když by hodnocení aktuální situace mělo stagnovat poblíž -66,5 bodu, tedy sice výše, než činila nejslabší hodnota z loňské první vlny pandemie (-93,5), ovšem nadále suverénně pod pětiletým průměrem (28,2). Příčinou této skepse jsou pochopitelně pokračující epidemické uzavírky. Naději nabízí alespoň druhá složka indexu, tedy očekávání do budoucna, která by měla zůstat poblíž 60 bodů. To je z historického pohledu výrazně nadprůměrný výsledek, byť je nutné jej brát s rezervou, jelikož reflektuje vidinu odražení od skutečně velice hlubokého dna. Podobným vývojem patrně projde i index očekávání v celé eurozóně, který v lednu vykázal 58,3 bodu a přibližně tak kopíruje ten německý.
Ranní okénko - Americký maloobchod má potenciál ke zlepšení
17.02.2021 Americký Fed dnes zveřejnění zápis z posledního zasedání. Z USA dále dorazí sada ekonomických dat za měsíc leden včetně maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Lednový údaj o maloobchodních tržbách ukáže, zda na přelomu roku posílila spotřebitelská poptávka. Konsensus trhu počítá s růstem tržeb meziměsíčně blízko 1% bez i se zahrnutím prodeje automobilů. Jednalo by se o zlepšení oproti prosinci, kdy se dostavil pokles o 0,7 % (vyjma automobilů o 1,4 %), čímž byl překonán i ten nejpesimističtější odhad. Naději dodává snižující se dynamika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v posledních týdnech. Na druhé straně ukazují výsledky šetření mezi spotřebiteli na zhoršení sentimentu – v únoru spotřebitelská důvěra dokonce sestoupila až na šestiměsíční minimum. Navíc údaje zachycující změny ve statistice o žádostech o podporu v nezaměstnanosti jsou ovlivňovány sezónními faktory, které můžou v takto atypickém období zkreslovat skutečný vývoj. Příkladem je třeba obvyklé sezónní nabírání nových zaměstnanců, které je pandemií narušeno.
Ranní okénko - Od ČNB by mohl zaznít komentář o budoucím vývoji úrokových sazeb
17.12.2020 Dolar včera skokově ztratil vůči euru zhruba 0,4 %. Současně posílila vůči euru koruna i ostatní měny regionu. Očekávání zasedání americké centrální banky, další informace o distribuci vakcíny a pokračující dialog o americkém fiskálním balíčku, patrně zvýšily zájem o rizikové investice, což vedlo k poklesu poptávky po dolaru. To by vysvětlovalo daný pohyb dolaru, koruny a ostatních měn regionu. Překvapivý výsledek cen průmyslových výrobců s korunou nepohnul.
Okénko finančního trhu 18.7.2019
18.07.2019 Dnešní data z USA potvrdila trvající odolnost tamního trhu práce vůči množícím se varovným signálům. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se sešlo 216 tisíc, což je v historickém srovnání velice nízká hodnota a oproti předchozím týdnům jde víceméně o stagnaci. Podobně pozitivně dopadla i statistika pokračujících výplat podpory. V obou případech se výsledky trefily téměř přesně do tržních odhadů.
Forex: Smíšené výsledky fundamentální analýzy
16.09.2011 Americký dolar po smíšených fundamentálních datech nechal forexové obchodníky v nejistotě.
Související klíčová slova:
Inflace | EUR/USD | Rusko | USA | Spotřebitelská důvěra | Koruna | HDP | Německo | Česká měna | Analytik | Ropa Brent | Americké akcie | Dluhopisový trh | Poptávka | Rizika | Export | Průmyslová výroba | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Sazby | Akcie | Akciový trh | Bank of England | Bankovní rada | Bloomberg | Centrální banka | Centrální banky | ECB | Ekonomika | Euro | Fed | Finanční trh | Forward | Indikátor | Indikátory | Komodity | Kurz | Marže | Měna | Měny | Nástroj | Peněžní trh | Platební bilance | Reinvestice | Ropa | S&P 500 | Výnos | Wall Street | ZEW index | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Obchodování | Úroková sazba | Investoři | EU | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Business | Výsledky | Makro | Výrobní ceny | Výrobní náklady | Eurostat | Wall Street Journal | Obchodníci | Raiffeisenbank | Index | Banka | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | Brent | CISCO | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Hrubý domácí produkt | Investiční | ISM | Makroekonomické ukazatele | Prognóza | Reuters | Ruská ekonomika | Sázky | Trh | Volatility | Zpráva | ZEW | ROCE | Tržby | Zaměstnanost | Komise | Volby | Zvyšování sazeb | Thomson Reuters | Průmyslová produkce | Energie | Ekonomická aktivita | Inflační tlaky | Zpomalení globální ekonomiky | Globální ekonomiky | Walmart | Propad | S&P | Zvýšení úrokových sazeb | Ekonomická data | Tempo růstu | Výhled | Hlavní úroková sazba | Mzdy | Americký trh práce | Krize | Inflace v Česku | Výnosy | Oslabování dolaru | Konsenzus | HDP eurozóny | Odhad HDP | Očekávání | Americký akciový trh | Jerome Powell | Inflace v eurozóně | Šéf Fedu | Silnější dolar | EK | Evropská komise | Zvýšení sazeb | Inflace v ČR | Statistický úřad | Obavy investorů | Český průmysl | ISM index | Objem | Trh práce | Obrat trendu | Růst spotřebitelských cen | Průmyslová výroba v eurozóně | Reálné ekonomiky | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Největší pokles | Vyhlídky | Průzkumy | Statistika | Ceny výrobců | Průmysl | PLN | Stavebnictví | Zdražování | Ceny zboží | Problémy | Prognózy | Státy EU | Plyn | Nálada | Nord Stream | Ceny zemědělských výrobců | Měnové politiky | Americké centrální banky | Bydlení | Američané | Zemědělství | Tržby obchodníků | Vyšší inflace | Analytička | Ukazatele | Výroba v eurozóně | Cenové tlaky | Ceny energií | Trhy | Negativní dopad | Pokles | Situace | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Zpřesněný odhad | Stabilita | Vývoj | Další vývoj | Členové bankovní rady | Spotřebitelé | Žádosti o podporu | Další pokles | Manufacturing | Domácnosti | Spotřebitelská nálada | Růst | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Potenciál | Ekonomiky | Slovensko | Války | Práce | Jednání ČNB | Údaje | Česká ekonomika letos | Dodavatelské řetězce | Úspory | Prognóza Evropské komise | Data z trhu práce | Odhad vývoje HDP | Pracovní síly | Maloobchod | RBI | Účet platební bilance | JDE | Unie | ČR | PEPP | Americký maloobchod | Ceny | Forward guidance | Důvěra | Pracovní místa | Ranní okénko | Průmysl v eurozóně | Data z reálné ekonomiky | Průmyslová produkce v eurozóně | Makroekonomická prognóza | Nová makroekonomická prognóza | Rostoucí ceny | Cenový pohyb | Prodej | Nové prognózy | Americký trh | Guidance | Vratislav Zámiš | HDP v Maďarsku | Medián | David Vagenknecht | Lenka Kalivodová | Rychlý růst | Ceny plynu | Pokračování trendu | Navyšování cen | Rychlý růst cen | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | Target | TIM | Omikron | Očekávání úrokových sazeb | Varianta omikron | 3М | Rozšíření | Hodnoty měny | Fed Business Outlook | Philadelphia Fed | Business Outlook | Dražší energie | Válka na Ukrajině | Řetězce | Nord Stream 1 | Výsledek inflace | Dubnová čísla
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot