Středa 02. října 2024 17:15
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Dukascopy new

Čínské akcie válcují západní tituly

02.10.2024 15:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Příslib vlády Xi Jinpinga podnítil raketový růst čínských akciových titulů, které tak nyní válcují i ty americké, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Na čínském akciovém trhu poslední tři roky panuje hluboký medvědí trh, kdy se například tamní referenční akciový index CSI 300 propadl až o polovinu ze svého vrcholu na počátku 2021. Toto pomalé krvácení čínských trhů bylo doprovázeno třemi nadějnými obdobími růstu, které mohly zvrátit medvědí trh, ale vždy selhaly. Nedávný závazek čínské vlády z nejvyšších pater podnítil v řadě již čtvrtý pokus čínského trhu zvrátit medvědí trh. Na rozdíl od předešlých pokusů o zvrat je tento mimořádně silný a vznětlivý. Referenční index CSI 300 vyrostl za poslední pouhé 2 týdny o více než 25 %! Například akcie čínského e-commerce giganta Alibaba v posledních týdnech vyrostly o 33,5 %, akcie jeho maloobchodního protějšku JD.com vyrostly o neuvěřitelných 50,4 % a akcie vlastníka známého e-shopu Temu, Pinduoduo Holdings vyrostly za 14 dnů o 45,8 %! Co za tímto růstem stojí a bude udržitelný?

Problémy v Číně

Čínská ekonomika čelí mnoha problémům, které se táhnou v čase a nemají jednoduché a rychlé řešení. Velká část těchto problémů pramení z četných pokusů o centrální řízení trhů a ekonomiky. Například vysoká zadluženost čínského spotřebitele způsobuje problémy ve stimulaci ekonomiky pouze za použití monetární ekonomiky. Nemovitostní trh je ve velkých problémech kvůli korupci a mnoha nevyužitým nemovitostem po kterých neexistuje poptávka. Zatímco proces výstavby dotovaný tamní vládou byl prospěšný čínské ekonomice, bohužel ale jejich výstavba nebyla tržně opodstatněna. Ceny nemovitostí tak v některých oblastech silně spadly a vedlo to k insolvenci developerských společností a mnozí spotřebitelé přišli o své peníze. V neposlední řadě politika jednoho dítěte a bohatnutí čínského obyvatelstva vystavilo Čínu negativnímu demografickému vývoji, kterému například Evropa již nyní čelí. Také rostoucí protekcionismus ze strany západních vlád jí nebude prospívat. Kvůli těmto a mnoha jiným důvodům se pomyslné dosud silné nohy čínské ekonomiky zamotaly do kabelů z nichž se nyní bude delší dobu snažit vymotat.

I přes tyto potíže ale Čína zůstává absolutní velmocí ve výrobní kapacitě, druhou největší ekonomikou světa a jediným možným vyzývatelem pro ekonomiku Spojených států v dohledné době. Pokud se někoho Spojené státy skutečně obávají, pak je to Čína, proto je protekcionismus vůči Číně jedním z mála témat, na které se obě politické scény v USA shodnou.

Vládní závazek

Zvrácení medvědího trhu není jednoduché a obvykle to vyžaduje mnoho úsilí a intervencí za účelem stimulace ekonomiky, aby došlo k trvalému obratu. Ve Spojených státech jsou medvědí trhy obvykle kratší, protože akciové trhy jsou pro tamní vládu, spotřebitele a tedy i ekonomiku mnohem podstatnější než v případě Číny. Čínská vláda tak stimulaci kapitálových trhů nestaví tak vysoko na seznam svých priorit. I přesto je ale tržní ekonomika, kterou Čína i přes mnohé pochyby prosazuje a provozuje silně závislá na dění v kapitálových trzích. Taková ekonomika nemůže stabilně růst, pokud jsou kapitálové trhy ve špatném stavu. Vláda v čele se Xi Jinpingem si je toho jistě vědoma, a proto minulý týden představili již několikátý rozměrnější stimulační balíček v řadě.

Co se tentokrát ale lišilo je, že se této věci ujalo celé čínské vedení – včetně prezidenta Xi Jinpinga, politbyra a centrální banky PBoC. Čínská vláda v jednotě oznámila některé konkrétní kroky (především monetární povahy) k napravení situace na kapitálových trzích, a hlavně učinila závazek o napravení situace do budoucna. V rámci toho, vedení oznámilo příval stimulační fiskální a měnové politiky. Dále učinilo prohlášení na podporu volného trhu, který by mohl být v budoucnu více ušetřen vládních intervencí. Pokud jde o okamžitou stimulaci, centrální banka oznámila sérii snížení úrokových sazeb, snížení požadavků na bankovní rezervy a program financování nákupu akcií institucionálními investory. Kromě toho vláda přislíbila zvýšit fiskální výdaje, i když konkrétní čísla neuvedla. Nemovitostnímu trhu by se mělo trochu ulevit poté, co tři největší čínská města uvolnila předpisy pro nákup domů a centrální banka přistoupila ke snížení hypotečních sazeb. Rezidenční nemovitosti jsou pro 1,4miliardovou zemi klíčovým odvětvím, které se potýká s problémy.

To vše se sešlo v době, kdy čínské akcie byly (a stále jsou) velmi levné, takže šlo o vznětlivou kombinaci vlivů, která trhy rozpálila. Ray Dalio, zakladatel největšího hedge fondu na světě Bridgewater Associates uvedl, že to byl velký týden, natolik velký, že by se mohl zapsat do dějin jako srovnatelný s týdnem, kdy Mario Draghi řekl, že on a ECB „udělají vše, co bude třeba“ v kontextu měnové krize v roce 2012. Ačkoli jsme tedy minulý týden viděli skvělé činy a slova, po nichž jistě bude následovat vysoce stimulační politika, která podpoří ceny aktiv, problémy, kterým Čína čelí nejsou triviální a budou vyžadovat soustavné a dlouhodobé úsilí. Mnoho zahraničních ale i domácích investorů začalo v reakci přikupovat čínské akcie často i na dluh ve strachu, že jím uteče růst.

Výhled

Jsou zde i některé důvody ke skepsi. Čína již dříve oznámila podobné kroky bez trvalejšího dopadu na ekonomiku. Dokud se trh s nemovitostmi nezotaví a dokud spotřebitelé ze střední třídy nebudou mít dostatečné příjmy a důvěru na to je utratit, zůstane ekonomika v útlumu. Někteří odborníci jsou tak toho názoru, že tento příslib není nic jiného než kouř a zrcadla a obávají se hloubky problémů, kterým Čína stále čelí. Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda tento intenzivní růst předznamenává konec medvědího trhu po třech letech, nebo znovu selže jako předchozí pokusy. Jsme nicméně toho názoru, že čínské akcie vzhledem k velmi nízkému ocenění a nízké korelaci se západními trhy mají své místo ve vyváženém investičním portfoliu.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čínské akcie jsou momentálně velice atraktivní
    V rámci globální akciové alokace momentálně hodně sázíme na čínské akcie. Přestože jsou v Číně přítomna významná investiční rizika, zejména z titulu zpomalujícího ekonomického růstu a obchodní války s USA, ve střednědobém investičním horizontu čínské akcie nabízí velice atraktivní růstový potenciál. Pro tento investiční názor jsou čtyři hlavní důvody.
  • Čínské akcie klesly o 6 procent před summitem G20, analýza AUD/USD
    Čína se jen tak nevrátí k 10 procentnímu hospodářskému růstu z let 1990 až 2000. Opatření, která přijímá vláda, cílí na expanzi HDP v rozmezí...
  • 🚩 Čínské akcie na ročních minimech
    Čínské výrobní PMI údaje, které dnes zveřejnil Caixin, byly 50,7 oproti prognóze 49,6 a dříve 49,5, ale nedokázaly zvrátit sentiment na čínském akciovém trhu. Zástupci pekingské burzy prý nedávno ovlivňovali majoritní akcionáře čínských společností, aby se svých akcií nezprodávali. A co víc, podle zdrojů agentury Reuters bylo zástupcům třetí největší čínské investiční banky CICC řečeno, aby analytici nezveřejňovali „medvědí názory“ na čínskou ekonomiku a nezveřejňovali obsah, který je v rozporu s vyprávěním vlády. Jak dnes vidíme, trhy čtou takové fámy jako varovný signál.
  • Čínské akcie padají z obav o hospodářský růst
    Americký index S&P 500 si včera polepšil o zhruba 0,3 %, technologický Nasdaq pak vyrostl ještě o 0,1 % více. Průmyslový Dow Jones si připsal pouze 0,1 %, když na vývoji celého indexu se podepsaly slabší výsledky společnosti IBM. Naopak Morgan Stanley svými čísly trhy potěšila a byla tak poslední velkou bankou, která částečně rozmělnila obavy ohledně slabého hospodářského růstu. Stejně tak Netflix udělal akcionářům radost. Na geopolitické úrovni bylo pozitivní zprávou, že se EU a Spojené království domluvily na rozvodové dohodě.
  • 🚩 Čínské akcie poblíž minima 2022
    V reakci na slabé makrodata dnes vidíme propad čínských indexů. Nejvíce ztrácí index Hang Seng China Enterprises, a to především kvůli akciím společností spojených s nemovitostmi, ale ztrácejí i technologické společnosti, například ty spojené s Alibabou. Nejhůře si vedla společnost Alibaba Health Information Technology, která ztratila 7,4 %, zatímco Longfor Group, společnost zabývající se správou nemovitostí, ztratila 5,7 %.
  • Čínské akcie přidaly 7 % po uvolnění hypoték, Japonsko ztrácelo po volbě předsedy vládní strany
    V Číně pokračoval optimismus na pozadí ekonomických stimulů z minulého týdne, ke kterým se v pondělí přidala zpráva o uvolnění podmínek pro nákup nemovitostí ve třech největších městech a snížení sazeb hypoték ze strany centrální banky.
  • Čínské akcie rostou díky optimismu spojeným se znovuotevřením ekonomiky
    Čínské společnosti v posledních dnech výrazně posílily poté, co Peking prohlásil, že to nejhorší v boji proti COVID-19 má za sebou. Naděje na znovuotevření trhu zvýšily v prvních třech lednových týdnech poptávku po čínských akciích. Nákupy čínských aktiv zahraničními investory přesáhly celkový objem z roku 2022:
  • Čínské akcie rostou díky upgradu od UBS a Goldman Sachs 📈
    Futures kotace pro čínské benchmarky jsou dnes na vzestupné vlně. Důvod můžeme alespoň částečně vidět v komentářích UBS a Goldman Sachs, které zvýšily své prognózy pro čínský akciový trh. Analytici zároveň snížili prognózy pro indexy z Tchaj-wanu a Jižní Koreje.
  • Čínské akcie se dnes propadly nejvíce do roku 2008, v důsledku komunistického sjezdu
    Akciové tituly pevninské Číny obchodované na hongkongské burze se dnes propadly o 7,3 procenta. Jedná se o nejhlubší propad příslušného ukazatele – Hang Seng China Enterprise Index – od světové finanční krize roku 2008. Prudce rovněž oslabil hlavní ukazatel hongkongských akciových titulů – Hang Seng –, jenž ztratil 6,4 procenta. Slábnou také čínské akcie obchodované jinde ve světě, třeba v USA.
  • Čínské akcie silně posílily po představení stimulačního balíčku pro ekonomiku
    Čínská centrální banka snížila 7denní reverzní repo sazbu z 1,7 % na 1,5 % a požadavek na bankovní rezervy o půl procentního bodu na 9,5 % na nejnižší úroveň alespoň za 6 let, uvádí Bloomberg. Dokonce chce podpořit přímo i akciový trh poskytnutím likvidity až do výše 500 mld. juanů (podle dalších zdrojů i vyšší), ke které by měly mít přístup fondy a makléřské domy. Centrální banka také podpoří realitní sektor snížením úroků u hypoték a uvolní pravidla pro nákup druhé nemovitosti.
  • Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?
    Čínské akcie v současné chvíli čelí nemalému tlaku díky exekutivnímu příkazu, který v prosinci podepsal ještě minulý americký prezident Donald Trump. Nový zákon byl přímo namířen proti velkým čínských společnostem, které se mají podřídit americkému auditovému standardu.
  • Čínské akcie zakončily čtvrteční seanci kolapsem
    Čím rychleji nahoru, tím prudčeji dolů. Čínské akcie naprosto nezvládly závěr dnešní seance a krátce před uzavřením ob...
  • Čínské akcie za sebou mají nejhorší seanci od loňského října
    Akciový index Shanghai Composite dnes zakončil seanci s více než 4 % ztrátou. To se naposledy stalo v polovině minulého října, kdy světové burzy zahajovaly první vlnu korekce, která nakonec na řadě z nich přerostla v prosinci až v krátký medvědí trh.
  • Čínské banky zaplavují trhy novými úvěry, srpnová data znovu překvapila
    Není divu, že z Číny v poslední době přichází tak dobrá data. Tamní centrální banka se prostě rozhodla, že finanční trhy zaplaví likviditou a zatím se ji to daří. Posuďte sami. Dnešek přinesl z Číny čerstvé peněžní statistiky, které znovu překonávají všechny odhady:
  • Čínske dáta
    Počas noci bola zverejnená séria dát z čínskej ekonomiky. HDP skončilo v silnom raste nad očak...
  • Čínske dáta/Burzové prázdniny
    Čínsky index nákupných manažérov v&a...
  • Čínske devízové rezervy klesli najviac od januára. Kvôli slabému jenu a euru.
    Dnes boli zverejnené novembrové čínske devízové rezervy. Tie zaznamenali pokles o 69 mld. USD, čo bolo najviac od januára. Opäť sa tak dostali do popredia špekulácie, že Čína je nútená oslabovať svoju menu kvôli odlivu kapitálu. Nie je to však pravda, odliv kapitálu ostáva konštantný, na úrovni zhruba 70 mld. USD mesačne (dôvodmi pre odliv sú obavy o ďalšie oslabenie juana, ale aj čínskej investície v zahraničí) a krajina dokáže značnú časť z neho pokryť prebytkom zo zahraničného obchodu
  • Čínské ekonomice se daří. Hrozba obchodních válek na tom nic nemění
    „Přestože Čína bojuje s vysokým zadlužením své ekonomiky, tamní hospodářství si dokázalo udržet vysoké tempo růstu. Tato zpráva podpoří světovou poptávku, což pomůže k dalšímu rozvoji mezinárodních ekonomických vztahů. Hrozba obchodních válek mezi Čínou a USA se do dat zatím nepromítla,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Čínske exporty zaznamenali najvyšší pokles od februára, dôležitejšie sú však importy
    Dnes ráno dostali akcie pod tlak septembrové dáta z čínskeho zahraničného obchodu. Sklamali predovšetkým exporty, ktoré v dolárovom vyjadrení klesli medziročne o 10%. Čakal sa pritom pokles o 3,3%. Tento pokles bol najvyšší od februára:
  • Čínske finančné suchoty
    Hysterická reakcia na minulotýždňové FOMC zatiaľ nestojí na žiadnom reálnom základe. Ak si zoberieme, čo minulú stredu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
SAB Finance