Pondělí 30. prosince 2024 18:14
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny

03.03.2022 16:55  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny:

Rusko

- Ruská ekonomika závisí zejména na využívání bohatých přírodních zdrojů a rozsáhlém zbrojním průmyslu. Země má největší rezervy zemního plynu na světě, druhé největší zásoby uhlí a osmé největší zásoby ropy. Rusko je předním světovým vývozcem zemního plynu, druhým největším vývozcem ropy a druhým největším exportérem zbraní. Hodnota přírodních zdrojů tvoří podle odhadu z roku 2019 zhruba 60 procent ruského HDP. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu podle ruského ministerstva financí tvořily v loňském roce 36 procent příjmů státního rozpočtu.

- Rusko je jedenáctou největší ekonomikou světa podle nominální hodnoty celkového HDP (1,6 bilionu dolarů podle odhadu Mezinárodního měnového fondu za rok 2021) a šestou největší ekonomikou světa podle parity kupní síly. Podle prvního odhadu ruského statistického úřadu se HDP Ruska v loňském roce zvýšil o 4,7 procenta. Ruská ekonomika tak v roce 2021 zaznamenala nejvýraznější nárůst HDP od roku 2008 poté, co v roce 2020 v důsledku pandemie covidu-19 klesla o 2,7 procenta.

- Rusko patří k nejméně zadluženým zemím světa. Jeho dluh se pohybuje kolem 20 procent hrubého domácího produktu (HDP) a země má navíc velmi vysoké devizové rezervy. Ty dosahují téměř 650 miliard dolarů (14,3 bilionu Kč).

- Evropská unie patří k hlavním obchodním partnerům Ruska. V roce 2021 bylo Rusko podle údajů Eurostatu ve vývozu zboží z EU pátým největším obchodním partnerem unie (za Spojenými státy, Británií, Čínou a Švýcarskem) a třetím největším obchodním partnerem v rámci dovozu zboží do EU (za Čínou a Spojenými státy). EU má s Ruskem dlouhodobě pasivní obchodní bilanci, v roce 2021 činilo saldo EU v obchodu s Ruskem 69 miliard eur. Největším dovozcem a vývozcem zboží z Ruska je v celkových číslech Německo.

- Rusko je pro ČR třináctým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Podíl Ruska na celkovém českém vývozu je zhruba 2,2 procenta, na dovozu do ČR se Rusko podílí zhruba 1,5 procenty. Ve vzájemné obchodní bilanci mezi Ruskem a Českou republikou v posledních desetiletích vždy převažoval dovoz z Ruska, v roce 2020 ČR poprvé dosáhla kladné bilance při obchodu s Ruskem.

- Z Ruska do České republiky loni podle dat Českého statistického úřadu putovalo zboží zhruba za 137,5 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2020 šlo o dvojnásobný objem, proti předpandemickému roku 2019 činil nárůst 19 procent. Největší podíl nákupů připadal na ropu a zemní plyn, u kterých dovoz činil 99,4 miliardy korun. Bylo to nejvíce od roku 2015, od kdy jsou dostupné údaje. Zatímco u ropy se závislost České republiky na Rusku dlouhodobě snižuje, u zemního plynu je stále vysoká, byť ruský plyn do ČR proudí z Německa. Kromě ropy a zemního plynu Česká republika z Ruska dováží také kovy, za loňský rok jich bylo za 12,8 miliardy korun. Dále to byly chemické látky a přípravky, u kterých dovoz loni činil 11,8 miliardy korun.

- Čeští exportéři v uplynulém roce dopravili do Ruské federace zboží přibližně za 79,6 miliardy korun, meziročně je to pokles o 5,5 procenta. Před pandemií v roce 2019 vývoz dosáhl 85,7 miliardy korun. Česká republika do Ruska vyváží především stroje a průmyslová zařízení.

- V Rusku aktivně působí české společnosti, zejména z oblastí automobilového průmyslu, strojírenství, energetiky nebo potravinářství, mnohé z nich mají v Rusku své výrobní závody. Podle loňského odhadu Svazu průmyslu a dopravy má v Rusku zastoupení přes 150 českých firem. Rusové patří spolu s Ukrajinci k nejčastějším zahraničním vlastníkům českých společností. Podle aktuálních dat poradenské firmy Dun & Bradstreet podnikatelé z Ruska v ČR kontrolují 11.937 společností se základní jměním 8,1 miliardy korun.

- Rusko v roce 2020 vydalo na obranu 62 miliard dolarů, což jsou 4,3 procenta HDP.

Ukrajina

- Ukrajina patří k nejchudším zemím Evropy, po hrozivém poklesu ekonomiky v 90. letech a následném slibném rozvoji ji negativně poznamenal ozbrojený konflikt na Donbasu, těžebním a průmyslovém regionu na východní Ukrajině. Donbas se stal epicentrem bojů mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty údajně podporovanými Ruskem, které vypukly v dubnu 2014.

- Ukrajinská ekonomika je orientována především na dodávky surovin, polotovarů a zemědělské produkce, v zemi se rozvíjí zemědělský a potravinářský sektor a také informační technologie včetně digitalizace a trendem je také snižování průmyslové výroby. V roce 2014 Ukrajina podepsala s EU ekonomickou část asociační dohody. Průmyslovým srdcem Ukrajiny je Doněcká oblast. Produkuje asi 20 procent celkového HDP, těží se zde uhlí a rudy kovů, je zde soustředěna metalurgie a těžký průmysl.

- Ukrajina je 55. největší ekonomikou světa podle nominální hodnoty celkového HDP (181 miliard dolarů podle odhadu Mezinárodního měnového fondu za rok 2021) a 40. největší ekonomikou světa podle parity kupní síly. Od roku 2016 roste její HDP v průměru o dvě až tři procenta ročně. V roce 2020 se vinou pandemie ukrajinská ekonomika propadla do recese, pro rok 2021 se ale předpokládal růst HDP o zhruba čtyři procenta.

- Ukrajina se již několik let potýká s velkou dluhovou zátěží, veřejný dluh mírně roste a dosahuje přes 60 procent HDP. Devizové rezervy Ukrajiny dosahují zhruba 31 miliard dolarů.

- V roce 2021 byla Ukrajina podle údajů Eurostatu ve vývozu zboží z EU 17. největším obchodním partnerem unie a 15. největším obchodním partnerem v rámci dovozu zboží do EU. Unie má s Ukrajinou dlouhodobě aktivní obchodní bilanci, přebytek činil v roce 2021 čtyři miliardy eur. Největším dovozcem a vývozcem zboží z Ukrajiny je v celkových číslech Polsko.

- Pro Evropu a ČR je Ukrajina důležitou tranzitní zemí, jejími plynovody proudí plyn z Ruska do Evropské unie. Do česko-ukrajinských vztahů několikrát nepřímo vstoupil i spor o dodávky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou.

- Ukrajina je 20. nejvýznamnějším zahraničním obchodním partnerem ČR. Česká republika vyváží na Ukrajinu především komunikační techniku, osobní vozidla a jejich příslušenství, zemědělské stroje a spotřební zboží, opačným směrem putují zejména suroviny jako je železná ruda, koncentráty, ethylalkohol.

- Na ukrajinském trhu pravidelně podle státní agentury CzechTrade obchoduje zhruba 250 českých firem, většina své aktivity uskutečňuje přes tamního zástupce nebo dovozce, přičemž asi 30 podniků v zemi založilo pobočku nebo společnost s ukrajinským partnerem. České firmy na Ukrajinu od roku 2018 pravidelně dovážejí zboží v hodnotě 30 až 33 miliard korun, přibližně 60 procent tvoří stroje a dopravní prostředky. Ve stejném období dovoz z Ukrajiny činil kolem 27 miliard korun, za loňský rok ho Asociace exportérů odhaduje na zhruba 40 miliard korun. Železná ruda tvoří asi 50 procent importu. České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují.

- Ukrajinci podle firmy Dun & Bradstreet ovládají v Česku 12.581 společností s objemem základního jmění 2,4 miliardy korun.

- Ukrajina v roce 2020 vydala na obranu šest miliard dolarů, zhruba 4,1 procenta HDP.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2022
    3. - Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nekula nemohl být v prosinci spolu s celou novou vládou jmenován kvůli pozitivnímu testu na koronavirus.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2023
    Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2023 v ČR:
  • Výběr hlavních událostí v USA v letošním roce
    Výběr hlavních politických a ekonomických událostí ve Spojených státech v letošním roce:
  • Výběr informací o zásahu ČNB proti koruně
    Výběr informací o zásahu České národní banky (ČNB) proti silné koruně a následných reakcích na oslabení...
  • Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2020 v ČR
    Oznámeno, že novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. V říjnu společnosti uvedly, že Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy převezme Počerady už 31. prosince 2020. Původní dohodnutá cena ve výši dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun.
  • Výběr případných nových sankcí, které mohou zasáhnout ruskou ekonomiku
    Výběr případných nových sankcí, které by mohly zasáhnout ruskou ekonomiku (Rusko jednostranně uznalo dva separatistické regiony na východě Ukrajiny):
  • Výběr výroků evropských politiků a dalších činitelů k brexitu
    Výběr citací evropských politiků a zástupců hospodářské sféry k brexitu poté, co britská vláda ve středu podpořila připravený text dohody o odchodu Británie z evropského bloku.
  • Výbor EP podpořil zapojení klientů do záchrany bank
    Hospodářský výbor Evropského parlamentu (EP) včera večer schválil návrh zákona, podle kterého by se na...
  • Výbor podpořil širší podmínky obchodování ČNB na trzích
    Česká národní banka by mohla získat širší možnosti obchodování na volném trhu. Mohla by nově obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích. Mohla by se rozšířit její možnost nakupovat státní dluhopisy. Počítá s tím vládní novela zákona o ČNB, kterou včera poslancům doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Sněmovna by ji měla schvalovat ve stavu legislativní nouze na mimořádné schůzi, která začne v úterý.
  • Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
    Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje, aby v případě nutnosti byla prodloužena platnost dohody o snížení dodávek suroviny na trh. Po zasedání výboru v Petrohradě to dnes řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
  • Vyčkávání trhu na důležité zprávy
    Dnešní obchodování bude silně ovlivněno třemi velmi důležitými zprávami.
  • Výdaje amerických spotřebitelů rostly
    Výdaje amerických spotřebitelů se v září ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o jedno procento, což je nejvíce od srpna 2009. Po povodních v Texasu a na Floridě lidé nakupovali hlavně nová auta a další zboží dlouhodobé spotřeby. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Výdaje spotřebitelů tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA.
  • Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let
    Výdaje britských spotřebitelů v letošním roce porostou nejpomaleji za šest let, což zřejmě dál zvýší tlak na maloobchodní firmy. Podle prognózy zveřejněné analytickou společnosti EY ITEM Club se mají výdaje letos zvýšit o 1,6 procenta.
  • Výdaje japonských domácností v květnu kvůli viru rekordně klesly
    Výdaje japonských domácností v květnu klesly meziročně o rekordních 16,2 procenta. Spotřebitelé uposlechli výzvy úřadů, aby zůstali doma, a zabránili tak dalšímu šíření nemoci covid-19. Propad výdajů však stahuje třetí největší ekonomiku světa hlouběji do poklesu, uvedla agentura Reuters.
  • Výdaje Německa na uprchlíky zvyšují podle expertů růst ekonomiky
    Dodatečné výdaje způsobené přílivem uprchlíků působí v Německu jako stimul pro ekonomiku. Hospodářský růst země byl kvůli nim letos o 0,3 procenta vyšší. V příštích letech lze očekávat ještě pozitivnější vliv, napsal dnes s odvoláním na odborníky web listu Die Zeit.
  • Výdaje spotřebitelů v Británii klesly
    Spotřebitelské výdaje v Británii se v květnu meziročně snížily o 0,8 procenta. Zaznamenaly tak první pokles za téměř čtyři roky. Vyplývá to z údajů vydavatele platebních karet Visa. Zpráva podle agentury Reuters ukazuje, že spotřebitelé zaujali opatrnější přístup k výdajům ještě před parlamentními volbami, ve kterých konzervativci překvapivě ztratili většinu v Dolní sněmovně.
  • Výdaje spotřebitelů v USA mírně vzrostly
    Výdaje amerických spotřebitelů v lednu stouply jen o 0,1 procenta po prosincovém revidovaném propadu o 0,6 procenta, který byl nejvyšší za devět let. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu. Oživení výdajů bylo nižší, než se čekalo, což naznačuje, že ekonomika ztrácí na rychlosti. Výdaje spotřebitelů se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí dvěma třetinami.
  • Výdaje spotřebitelů v USA v říjnu rostly
    Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu po dvou měsících poklesu silně vzrostly. Zvyšují se i výdaje...
  • Výdaje spotřebitelů v USA v říjnu stouply
    Američtí spotřebitelé v říjnu utráceli víc, i když platy jim rostly jen minimálně. Spotřebitelské výdaje...
  • Výdaje spotřebitelů v USA v září mírně klesly
    Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech v září poprvé za osm měsíců klesly, což naznačuje, že tempo...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani