Ruské dodávky plynu
Naděje, že státní Net4GAS vydělá na dodávkách plynu na Slovensko, jsou velmi mlhavé. Odstřižení EU od ruského plynu totiž staví do důležitější role přístavní terminály, na tranzitu mohou spíše vydělávat Polsko či Chorvatsko
20.08.2024 Slovensko by mohlo Česku vytrhnout trn z paty. Pokud by z České republiky učinilo tranzitní zemi, tuzemské plynovody by byly díky příslušným poplatkům rázem výdělečnější. Státní společnost Net4GAS, jejich provozovatel, by se tak mohla vymanit ze současné ztráty. A její loňské mnohamiliardové postátnění v režii ministerstva průmyslu by rázem nebylo "nahrávkou na smeč" vládním kritikům. Ostatně, k naději na tranzit na Slovensko, a dokonce do Rakouska se upíná samo ministerstvo, podle nějž je to právě jedna z klíčových možností, jak Net4GAS dostat do lepší hospodářské situace.
Čechům má příští rok zdražit odběr plynu jen na poplatcích o další stovky korun, aby tak zaplatili „ladem ležící“ potrubí. Je totiž nepravděpodobné, že státní Net4Gas bude vydělávat na tranzitu plynu Slovensku, jak si maluje ministerstvo
11.08.2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu věří, že státní společnost Net4Gas by se mohla ze ztrát vymanit i díky zajišťování tranzitu plynu na Slovensko či do Rakouska. Tento tranzit, jak věří ministerstvo, by se mohl uskutečňovat proto, že letos koncem roku vyprší smlouva mezi Kyjevem a Moskvou o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území. Kyjev přitom novou smlouvou uzavírat nehodlá. To ovšem odřízne od ruského plynu ty země, které jej nadále dovážejí. V EU jde zejména o Slovensko a Rakousko.
Plán EU na boj s drahými energiemi
12.09.2022 Evropská unie má plán, jak bojovat s drahými energiemi. Shoda ovšem panuje jen v obecné rovině, v detailech zatím evropský plán hodně “drhne”. Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze. Nejvíce otazníků visí nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností.
Rozbřesk: Evropský plán na boj s drahými energiemi zatím přináší víc otázek než odpovědí
12.09.2022 Evropská unie má plán, jak bojovat s drahými energiemi. Shoda ovšem panuje jen v obecné rovině, v detailech zatím evropský plán hodně “drhne”. Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze. Nejvíce otazníků visí nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností.
Co se děje s ruským plynem?
25.07.2022 NATGAS - kupující ubránili hlavní support na 8,20 EUR, což odpovídá 23,6% Fibo retracementu vzestupné vlny zahájené na konci 2021. Dokud bude cena nad dalším vzestupným impulsem, může vyšplhat až k 9,65 EUR.
Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit
11.07.2022 Dnes nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že dalším významným plynovodem, Jamalem, už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
Od zítřka bude EU prakticky bez ruského plynu, jde o historický milník. Turbínu však Rusko dostane zpět, nebude se na ni moci vymlouvat
10.07.2022 Zítra nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za dodávky plynu v rublech
25.03.2022 Ruský státní plynárenský gigant Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za vývoz plynu v rublech. Nařídil to ruský prezident Vladimir Putin. Konkurenční Novatek, který je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu, takový úkol nedostal, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Co když vypukne válka na Ukrajině?
21.01.2022 Finanční trhy začaly brát v potaz možnost, že Rusko vojenskou invazí vstoupí na Ukrajinu. Tento scénář sice má stále malou pravděpodobnost, ale není úplně zanedbatelný, a proto investoři raději přistoupili na úpravy svých portfolií.
Další články k tématu Ruské dodávky plynu
Gazprom zastavil vývoz plynu do Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí
31.08.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (ruská společnost Gazprom od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie; firma podle ní plně neuhradila červencové dodávky):
Zmrzne Evropa?
18.07.2022 Evropa aktuálně čelí jedné z nejhorších energetických krizí v historii. Faktorů, kterých vedlo k této situaci je mnoho, avšak jeden je zřejmý. Rusko v odvetě za sankce uvalené po útoku na Ukrajinu již přerušilo dodávky plynu některým členským státům EU a postupně omezuje dodávky plynu do dalších zemí. Po dlouhá léta byl plyn preferovaným zdrojem energie, což se přisuzuje jeho nízké ceně. Nelze vyloučit různé akce ruské lobby, která učinila Evropu závislou na ruském plynu. Z toho důvodu se všichni obávají, že během zimní sezóny mohou zmrznout.
Gazprom: Přepravní kapacity plynovodu Nord Stream 1 kvůli opravám výrazně klesla
14.06.2022 Nutnost oprav omezila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 pro přepravu ruského plynu do Evropy zhruba o 40 procent na 100 milionů krychlových metrů denně. Oznámila to dnes ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Potrubím se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, jde o hlavní trasu pro export ruského plynu do Evropské unie. Cena plynu se po zprávě začala výrazněji zvyšovat. Na dodávky plynu do České republiky by to podle oslovených odborníků nemělo mít vliv.
Západ platbu v rublech za plyn z Ruska od začátku odmítá
26.04.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal):
Dodávky ruského zemního plynu do Polska byly obnoveny, uvedl Reuters
27.04.2022 Dodávky ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Jamal do Polska byly dnes ráno obnoveny po předchozím poklesu na nulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje provozovatelů sítě pro přepravu plynu v Evropské unii. Provozovatel bulharské plynové sítě Bulgartransgaz agentuře Reuters sdělil, že dodávky ruského plynu do Bulharska zatím pokračují.
Pražané už mají dvě třetiny plynu z Norska, ruské dodávky se daří z podstatné míry nahrazovat. Dodávky plynu do Česka klesly po odstavení Nord Streamu 1 o necelých 40 procent
08.09.2022 Česko po odstavení plynovodu Nord Stream 1 rozhodně nezůstává bez dodávek plynu. Do Česka sice po vypnutí klíčového evropského potrubí, spojujícího Rusko s Německem, neteče žádný ruský plyn. Zato se však zvyšuje podíl plynu z jiných zemí. „Podle našich odhadů je teď kolem 65 procent zemního plynu spotřebovávaného v Praze původem z Norska,“ uvedl například včera na svém twitterovém účtu Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. Ta je třetím největším dodavatelem plynu v ČR podle počtu odběrných míst.
Evropa cílí na diverzifikace dodávek plynu, dostávat plyn bude také z USA
27.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Za loňský rok bylo do Evropy z Ruska dodáno zhruba 155 miliard kubických metrů plynu.
G7 dohodla zastropování cen ruské ropy, Gazprom neobnoví dodávky plynu do Evropy
02.09.2022 Ministři financí G7 se dnes dohodli na zastropování cen ruské ropy i ropných produktů. Rusko varovalo, že zemím, které takový krok podpoří, nebude ropu dodávat. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová pak řekla, že je čas nastavit horní limit i u cen ruského plynu. Ruský plynárenský podnik Gazprom následně vpodvečer oznámil, že dodávky plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1 od soboty neobnoví, jak dříve avizoval. Evropské státy chystají pomoc s drahými energiemi nebo o ni žádají Evropskou unii.
Cena plynu v EU opět roste, ruské dodávky totiž padají, nyní i ty přes Ukrajinu. Podle historika Fergusona je na spadnutí ruská invaze právě na Ukrajinu
04.01.2022 Ceny zemního plynu v EU dnes citelně rostou druhý den v řadě. Při začátku dnešního obchodování stouply takřka o deset procent na 88 eur za megawatthodinu. Důvodem zdražení je další omezení ruských dodávek.
Dodávky ruského plynu do EU pokračují navzdory požadavku Kremlu platit rubly
01.04.2022 Dodávky ruského plynu do Evropské unie dnes pokračují navzdory požadavku Kremlu, aby odběratelé platili v rublech. Ruská plynárenská společnost Gazprom nicméně oznámila, že se stahuje z Německa a že ukončila svou účast v německé divizi Gazprom Germania. Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely budou firmy z EU pokračovat v platbách za energie Rusku v té méně, ve které byly kontrakty sjednány, a jakékoliv jednostranné změny budou považovány za porušení těchto smluv.
Související klíčová slova:
Fibo | Analytický tým FXstreet.cz | Ázerbájdžán | Francouzský ministr financí | Bruno Le Maire | Zajišťování | EUR | Řecko | Inflační čísla | Siemens Energy | Němečtí politici | Aktiva | Pravděpodobnost | Akcie ruských bank | Největší obchodníci | Analytický tým | PLN | Poplatky | Zpráva | Strach | Dolary | Dodávky ruského plynu | Vývoj ceny ropy WTI | Dluhopisy | Ministr hospodářství | ČSOB | CZK | Nord Stream | HUF | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | Centrální banky | Plynovody | Domácnosti | Americké dolary | Projekce centrálních bank | Vice | Odvětví | CL | MIFID | Omezení dodávek | Socializace | Plán EU | Ceny elektřiny | Marketingová komunikace | Zbyněk Stanjura | Graf | Tranzitní plynovody | Dodávky plynu do Evropské Unie | Economist | Zvýšení sazeb | Napadení Ukrajiny | Moskva | Mluvčí Kremlu | Lukáš Kovanda | Itálie | EUR/CZK | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Obchody na burze | Koruna | Německý ministr hospodářství | Kanadská vláda | Energie v Evropě | Trh | Ruský plyn | Investiční doporučení | Platby za plyn v rublech | Ruský prezident | Rubl | Společnosti | Eura | Komise | Ceny plynu | Agentura Reuters | Dostatek likvidity | Unie | Podnikání | Výsledný zisk | Firma | Česká koruna | Boj s drahými energiemi | Nord Stream 1 | 3М | TurkStream | Ifo | Bývalý východní blok | Hlavní ekonom | Burze | Omezení dodávek surovin | Cena plynu | Obchodníci | Export do Ruska | Východní blok | Oslabení ukrajinské hřivny | Ropa | Bělorusko | Válka na Ukrajině | USA | Sankce | Vývoj vývozu zemního plynu | SWIFT | Obchodníci v New Yorku | Spojené státy | Kurz USD | Vývoj | Ministerstvo průmyslu a obchodu | Dluhopisy Kremlu | Měnové politiky | Společnost Net4Gas | Kompenzace | Investiční strategie | Nordstream | Gigant Gazprom | Ukrajinské hřivny | Sazby | Hotovost | Ottawa | Berlín | Firmy | Fed | Česká vláda | Trhy | Vývoj měnového páru USD/RUB | Fitch | Dánsko | Kyjev | Vysoké ceny | Vladimir Putin | Poradenství | Na burze | Společnost | Ruský rubl | FXstreet | Tomáš Raputa | Dmitrij Peskov | Riziko | Trinity | Šok | NATO | Plyn | Čína | Ceny | Siemens | Pokles | Gazprom | Války | Ukrajina | WTI | USD/RUB | Prezident Vladimir Putin | Trinity Bank | Minulá výkonnost | Zastropování cen | Společnost Siemens | Ceny energií | Utažení měnové politiky | RUB | Írán | Zisk | ČNB | Rating | Dovoz | Prezident | Francouzský ministr | Ceny ropy | Kupující | Předpověď | Dodávky plynu | Eurodolar | FXstreet.cz | Obchody | xStation5 | Zemní plyn | Společnost XTB | Chorvatsko | Situace | Tržby | NATGAS | Ekonom | Zdanění | Politici | Slovensko | ČTK | Ztráty | Akcie | Jamal | Vývoj ceny | Tým FXstreet.cz | Vývoz | Reuters | Profitabilní | Kurz | Daně | Ministři | Komunikace | Fitch Ratings | Zisky | Hospodářství | ODS | Měny | Export | Milník | Rusko | Vývoj ceny ropy | Nervozita | Paládium | Ruský prezident Vladimir Putin | TIM | Energie | Objem | Investiční | Americké centrální banky | Příjmy | Zasedání Fedu | Bloomberg | Novatek | Evropská unie | Finanční trhy | LNG | Výkonnost | NET4GAS | Krize | JDE | MWh | MT4 | Cena | Německo | Kurzy | Hliník | Zlato | Denní graf | Oslabení | Finanční situace | Energetické krize | Banky | Šance | Ministr financí | Zlepšení | XTB | Ropný průmysl | Slovenská vláda | TTF | Robert Habeck | Historický milník | Support | Experti | Investoři | Polsko | Projekce | Nařízení | Ropy | Struktura | Cenové stropy | USD | Rakousko | Britské libry | Evropský trh | Kanada | Zestátnění | Swap | ECB | Doporučení | Plynárenský gigant | ROCE | EU | Miliardy | Prodeje | Uhlí | Vlastnictví | News
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot