Neděle 22. prosince 2024 02:31
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy

V Německu omezují sprchování teplou vodou, snižují teplotu vytápění, zavírají plavecké bazény. Energetická situace je více než dramatická, píší Financial Times

08.07.2022 09:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Plynová krize v Německu se z průmyslu začíná šířit také do domácností, kanceláří či volnočasových center, informují dnešní Financial Times. Lidé v zemi už podle listu čelí realitě přidělování teplé vody, resp. možnosti ji mít k dispozici pouze v předem učených částech dne, dále dochází ke snižování teploty centrálního vytápění, zhasínání pouličních světel nebo zavírání plaveckých bazénů.

Německo podle Financial Times prochází nejhorší energetickou krizí od ropného šoku roku 1973 z toho důvodu, že Rusko od poloviny června dramaticky snížilo své dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1. Ten propojuje Rusko přímo s Německem. Nyní však jím proudí plyn pouze ze 40 procent kapacity potrubí. Rusko tvrdí, že nemůže posílat více z technických důvodů, neboť mu chybí plynovodní turbína. Turbínu poslalo na opravu do Kanady, ale ta ji zadržuje kvůli sankcím, jež v důsledku ruské invaze na Ukrajinu uvalila na ruský plynárenský a ropný průmysl.

Německo proto včera kanadskou vládu vyzvalo, aby obešla své vlastní sankce a turbínu přestala zadržovat. Zároveň ovšem Berlín uvádí, že Rusko ve skutečnosti snižuje objem plynu posílaného Nord Streamem 1 nikoli primárně z technických, ale politických důvodů. Prý má i jiné, záložní turbíny. Část expertů navíc soudí, že Rusko, pokud by opravdu chtělo, může Německu plyn posílat jinými plynovody, než je Nord Stream 1.

Nicméně naléhavost, s jakou Berlín Kanadu žádá o uvolnění turbíny a obejití jejích vlastních protiruských sankcí, jen podtrhuje závažnost energetické krize v Německu. Berlín navíc Kanadu žádá o tak citlivý krok, jakým je porušení protiruských sankcí, přestože severoamerická země je útočištěm největší ukrajinské diaspory.  

„Situace je více než dramatická,“ citují Financial Times Axela Gedaschka, šéfa největší německé federace realitních společností. „Německý sociální smír je v ohrožení“.

Brzy se navíc může energetická situace dále citelně zhoršit – a sociální smír dočkat ještě závažnějšího ohrožení. Mnozí experti jsou totiž přesvědčeni, že Rusko nezačne plynovodem Nord Stream 1 posílat nasmlouvaný objem plynu ani po 21. červenci, kdy skončí jeho předem plánovaná, údržbová odstávka.

Berlín právě nyní žádá Kanadu o turbínu tak naléhavě podle svých slov proto, aby Kremlu vzal ještě před ukončením zmíněné údržbové odstávky možnost zdůvodňovat případné plné nezprovoznění plynovodu právě chybějící turbínou. Pokud by totiž Rusko neposílalo plný objem plynu ani po odstávce a ani s již navrácenou turbínou, bude zřejmé, že jeho motivace omezit tok plynovodem je vskutku primárně politického rázu.

Ministr hospodářství Robert Habeck se snaží jít německé veřejnosti příkladem a podle svých slov omezuje pobyt ve sprše. Vyzývá k obdobným, úsporným krokům celou zemi. Mnozí jej už vyslyšeli.

Například společnost Vonovia, největší pronajímatel rezidenčních nemovitostí v Německu, včera uvedla, že svým nájemníkům bude snižovat teplotu ústředního plynového vytápění na 17 stupňů Celsia v čase od 23. hodiny večerní do šesté ranní.

Bytové družstvo v saském Dippoldiswalde, blízko hranice s Českem, se zase podle Financial Times tento týden uchýlilo k zavedení systému přidělování teplé vody. V příslušných bytech se tak lidé mohou sprchovat teplou vodou pouze mezi čtvrtou a osmou hodinou ranní a pak mezi jedenáctou večerní a první hodinou ranní. Družstvo to zdůvodňuje nutností šetřit energie na zimu.

Podle Financial Times se uvedená opatření mohou v nadcházejících týdnech stát běžnou rutinou.

Od poloviny září se v regionu Lahn-Dill poblíž Frankfurtu vypne teplá voda všem tamním 86 školám a 60 sportovním střediskům. V Düsseldorfu zase dočasně zavřeli rozsáhlý komplex plaveckých bazénů Münster-Therme. K plošnému snižování teploty v bazénech dochází také v metropoli Berlíně. V Kolíně nad Rýnem zase částečně zhasínají veřejné osvětlení, na 70 procent běžné úrovně, v čase po jedenácté večerní.

Experti se shodují, že všichni Němci nakonec budou muset opustit svoji komfortní zónu, pokud má dojít k odvrácení hrozby nedostatku plynu nadcházející zimu.

Podle americké finanční skupiny Jefferies nastane v Německu nedostatek plynu už v lednu 2023, a to v tom případě, že Rusko bude nadále plynovodem Nord Stream 1 posílat plyn jen ze 40 procent jeho kapacity. Pokud by Rusko trvaleji snížilo své dodávky pod stávající kapacitu, nastane nedostatek plynu v Německu ještě dříve než v lednu.

Němečtí zákonodárci proto nyní jednají o tom, že by zemi umožnili ve velkém návrat ke spalování uhlí. 

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V minulém týdnu se kurz EUR/USD pohyboval bez výraznějšího trendu
    V minulém týdnu se pozornost investorů na hlavních trzích zaměřila především na jednání ohledně Řecka. Vyjednávání byla několikrát...
  • V minulém týdnu zdražil benzín mnohem výrazněji než nafta. Neklamný to znak, že končí zima
    Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu opět zdražily, nafta však výrazně méně než benzín. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o osmnáct haléřů na 30,93 koruny za litr. Cena nafty stoupla pouze o dva haléře na 31,49 koruny za litr.
  • V najbližších týždňoch by mali byť ceny PHM na Slovensku stabilizované
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa mierny nárast, ktorý bol primárne spôsobený pokračujúcim poklesom zásob ropy v USA, čo môže naznačovať oživovanie dopytu. V prípade, ak americká ekonomika bude podporená plánovanými fiškálnymi stimulmi v objeme prinajmenšom jedného bilióna dolárov, dá sa očakávať nárast spotreby v krajine, čo bude mať priamy dopad na rast cien ropy. Avšak na druhej strane netreba zabúdať ani na pokračujúce sa šírenie pandémie koronavírusu, čo vedie k postupnému obnovovaniu blokovacích opatrení v mnohých krajinách. To vedie k znižovaniu spotreby ropy vo svete. Výsledný vývoj na trhu s ropou bude teda závisieť od miery zavedených blokovacích opatrení, čo bude priamo ovplyvňovať vývoj svetového hospodárstva. Vyhliadky sú zatiaľ zmiešané.
  • V najbližších týždňoch by mali byť ceny PHM na Slovensku stabilizované
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa mierny nárast, ktorý bol primárne spôsobený výbuchom v Libanone, pretože sa objavili špekulácie, že mohlo ísť o útok, čo by mohlo ohroziť svetové dodávky ropy. Aj napriek tomu sú však ceny ropy od začiatku júna stabilizované, čo by malo naznačovať, že žiadne výrazné cenové výkyvy na čerpacích staniciach by sme v najbližších týždňoch nemali zaznamenať. Situácia na trhu s ropou je v súčasnosti do značnej miery neistá, nakoľko vďaka pokračujúcemu sa šíreniu koronavírusu je ohrozené hospodárske oživenie, no na druhej strane, vlády a centrálne banky pumpujú do ekonomiky množstvo likvidity v snahe podporiť hospodárske oživenie.
  • V neděli přichází embargo EU na ruské ropné produkty, akcie evropských rafinérií letí vzhůru, protože investoři sází na citelné zdražení dieselových paliv. Hrozí opět nafta v ČR za 50 Kč/l?
    Už tuto neděli vstupuje v platnost embargo EU na dovoz ruských ropných produktů, včetně třeba motorové nafty. EU tak vedle ruské ropy, jejíž dovoz námořní cestou zapovídá už od loňského 5. prosince, bude embargovat také právě produkty z ní. Rusko tudíž definitivně ztratí svůj největší vývozní trh pro ropu a ropné produkty.
  • V nejbližší době chce Rusko legalizovat těžbu BTC
    Rusko vidí příležitost v Bitcoinu, kvůli sankcím, které tuto zemi dostávají do globální izolace. Zástupci země poté naznačili, že jsou ochotni přijímat tuto kryptoměnu i jako způsob platby za ropu a plyn.
  • V nejbližších dnech proběhne druhé kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Dolar zůstane celosvětově žádaný
    Poptávka po bezpečných aktivech zůstane v blízké době silná. Ceny zlata jsou na vzestupu. Americký dolar nicméně v pondělí krátce oslabil, když hráči na trhu čekali na výsledek rusko-ukrajinských rozhovorů. Jednání pravděpodobně konflikt nevyřeší, ale ochota stran jednat lehce zmírňuje obavy trhu. V nadcházejících dnech se očekává druhé kolo rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Představitelé obou stran se vrátili do svých hlavních měst k dalším konzultacím.
  • Vnější rizika podle guvernéra ČNB přetrvávají
    Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka se od březnového zasedání příliš nezměnilo. Rizika z vnějšího prostředí přetrvávají stejně jako rychlý domácí růst mezd a proinflační tlaky. Podle jeho slov odsunutí Brexitu nemírní s tím spojená rizika, což je v rozporu s předchozím vyjádřením jeho kolegy T. Holuba, který to naopak považuje za příležitost zvýšit úrokové sazby. Celkově tak guvernér váha mezi zvýšením a stabilitou sazeb na květnovém zasedání. Podle našeho názoru by právě nová prognóza centrální banky měla většinu bankovní rady přesvědčit pro zvýšení sazeb už v květnu. Koruna na vyjádření nereagovala a zanedbatelné zisky si připsala až v průběhu dne. Zbytek regionu naopak mírně oslabuje.
  • V německém autoprůmyslu hrozí podle experta rozsáhlé propouštění
    V německém automobilovém průmyslu hrozí kvůli koronavirové krizi zánik více než 100.000 pracovních míst. Uvedl to podle agentury DPA odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer. Výroba automobilů a automobilových součástek v Německu nyní zaměstnává zhruba 830.000 lidí, připomíná agentura. Na německém automobilovém průmyslu je závislá i řada českých podniků.
  • V Německu, chtějí spořitelny svým klientům umožnit investice do BTC
    V Německých spořitelnách je v plánu umožnění investic do hlavních digitálních měn, jako je Bitcoin a Ethereum, tyto investice by byly možné přímo z běžných účtů.
  • V Německu pokračuje druhým dnem jednání odborářů s šéfy koncernu Volkswagen
    Zástupci německého koncernu Volkswagen a odboráři svazu IG Metall dnes vedou v Hannoveru druhým dnem jednání, na kterém chtějí najít kompromis ve sporu o chystané snižování mezd, propouštění a možné uzavírání závodů v Německu. První den rozhovorů začal v pondělí dopoledne a skončil po 13 hodinách v noci na dnešek, aniž přinesl zjevný výsledek. Podle zdroje agentury Reuters se i dnešní jednání protáhnou do noci. Deklarovaným cílem je dosáhnout dohody do Vánoc. Odboráři už varovali, že bez kompromisu čeká koncern v příštím roce eskalace.
  • V Nemecku sa predlžujú blokovacie opatrenia, DE30 sa snaží zastaviť pokles
    Investori mohli zaznamenať prudký pokles na globálnych akciových trhoch počas poslednej hodiny, keď médiá informovali, že Angela Merkelová dosiahla dohodu o národných blokovacích opatreniach. Opatrenia sa majú predĺžiť do 14. februára. Je však potrebné poznamenať, že počet nových infekcií Covid-19 klesol na 10 000. Situácia sa zlepšila aj vo Francúzsku. O niečo lepšie je to aj vo Veľkej Británii a Španielsku, počet nových denných prípadov koronavírusu však v týchto dvoch krajinách stále prekračuje 30 000.
  • V Německu se loni prodalo 2,8 milionu osobních aut, Škoda je nejsilnější dovozce
    V Německu se v prosinci prodalo 241.833 osobních aut, v celoroční bilanci pak bylo zaregistrováno 2,84 milionu nových osobních automobilů. To je o 7,3 procenta více než v předloňském roce. Dnes to ve výroční bilanci oznámil Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Nejsilnější německou značkou zůstala automobilka Volkswagen (VW), z dovážených značek si nejlépe opět vedla česká Škoda Auto. Obě značky jsou součástí koncernu Volkswagen.
  • V Německu si čerpadláři „mastí kapsu“ na snížení dění. V Česku také, akorát se to tu neříká – z politických důvodů, v hře je totiž ruská ropa
    V Německu na tři měsíce snížili daně z pohonných hmot. Jedná se o podobné opatření, k jakému se v Česku uchýlila vláda česká. Rozdíl je v tom, že německá vláda otevřeně připouští, že čerpadláři v zemi promítli snížení daní do konečných cen jen ze zhruba 50 procent. Někteří ekonomové dokonce spočetli, že jen ze zhruba 30 procent.
  • V Nemecku sklamala aj priemyselná výroba. Euro stráca
    Po včerajších priemyselných objednávkach sklamala aj nemecká priemyselná výroba. Tá klesla v apríli medzimesačne o 1%, čakal sa pritom rast o 0,4%. Medziročne je jej zmena na rozdiel od objednávok stále v pluse, rast na úrovni 2% je však najpomalší od marca 2017. Aby toho nebolo málo, tak nečakaný pokles o 0,5% hlási priemyselná produkcia aj vo Francúzsku.
  • V Německu začalo další kolo jednání šéfů Volkswagenu s odboráři kvůli úsporám
    Zástupci německého koncernu Volkswagen a odborů IG Metall zahájili dnes další kolo jednání, na kterých chtějí najít kompromis ve sporu o chystané snižování mezd, propouštění a možné uzavírání závodů v Německu. Jednat budou dnes a v úterý v Hannoveru, cílem je dosáhnout dohody do Vánoc. Pozice jednotlivých stran jsou ale zatím stále hodně vzdálené. Odboráři v uplynulých dvou týdnech své požadavky podpořili dvěma výstražnými stávkami.
  • V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard
    V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory, informují dnes zahraniční tiskové agentury. Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard Kč).
  • V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé. Zelení triumfují v Berlíně, špatná zpráva pro tamní velké nemovitostní vlastníky
    Podle prvotních odhadů na základě šetření prováděných přímo ve volebních místnostech zaostali v dnešních německých volbách za očekáváním jak Zelení, tak Levice. První ze stran jen mírně, druhá výrazně. To snižuje, případně vylučuje možnost uzavření levicově orientované vlády SPD, Zelených a právě Levice. Rovněž utvoření vlády SPD a Zelených může být obtížnější. To je pro českou ekonomiku spíše příznivá zpráva. Levicová německá vláda by totiž zřejmě kladla větší důraz na ozeleňování jak ekonomiky německé, tak eurounijní. Tento důraz není v souladu s hospodářskými zájmy ČR, které kvůli silné závislosti na průmyslu, často těžebním či těžkém, vyhovuje pomalejší tempo zelené tranzice.
  • V Nigérii nakupují bitcoiny uprostřed ekonomického kolapsu
    Mnoho Nigerijců, kteří chtějí chránit své bohatství kvůli padající naiře, investují do BTC i jiných stablecoinů.
  • Vnímanie vs. realita
    Obchodovanie na Wall Street sa včera nieslo v červených číslach. Index SP500 v reakcii na zle prijaté koporátne výsled...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding