Pondělí 30. prosince 2024 18:32
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Plyn v Evropě zlevňuje, vyplatí se ale odpočívat?

20.10.2022 05:36  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics63503e1870475.jpg

Při pohledu na poslední dny můžeme s jistotou konstatovat, že situace na evropském plynovém trhu se zlepšila. Burzovní ceny plynu včera, tj. 19. října, v Evropě klesly téměř o 10 %, čili se dostaly pod 1 200 USD za 1 tisíc metrů krychlových. K takovému poklesu došlo poprvé od 15. července.

Futures kontrakty na zemní plyn v Evropě zůstávají ve středu v klesajícím trendu. Důvodů je hned několik.

Za prvé, země EU velmi úspěšně zvládly naplnit své zásobníky zemního plynu. Tak úspěšně, že vyvolaly chaotickou situaci s tankery s LNG u pobřeží Španělska a Portugalska. Desítky lodí převážejících zkapalněný zemní plyn (LNG) jednoduše nemohou vyložit náklad, protože skladovací prostory v EU jsou už obsazené. Informovalo o tom dnes španělské vydání deníku ABC.

V tuto chvíli přesahuje podle zpráv ABC průměrný objem zásob plynu v EU 92 %. Technicky to znamená, že terminály jsou téměř plné. Ve Španělsku je toto číslo nad průměrem – 93 % – stejně jako v Německu (96 %), Francii (99 %) a Itálii (94 %).

To znamená, že v zimních měsících by v Evropě nemělo docházet k přerušení dodávek energií. Zvlášť bych to přála Německu, jehož průmyslová produkce a produkce elektřiny stojí na intenzivní spotřebě plynu. Německé zásobníky plynu jsou naplněny z 96 %, a to hlavně díky výraznému snížení průmyslových kapacit.

Za druhé, pro Evropu je zvlášť významné zpomalení hospodářského růstu v Číně, vyvolané rozsáhlými zákazy pohybu osob v zemi. Dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), které byly původně určeny pro čínský trh, mohly bezpečně přejít do Evropy.

A nezapomínejme ani na vliv povětrnostních podmínek, poslední dobou vcelku příznivých, na kotace. Úsporná opatření, která evropská vláda zavedla pro své občany, navíc přispěla ke značnému snížení spotřeby plynu.

Dále, některé německé jaderné elektrárny stále prodlužují provoz až do jara 2023, což zmírňuje napětí.

Všechny tyto pro Evropany pozitivní faktory ale neznamenají, že ceny budou dál klesat a zůstanou po celou zimu relativně nízké. Důležitou roli hraje tak nepředvídatelný faktor, jakým jsou povětrnostní podmínky. Pokud bude zima tuhá a evropské zásobníky se začnou rychle vyprazdňovat, pak cena plynu přes všechna přijatá úsporná opatření prudce stoupne.

Zásoby plynu v Evropě vystačí zhruba na dva měsíce běžné spotřeby. Jejich současná kapacita byla s největší pravděpodobností navržena tak, aby poskytovala objemy v podmínkách, kdy Nord Stream a plynovody procházející Běloruskem a Ukrajinou v klidu fungovaly. Dnes tu sice stále máme velmi omezené dodávky ruského zemního plynu do Evropy, ty ale dříve či později skončí.

A dodávky z nizozemského plynového pole Groningen budou nepochybně dál klesat, protože objem tamní těžby se kvůli lokálním otřesům půdy snižuje.

Tento týden proběhne schůzka lídrů zemí EU, na které bude schválen poslední návrh Evropské komise na omezení cen energií. Většina zemí EU bude nejspíš požadovat, aby Brusel zavedl zastropoval ceny zemního plynu, který se používá k výrobě elektřiny.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Plynovod Nord Stream 2 je hotov, oznámil Gazprom
    Plynovod Nord Stream 2, který zdvojnásobí kapacitu vývozu ruského plynu po dně Baltského moře do Evropy, je hotov. Výstavba sporného projektu pod Baltským mořem byla ukončena dnes ráno v 07:45 SELČ, oznámil podle agentury TASS šéf ruské státní plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller.
  • Plynovod Nord Stream 2 nedostal v Německu výjimku z pravidel EU
    Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, dnes odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není. List Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy.
  • Plyn prudce roste kvůli možné zvýšené poptávce v Asii📈
    Dnešní seance přinesla obrovský růst amerického plynu, evropské TTF a jejího britského protějšku, které posílily o 5,11 %, 20 %, resp. 21 % v souvislosti s utažením trhu s LNG a náznaky rostoucí poptávky v Asii.
  • Plyn prudce zlevňuje: máme to nejhorší za sebou?
    Velkoobchodní cena plynu, v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných, se v průběhu včerejšího dne sesunula pod hranici 120 EUR/MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 EUR/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj.
  • Plyn se po zprávě EIA pokouší odrazit
    Zásoby plynu v USA vzrostly o 52 miliard kubických stop ze 111 bcf v předchozím týdnu, pod očekáváním trhu 60 bcf. Dnešní hodnota je pod pětiletým průměrem. V USA už možná začala topná sezóna a navíc se v listopadu očekává obnovení exportu z Freeportu.
  • Plyn v EU dnes citelně zdražuje po víkendovém zastavení ruských dodávek. Hrozí další krachy českých dodavatelů energií
    Velkoobchodní cena zemního plynu v EU dnes ráno vzrostla až o jedenáct procent v reakci na zastavení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, k němuž došlo v sobotu. Rusko plynovodem posílá plyn do Německa, a to skrze Bělorusko a Polsko. Plynovod zajišťuje zhruba pětinu pozemních dodávek ruského plynu do EU.
  • Plyn v EU: Navrhované zastropování cen a výhružky Gazpromu
    Shrnutí: Referenční kontrakt na promptním trhu s plynem se obchoduje o 10 % výš na 130 euro/MWh, čímž se znovu vzdálil od současné úrovně podpory v oblasti 100 euro/MWh. Za tento vzestup může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení, dále výhružky Gazpromu, že odřízne přísun plynu přes Ukrajinu, a v neposlední řadě i navrhované zastropování cen plynu v EU.
  • Plyn v EU opět prudce zdražuje, hrozí další krachy firem typu Bohemia Energy. Důvodem je nyní zejména pozastavení schvalování plynovodu Nord Stream 2
    Velkoobchodní cena zemního plynu v EU dnes poskočila na své měsíční maximum, když se přiblížila úrovni 100 eur za megawatthodinu. Podle dat Bloombergu se z hlediska EU určující ukazatel, termínový kontrakt nizozemské burzy na dodání zemního plynu, dnes vyhoupl až na hodnotu 99,8 eura za megawatthodinu. Od začátku listopadu tedy zemní plyn v EU zdražil o zhruba 42 procent.
  • Plyn v EU opět zdražuje, dnes je jeho cena nejvyšší do října. Kvůli nedostatečným ruským a nově i norským dodávkám tak hrozí další krachy společností typu Bohemia Energy
    Burzovní cena zemního plynu v EU dnes vyskočila až na 84 eur za megawatthodinu. Jedná se o nejvyšší cenu dosaženou cenu za celé období od 27. října, vyplývá z dat Bloombergu.
  • Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok
    Společně se začátkem topné sezóny roste na evropském trhu s plynem napětí. Cena evropského plynového benchmarku TTF se včera posunula nad 45 EUR/MWh, nejvyšší úroveň za poslední rok. Společně se spotovou cenou se směrem vzhůru posunuly i forwardové kontrakty, které aktuálně kalkulují s cenou plynu nad 40 EUR/MWh nejen tuto zimu, ale také v roce 2025/2026.
  • Plyn znovu zdražuje, výnosy rostou a euro se odpoledne snaží bojovat
    Dluhopisům se odpoledne nedaří, akcie jsou na tom lépe. Americký dvouletý výnos se šplhá na 3,37 procenta, tedy do blízkosti červnových maxim, a celá výnosová křivka je asi o 7 bodů výš. V Evropě je posun výnosů ještě výraznější.
  • Plyn – Dále rostoucí
    Plyn už v průběhu minulého týdne dosáhl čtvrtletního vrcholu. To je tento týden ještě umocněno dalším růstem. Plyn se ...
  • Plyn – Další místní korekce
    Na počátku tohoto týdne došlo k další vážné recesi cen plynu. Podle názoru odborníků je to další lokální korekce. Poté se můžeme těšit na pokračování střednědobého odrazu ceny plynu. Zrušení poklesů z letošního summitu klesne o 38 % na úroveň 2,79 USD. To může být cílem vícenásobného zasedání.
  • Plyn – Dosažený cíl
    Po rozložení trendu z února bylo velmi obtížné provést efektivní obchodování. Avšak střednědobé oživení ceny plynu dosáhlo důležitého milníku 2,79 USD. Plyn se aktuálně obchoduje na světových trzích právě za cenu 2,79 USD.
  • Plyn – klíčová podpora na 2,88 USD
    V krátkodobém horizontu je možný odraz. Odpor je na 2,85 USD, ale klíčová bariéra je mírně vyšší – 2,88 USD. Prolomení této bariéry znamená signál pro návrat do odporu v oblasti 3,04 – 3,10 USD. V opačném případě je odraz od posledního spodního konce pod 2,88 USD (červená čára).
  • Plyn – Korekce je prodloužena
    Dlouhodobá silná podpora ceny plynu byla protnuta v oblasti 2,60 USD. Aktuálně se plyn obchoduje za 2.58 USD za MMBtu. Po silném úpadku a obhajobě klíčové podpory budeme schopni počítat s velkým počtem vzestupných pohybů ceny plynu. Z dlouhodobého hlediska je možné realizovat zisky.
  • Plyn – lokální korekce
    Po konsolidaci trvající několik seancí došlo k pohybu dolů. Došlo k opětovnému překročení supportu 2.65 USD. Domníváme se, že jde pouze o lokální korekci. Po jejím dokončení bude pokračovat růst s cílem 38 procent předchozího poklesu, tedy na úroveň 2.79 USD.
  • Plyn – lokální korekce
    Z úterního vrcholu přišel pokles, domníváme se ale, že je pouze korektivní povahy. Cílový support se nachází na úrovni 2.90 USD, poté dojde k odrazu a růstu až k 3.05 USD. Následovat by pak mohl další růst k silnému odporu na úrovni 3.19 až 3.22 USD.
  • Plyn – Místní korekce
    V krátkodobém horizontu očekáváme další neúspěšný útok plynu na odpor ve výši 2,95 USD. Poté se plyn můžete vrátit k podpoře v oblasti 2,88 USD. Po obhajobě této úrovně je možné očekávat další posun směrem nahoru a průlomový odpor ve výši 2,95 USD. Další překážkou je hodnota 3,01 USD.
  • Plyn – Možná korekce
    Po neúspěšném pokusu o překonání úrovně z obchodování před několika dny došlo k výraznému poklesu ceny plynu. Důležitá podpora byla přerušena v oblasti 3,00 USD a další na úrovni 2,93 USD. Dno se propadlo až na hodnotu 2,881 USD. V současné době se plyn obchoduje blízko dolní hranice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank