Stříbro a zlato, dva drahé kovy, které pomáhají formovat náš svět již tisíce let. I nadále je vidět, že ani po tak dlouhé době žádný z této dvojice neztratil na své popularitě. A to i přes to, že jejich význam, jakožto možných platebních a směnných prostředků, již takřka vymizel.
Zůstaneme-li ještě chvíli u historického využívání těchto kovů, pak velikou zajímavostí je, že jakožto platidlo se v minulosti využívalo více stříbro a ne zlato. Zlato naopak patřilo mezi takzvané uchovatele hodnoty a díky relativně vysoké hodnotě jej logicky spíše hromadily tehdejší bohatší vrstvy.
Dnes oba kovy našly své uplatnění především v nejrůznějších odvětvích průmyslového zpracování a také na finančních trzích, kde více než funkci uchovatele hodnoty a směnného prostředku zastupují funkci ryze spekulativní.
Stříbro vs. zlato
Historie již bylo dostatek, a proto se nyní přesuneme k praktickým analýzám. Ty nám pomohou určit, zda je pro tradery lepší spekulovat na cenu zlata, nebo stříbra.
Na níže uvedeném grafu je možné spatřit procentuální změny hodnoty zlata a stříbra, ke kterým docházelo v rámci posledních třech let. Přitom každá procentuální změna je počítána ke stejnému základu (0%). Přestože to nemusí být na první pohled patrné, tak tento graf nám nepodává pouze informaci o tom, který z obou kovů dosáhl vyššího růstu (tj. stříbro). Při pohledu na obě křivky je totiž navíc patrné, že zatímco vývoj hodnoty zlata byl v posledních třech letech relativně stabilní a pohyboval se silně do strany, tak stříbro naopak značně oscilovalo a po viditelném prvním růstu začalo padat.
Vezmeme-li ještě v potaz krátkodobé oscilace, tak k těm docházelo u zlata převážně v rozmezí 10-30 % - to znamená průměrný odhadovaný rozsah cca 20 %. Mezitím v případě stříbra se jednalo o rozsah oscilací o velikosti cca 50 %.
Čili stříbro jistě v tomto případě, co se potenciálu zhodnocení týče, zvítězilo nad zlatem, avšak z pohledu stability na tom bylo zase o něco lépe zlato.
Srovnání od finanční krize po současnost
V tuto chvíli zde máme nové srovnání (střednědobé-dlouhodobé) vývoje zlata a stříbra od roku 2008. Na tom je možné spatřit jednu velikou zajímavost, a sice tu, že relativně krátce po příchodu finanční krize začaly ceny obou kovů růst. Lidé a obchodníci nabyli patrně přesvědčení, že v dané situaci představují drahé kovy vhodnou možnost, jak uchovat hodnotu aktiv. Stříbro dokonce v růstovém potenciálu významně předčilo zlato, ovšem nakonec to bylo zlato, které při porovnání se stříbrem dosáhlo v dlouhodobém horizontu o více než 70 % (114,96 % - 44,46 % = 70,5 %) vyššího růstu.
Dlouhodobé srovnání
Do třetice zde máme ještě více než dvacetileté srovnání, ze kterého opět lépe vychází, co se růstového potenciálu týče, zlato. Zmíněný růstový potenciál, jak je vidět, se u obou již pohybuje v řádech stovek procent, ovšem v případě zlata je možné s klidem deklarovat, že růst zde nakonec byl nejenže o více než 200 % vyšší, ale i celkově stabilnější (nedocházelo k tak silným a rychlým propadům jako u stříbra).
Závěr - co obchodovat?
Pokud nyní čekáte jasnou odpověď na naši dnešní otázku, pak vás bohužel zklameme. Přestože zlato v dlouhodobých analýzách svým růstovým potenciálem předčilo stříbro, je třeba myslet na to, že CFD není o spekulacích pouze na jednu stranu. Proto pokud bychom měli určit, který těchto dvou kovů se více hodí k obchodování, pak odpověď by mohla znít nějak takto:
“V případě, že obchodník patří spíše mezi ty, kteří vyhledávají dlouhodobost a relativní stabilitu, pak long na zlato je patrně pro něho tou nejoptimálnější volbou, naopak pokud má obchodník raději akci a nebojí se spekulovat na obě strany, pak je stříbro bezpochyby tím kovem, který mu nabídne mnohem lepší ziskový potenciál, ovšem také za cenu vyššího rizika.”
Ať už obchodujete zlato či stříbro, bez znalosti aktuálních fundamentů se neobejdete. Naštěstí je tu náš pravidelný týdenní webinář, který vám s tím pomůže.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76,60 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.