V dnešním článku se více zamyslíme nad rolí ztrát v tradingu a připomeneme si důvody, proč by měli obchodníci vystoupit ze své komfortní zóny neúspěšných obchodů a sami sebe překonat s vidinou ziskovějšího tradingu. Dnešní článek bych také s dovolením napsal osobněji, protože jsem se také potýkal s tím, že se mi menší ztráty brát nechtělo. Pojďme se na tento psychologický blok podívat trochu blíže.
Já se prostě nemýlím
Jedním z bloků, který si obchodníci mohou ve své mysli nosit, je snaha mít za každou cenu pravdu. V trhu je toto velmi nebezpečné přemýšlení, protože obchodník nemá vůbec žádný vliv na cenové pohyby. Jediné co může udělat, je pouze reagovat na danou situaci. Pokud obchodník vstupuje do trhu s tím, že on se prostě nemýlí, tak si může být jist, že jej trh velmi brzy přesvědčí o opaku. Pro mě osobně bylo složité přijmout, že ztráty jsou součástí tradingu. Důvodem, proč jsem nedokázal obchody uzavírat v malých ztrátách, byla především naděje.
Naděje, že se trh ještě otočí, že se stane nějaká nečekaná událost, která celý vývoj zvrátí a já obchod uzavřu v zisku, případně alespoň na nule, mě stálo hodně peněz. Tímto chováním jsem se dobrovolně vzdal kontroly nad svými penězi, což je samozřejmě špatně. Jakmile se obchodník zbaví plané naděje a začne své obchody aktivně řídit, tedy i vybírat malé ztrát při negativní signalizaci trhu, diametrálně si tím zvýší pravděpodobnost na dlouhodobě konzistentní a ziskový trading.
Být nad věcí se vyplatí
Po několika letech, kdy mě trhy fackovaly kvůli mému špatnému přístupu, jsem na celou situaci změnil pohled. Trading není o tom, zda jako obchodník mám, nebo nemám pravdu, ale o tom, jak řídím kapitál v období, kdy pravdu mám, a jak jej řídím v obdobích, kdy pravdu nemám.
Ještě před exekucí obchodu jsem v sobě smířený s tím, že obchod může být jak ziskový, tak i ztrátový a dopředu vím, co budu dělat v okamžiku, kdy trh začne vykazovat známky toho, že mi zisk nadělit nechce.
Na celý trading se také dívám optikou celistvosti, tedy až tak neřeším jednotlivé obchody, ale zajímá mě trading v sériích obchodů. To znamená, že strategii, money management, řízení obchodu atd. vyhodnocuji až po sérii například deseti obchodů (velmi záleží na obchodní strategii). Díky tomuto přístupu jsem se zbavil tlaku, který jsem sám na sebe vytvářel tím, že každý obchod musel být precizně provedený a k tomu ještě ziskový. Takto to ovšem při tradingu, alespoň podle mé zkušenosti, nefunguje. Někdy totiž obchodník udělá vše správně a stejně utrží ztrátu. Proto je dobré obchodovat trochu s nadhledem a nehrotit to.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass